Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
30.9.2010
Järjestäjä
SK Pohjantähti
Paikka
Knuutilankangas
Opastus
Knuutilankankaan pallokenttä, Hiekkakankaantie, Oulu - Näytä kartalla
Lisätiedot
Yhteyshenkilö: Hemmo Ahokoivu, puh. 040-5195624
Rastireitti
Ei
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
155
Tulokset päivitetty
2.6.2014 20:22

Tulokset

E-rata, miehet 8.60 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Simola MikkoIitPy53:47 6:15
2.Järvenpää EsaS-10157:58+4:116:44
3.Vehmas RistoViRuS59:58+6:116:58
4.Ojala Kai62:27+8:407:15
5.Nikkanen MarkkuKoskRi63:17+9:307:21
6.Hautala MattiONMKY64:10+10:237:27
7.Madetoja Ari-PekkaKärsKa65:48+12:017:39
8.Höynälä Jouko67:26+13:397:50
9.Nikkari OlliOsVa67:34+13:477:51
10.Puttonen Jyrki68:16+14:297:56
11.Ronkainen TuomasKoskRi70:48+17:018:13
12.Merilä SeppoOYUS73:54+20:078:35
13.Kunnari Esa74:55+21:088:42
14.Mikkonen ErkkiKoskRi78:19+24:329:06
15.Konttajärvi SeppoOYS/Vapari79:04+25:179:11
16.Mäntykenttä HannuOYUS81:58+28:119:31
17.Hanhela MaunoHaHe83:23+29:369:41
18.Väänänen Ari83:32+29:459:42
19.Riippa IlkkaOpu87:02+33:1510:07
A-rata, naiset 7.30 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Aikio OutiOYS/Vapari76:33 10:29
2.Munsterielm CamillaPohjant79:08+2:3510:50
3.Kiuru Essi87:26+10:5311:58
Lehtola Marjo114:39 15:42
A-rata, miehet 7.30 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Salminen TeemuLänRa53:19 7:18
2.Vanhanen ReimaPohjant57:42+4:237:54
3.Posio Timo59:27+6:088:08
4.Yliniemi MattiYlivKu59:28+6:098:08
5.Isokoski ErkkiYlivKu60:34+7:158:17
6.Rankinen Juho63:20+10:018:40
7.Schroderus SamuliPohjant66:48+13:299:09
8.Kivinen Janne67:02+13:439:10
9.Kaasinen AulisPohjant67:24+14:059:13
10.Lehtomäki JuhaSiSe67:48+14:299:17
11.Juutinen HannuPohjant70:28+17:099:39
12.Leinonen Marko72:57+19:389:59
13.Tonttila Panu75:30+22:1110:20
14.Hiltunen JaniKEV77:19+24:0010:35
15.Rinta ToniKanSu77:31+24:1210:37
16.Suur-Inkeroinen MattiOYS/Vapari78:16+24:5710:43
17.Hamina Juha-Pekka81:50+28:3111:12
18.Vainio Timo86:21+33:0211:49
19.Järvinen SeppoOuTa99:20+46:0113:36
B-rata, naiset 5.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kaijanen Tytti51:13 8:59
2.Näsi AurooraPohjant58:06+6:5310:11
3.Pölönen Laura60:43+9:3010:39
4.Kivelä Elina62:43+11:3011:00
5.Holma KaisuOulRe63:04+11:5111:03
6.Näsi JuliaanaPohjant63:15+12:0211:05
7.Kilpeläinen MarjaOYS/Vapari64:28+13:1511:18
8.Pesonen Jarkko65:36+14:2311:30
9.Kokkonen Annukka67:10+15:5711:47
10.Pääkkönen Katja69:35+18:2212:12
11.Holma Liisa70:55+19:4212:26
12.Kokkonen HannaOYS/Vapari77:15+26:0213:33
13.Löytynoja Päivi77:25+26:1213:34
14.Haapaniemi Tuula77:33+26:2013:36
15.Koivula Leena82:57+31:4414:33
16.Ohtamaa PauliinaRasPi84:09+32:5614:45
17.Ruuska RauniOSVA85:07+33:5414:55
18.Rahkonen Sanna91:02+39:4915:58
B-rata, miehet 5.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Höynälä Jouko39:48 6:58
2.Ojala Kai41:26+1:387:16
3.Sorvari KerkkoSoJy45:37+5:498:00
4.Lintula TapaniKärsKa46:58+7:108:14
5.Helttunen JanneKiimU47:36+7:488:21
6.Kela MarkoOulRe49:02+9:148:36
7.Hautala Ilkka50:24+10:368:50
8.Verronen Mika50:43+10:558:53
9.Rauhala Antti50:47+10:598:54
10.Lindval Timo51:00+11:128:56
11.Iisakka Ilkka51:09+11:218:58
12.Holma ErkkiOulRe51:11+11:238:58
