Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
28.8.2014
Järjestäjä
SK Pohjantähti
Paikka
Joutsensuo
Opastus
Ampumastadion, Oulujoen pohjoispuolen tieltä nro 8300, 11 km Oulusta - Näytä kartalla
Lisätiedot
radat: A,B,C,D
Rastireitti
Ei
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
219
Tulokset päivitetty
28.8.2014 20:59

Tulokset

C-rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kotila HarriYlikNM24:18 -
2.Rahkola EeroOulRe24:26+0:08-
3.Juutinen HannuPohjant27:47+3:29-
4.Kukkonen EliasOuTa28:15+3:57-
5.Hohtola EsaYliopisto28:31+4:13-
6.Alalahti JaakkoONMKY29:23+5:05-
7.Kenttälä Janne30:00+5:42-
8.Kemppainen Timo30:05+5:47-
9.Pentikäinen Heimo30:13+5:55-
10.Kaimio Auvo30:42+6:24-
11.Rautio MikkoHauVe30:44+6:26-
12.Hämeenaho Jani32:35+8:17-
13.Pääkkönen AriKuPe32:46+8:28-
14.Tuunanen Joona32:47+8:29-
15.Lind MattiKiimU32:58+8:40-
16.Veijovaara JormaSK-Pohjant33:07+8:49-
17.Rahtu Esa33:35+9:17-
18.Väänänen AriOulun Ins.33:40+9:22-
19.Kukkonen Iines35:40+11:22-
20.Haatainen MattiIisu35:53+11:35-
21.Kallinen Raimo35:59+11:41-
22.Nikula ReinoOuTa37:17+12:59-
23.Kurula JuhaniPohjant37:36+13:18-
24.Juola EskoOH37:59+13:41-
25.Toivola Timo38:40+14:22-
26.Rahkola Eino38:46+14:28-
27.Saikkonen ToivoOul.Res.38:57+14:39-
28.Luukinen Tuomo39:15+14:57-
29.Similä SeveriPohjant39:31+15:13-
30.Puurunen JormaONMKY40:28+16:10-
31.Kokko Sami41:39+17:21-
32.Manninen EeroOsVa42:27+18:09-
33.Valtanen Jarno46:23+22:05-
34.Pyky EskoKiimU50:16+25:58-
35.Varis Antero51:20+27:02-
36.Rahja OsmoONMKY51:38+27:20-
C-rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Happonen KaisaPohjant28:25 -
2.Jokela RiittaYlikNM31:31+3:06-
3.Sassi Paula32:03+3:38-
4.Haataja Maarit34:26+6:01-
5.Kokko Sonja34:32+6:07-
6.Kallinen Anna-Maija36:27+8:02-
7.Sankelo EmmaSK-Pohjant37:16+8:51-
8.Isokangas Anne38:46+10:21-
9.Mutka AinoPohjant39:25+11:00-
10.Mattila UllaPohjant40:42+12:17-
11.Malm PirkkoOYS/Vapari41:10+12:45-
12.Savolainen Reeta41:11+12:46-
13.Paakkonen MirjaOYS/Vapari41:16+12:51-
14.Palmer Katariina41:52+13:27-
15.Hiltunen Marja-liisaONMKY41:55+13:30-
16.Anttila OonaSK-Pohjant43:17+14:52-
17.Rahtu MArika44:17+15:52-
18.Koskela Titta46:52+18:27-
19.Nesbit Ella47:08+18:43-
20.Kiiski Hanne47:13+18:48-
21.Rahikkala Pirjo47:53+19:28-
22.With Tiina48:06+19:41-
23.Alaraasakka Riitta-Liisa49:02+20:37-
24.Korkeasalo VuokkoHaHe50:14+21:49-
25.Isokangas Helena50:30+22:05-
26.Siirilä Katariina50:54+22:29-
27.Varis Kaisa51:12+22:47-
28.Löytynoja Päivi52:44+24:19-
29.Haapaniemi Tuula52:53+24:28-
30.Huuskonen Anne53:42+25:17-
31.Taskila Venla54:13+25:48-
32.Harrison Kim54:46+26:21-
33.Kainulainen Eija54:57+26:32-