13.Kaipala RaunoOYS/Vapari52:09+12:219:08
14.Kotila HarriYlikNM54:01+14:139:28
15.Schroderus Santeri54:20+14:329:31
16.Kallioinen AriPohjant56:37+16:499:55
17.Luukkonen Simo57:19+17:3110:03
18.Suomio Pekka60:56+21:0810:41
19.Kukkohovi ReinoOSVA61:32+21:4410:47
20.Pesonen EevaOulun Yliopisto65:29+25:4111:29
21.Sakko JanneOYS/Vapari67:38+27:5011:51
22.Räisänen Jukka67:38+27:5011:51
23.Jäntti MattiPohjant69:15+29:2712:08
24.Herronen Jouni69:19+29:3112:09
25.Eronen Ville69:35+29:4712:12
26.Valasma HarriYlikNM71:06+31:1812:28
27.Okkonen Jaakko73:04+33:1612:49
28.Kokkonen TimoOLK77:23+37:3513:34
29.Vainikainen Lasse78:53+39:0513:50
30.Yli-Eerola EsaHlT82:19+42:3114:26
31.Mutka Kai85:51+46:0315:03
32.Rahja OsmoONMKY85:51+46:0315:03
C-rata, naiset 4.40 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kangas Margit47:09 10:42
2.Rahkola IrmaOulRe52:30+5:2111:55
3.Valling AnniinaKoskRi53:14+6:0512:05
4.Sahlberg TuijaPohjant55:21+8:1212:34
5.Myllymaa PirkkoOulRe55:21+8:1212:34
6.Rouhiainen SiniOYS/Vapari55:43+8:3412:39
7.Aatsinki TanjaHaHe56:18+9:0912:47
8.Kauppila VeeraVePo56:23+9:1412:48
9.Herronen TarjaOYS/Vapari56:44+9:3512:53
10.Pelkonen MaijaOSVA57:46+10:3713:07
11.Korkiakoski Mervi62:22+15:1314:10
12.Ainassaari KaisuOSVA65:40+18:3114:55
13.Merilä KirstiOYUS66:28+19:1915:06
14.Seppänen Marja67:45+20:3615:23
15.Askeli Eija67:57+20:4815:26
16.Erkkilä PäiviOYS/Vapari71:00+23:5116:08
17.Pihlajaniemi AnuOYS/Vapari71:09+24:0016:10
18.Aatsinki MirjaVePo71:19+24:1016:12
19.Paakkonen Mirja71:45+24:3616:18
20.Huusko Malla81:58+34:4918:37
21.Ponto Hellä85:04+37:5519:20
22.Pirttilahti HelviHaHe85:07+37:5819:20
23.Sarkkinen Kaisu86:00+38:5119:32
24.Jalava Mari97:27+50:1822:08
Malm PirkkoOYS/Vapari71:40 16:17
C-rata, miehet 4.40 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Toropainen PauliONMKY38:38 8:46
2.Pitkänen RaimoKoskRi42:07+3:299:34
3.Pernu JerePohjant43:58+5:209:59
4.Suorajärvi MauriPohjant45:44+7:0610:23
5.Rahkola EeroOulRe46:18+7:4010:31
6.Pulska Janne47:01+8:2310:41
7.Lindforss Jukka47:49+9:1110:52
8.Neuvonen JussiOuTa48:07+9:2910:56
9.Tolonen Jyrki49:24+10:4611:13
10.Veijovaara JormaPohjant49:33+10:5511:15
11.Alalahti JaakkoONMKY51:54+13:1611:47
12.Hamina Martti53:37+14:5912:11
13.Kaikkonen Leena56:04+17:2612:44
14.Määttä Sampo59:42+21:0413:34
15.Hiltunen Kalervo60:08+21:3013:39
16.Rahkola Eino70:34+31:5616:02
17.Jäväjä Kalle85:50+47:1219:30
18.Miesmaa Otto100:07+61:2922:45
D-rata, naiset 2.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Tulppo Riikka19:45 7:18
2.Iisakka Marjo31:18+11:3311:35
3.Mäntykenttä AnjaOYUS40:07+20:2214:51
D-rata, miehet 2.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Härkönen SamiOuTa22:28 8:19
2.Pitkänen TeuvoIisu29:06+6:3810:46
3.Järvelä Kalevi32:44+10:1612:07
4.Tuominen Pentti34:19+11:5112:42
5.Kivelä Aleksis43:23+20:5516:04
6.Pirttiaho Tatu58:34+36:0621:41
7.Pirttiaho Lauri59:15+36:4721:56
Oma rata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
Tervo Henri60:38 -
Konttila Joonas27:52 -
Sirviö Petri36:16 -
Grekelä AnttiHaHe71:09 -
Kauppila SamppaOYUS46:54 -
Pirttiaho Atte58:33 -
Myllymaa KaukoOulRe50:37 -
Flygare Jukka-Pekka70:41 -
Kaimio Auvo54:50 -
Manninen EeroOSVA79:31 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. ratamestari, 2010-09-21 10:38:55