34.Nikula IrmaOuTa56:28+28:03-
35.Herronen TarjaOYS/Vapari65:09+36:44-
36.Ylijurva Anitta65:20+36:55-
37.Huotari Noora66:26+38:01-
38.Hosio TiinaOYS/Vapari71:05+42:40-
39.Hast KatriOYS/Vapari71:07+42:42-
B-rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Sorvari KerkkoSoJy33:28 -
2.Leukkunen Marko34:12+0:44-
3.Siira Marko34:40+1:12-
4.Kuivalainen MarkkuIisu37:33+4:05-
5.Hepokangas EdvinLaiVe37:42+4:14-
6.Schroderus JariPohjant38:40+5:12-
7.Pinola TimoKaSu38:57+5:29-
8.Mäntykenttä HannuOYUS39:24+5:56-
9.Rahko MattiPohjant39:39+6:11-
10.Haapaniemi NiiloHaHe40:23+6:55-
11.Kinnunen Matti40:28+7:00-
12.Kinnunen RaimoPohjant40:29+7:01-
13.Kotaniemi PasiPohjant40:46+7:18-
14.Ahokoivu HemmoPohjant40:55+7:27-
15.Myllymaa KaukoOulRe40:56+7:28-
16.Liedes Sakari42:24+8:56-
17.With Mikko42:54+9:26-
18.Puotiniemi Seppo42:58+9:30-
19.Hautala Ilkka43:04+9:36-
20.Rahikkala Esa44:04+10:36-
21.Saariniemi Pekka44:05+10:37-
22.Lukkarinen OlaviPohjant44:29+11:01-
23.Toropainen PauliOul.Res.44:49+11:21-
24.Keränen Vesa46:04+12:36-
25.Kauma HeikkiOYS/Vapari46:06+12:38-
26.Takkinen EskoKiimU47:34+14:06-
27.Puurunen ReijoOuTa47:52+14:24-
28.Saarikettu JarkkoOYS/Vapari48:03+14:35-
29.Kallioinen Ari48:36+15:08-
30.Kivinen Juhani51:12+17:44-
31.Jäntti MattiPohjant53:52+20:24-
32.Muranen Hannuotc54:11+20:43-
33.Hiltunen JuhaONMKY54:12+20:44-
34.Lohela VäinöPohjant54:57+21:29-
35.Ponkala Jaakko65:29+32:01-
36.Korkala VeikkoRTG100:38+67:10-
Soppela Pete29:09 -
Malm LauriOSAO40:50 -
D-rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kinnunen ErikPohjant14:52 -
2.Nevatalo Jeremias29:07+14:15-
3.Tuunanen Aaro33:12+18:20-
4.Niemelä EinoOul.Res.38:22+23:30-
5.Rautio Eero38:44+23:52-
6.Käkelä Matias45:04+30:12-
Omarata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Suorsa PekkaPelPo26:04 -
2.Kiviaho Wilma66:25+40:21-
Kokkinen KariPertPe81:16 -
Mursu Mikko46:54 -
Hanhela MaunoHaHe41:40 -
Haltamo Janne52:03 -
Lumme&Kess 47:30 -
Taivaloja JormaHaHe42:12 -
Hakola Jaana67:01 -
Mattila Oula56:09 -
Patana TeuvoKoS55:16 -
Mäkinen Tapani146:03 -
B-rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Turtinen SatuYlikNM32:48 -
2.Hankonen JohannaPohjant34:32+1:44-
3.Jäväjä Ella36:18+3:30-
4.Väyrynen Lea42:23+9:35-
5.Lappalainen Satu42:32+9:44-
6.Kilpeläinen MarjaOYS/Vapari43:32+10:44-
7.Rouhiainen SiniOYS/Vapari45:13+12:25-
8.Ollanketo ToniOulun Ins.46:53+14:05-
9.Eskeli JohannaKPV48:43+15:55-
10.Magga Johanna50:30+17:42-
11.Tanskanen Nina52:08+19:20-
12.Aatsinki TanjaHaHe52:19+19:31-
13.Kaikkonen Leena53:01+20:13-
14.Mattila OrvokkiPohjant53:26+20:38-
15.Myllymaa PirkkoOulRe53:55+21:07-
16.Alaraasakka Maria54:59+22:11-