    Koska maasto on nopeakulkuista ja useimmille kovin tuttua niin radat ovat hieman normaalia pidemmät:
    - A 7.3 km
    - B 5.7 km
    - C 4.4 km
    ja D 2.7 km

    Radoilla useinta reitinvalintavaihtoehtoja. Rastipisteet ovat normaaleja tai helppoja.

    Lisäksi tosi kovakuntoisille tai kilpasuunnistajille on tarjolla E rata 8.6 km johon lähdöt 16.30-17.30 välillä (muut normaalisti klo 18 asti).

    HUOM ! Kaupunkinojasta ei pääse yli vaan ainostaan siltojen kautta. Maantie on alitettava tunneleista (lyhin reittiviiva menee melkein tunneleiden kautta)
  2. ratamestari, 2010-09-27 20:22:35

    Koejuoksija tarkistanut rastit tänään.

    HUOMAA kaksi juttua:

    1) Maantiet ovat kiellettyä aluetta, niitä ei saa ylittää. Reittiviiva ohjaa alitustunneleihin, menkääpä niistä maantien ali.

    2) Sateet on täyttäneet osan ojista joten reitinvalinnoissa kannattaa suosia polkuja. Toiseksi viimeiselle rastille pääsee pyörätietä jolloin ei tarvitse ylitellä ojia lainkaan. Vihreällä merkityn tiheikön läpi tullessa joutuisi ojille.

    Kaupunginojasta pääsee yli vain siltojen kautta.

    Koejuoksijan lausunto: rata on reitinvalintaa ja ei niinkään tarkkaa rastinottoa vaativa. Aikaerot tehdään reitinvalinnoilla.
  3. Täh, 2010-09-30 11:52:53

    Onko tarjolla rastireittiä?
  4. mikael, 2010-09-30 12:15:14

    Vain radat A-D, ei rastireittiä.
  5. peke, 2010-10-01 09:08:47

    no nyt sai kyllä luukuttaa ihan surutta.. mukava välillä näitäkin juosta.
  6. jusa, 2010-10-01 09:11:42

    tulipa kunnon lenkki. saa varmaan nuo pituudet kertoa melkein 2:lla :). Kiitokset taas järjestäjille !!
  7. jp, 2010-10-01 12:14:47

    rohkee ratamestari, kuin nuin erityyppiset rastit uskalsi järjestää.
    nm. rämmin ojan yli...