17.Karjalainen SeijaLaive55:29+22:41-
18.Lohela PäiviOYS/Vapari55:30+22:42-
19.Jokela Mira62:15+29:27-
20.Kivelä EijaSK-Pohjant62:31+29:43-
21.Tanskanen PäiviOYS/Vapari63:59+31:11-
22.Kujala MonikaSlovenia68:30+35:42-
23.Pelkonen MaijaOSVA76:51+44:03-
24.HAvula Suvi77:11+44:23-
25.Rankka Jenni88:00+55:12-
A-rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Savolainen JouniPohjant57:42 -
2.Seppänen JarnoVaKa58:21+0:39-
3.Rauhala Antti59:55+2:13-
4.Tervo ArhiONMKY62:28+4:46-
5.Kinnunen KallePohjant63:35+5:53-
6.Lohi Mikko63:43+6:01-
7.Virta Ville65:51+8:09-
8.Sippola Antti67:40+9:58-
9.Tuohimaa EskoONMKY71:47+14:05-
10.Rankinen JuhoSiSe78:21+20:39-
11.Grekelä AnttiHaHe80:18+22:36-
12.Holma ErkkiOulRe80:52+23:10-
13.Maliniemi Ville82:13+24:31-
14.Peltokangas Tarmo85:07+27:25-
15.Pyky AriKiimU86:34+28:52-
16.Huhtanen RaimoKiimU86:41+28:59-
17.Argillander ErkkiVaKa87:40+29:58-
18.Pelkonen Hannu89:36+31:54-
19.Ruotsalainen KeijoOYUS90:10+32:28-
20.Putkonen Heikki91:13+33:31-
21.Kaasinen AulisPohjant91:52+34:10-
22.Alamäki Jussi92:21+34:39-
23.Malinen IlkkaKuPe96:30+38:48-
24.Pelkonen AlpoOSVA120:42+63:00-
Yliniemi MattiVePo77:42 -
Tolonen JuhaniHanka67:35 -
Holma Juha140:44 -
E-rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Määttä JariKemijU68:51 -
2.Seppänen MikaVaKa70:20+1:29-
3.Maaninka MikaOsVa72:35+3:44-
4.Kujala JouniPohjant74:32+5:41-
5.Karppinen MikkoPohjant74:43+5:52-
6.Pörsti Yrjö76:30+7:39-
7.Nissi Markus82:16+13:25-
8.Taskila Markku84:55+16:04-
9.Keränen TeemuKaSu85:38+16:47-
10.Puroila Antti86:52+18:01-
11.Taskila Hannu95:44+26:53-
12.Kela MarkoOulRe98:45+29:54-
13.Kemppainen Jukka-Pekka100:07+31:16-
14.Huuhka KaiKiimU100:18+31:27-
15.Andsten Marko108:04+39:13-
16.Pirttiaho Lauri109:21+40:30-
17.Vainio TimoPohjant112:19+43:28-
18.Pihlajaniemi PekkaSalRe115:32+46:41-
19.Ojala KaiPaksumahat128:19+59:28-
20.Kinnunen Matti132:13+63:22-
21.Kivinen Janne145:51+77:00-
A-rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Pitkänen SannaKEV75:01 -
2.Marttinen MinnaVaKa76:35+1:34-
3.Holma KaisuOulRe82:21+7:20-
4.Hokkanen AnniOYS/Vapari84:46+9:45-
5.Koukkari MerviUtajU100:51+25:50-
D-rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Valtanen Mikael21:18 -
2.Valtonen Adalmiina21:35+0:17-
3.Mutka KerttuPohjant24:59+3:41-
4.Päkkilä Veera27:56+6:38-
5.Hämeenaho Kerttu27:57+6:39-
6.Savolainen Venla29:16+7:58-
7.Tuunanen Anni32:51+11:33-
8.Päkkilä Venla41:18+20:00-
9.Karjalainen Aino41:19+20:01-
E-rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
Kela MerjaOulRe99:09 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. Ratametsurin puolikas, 2014-08-22 08:50:07

    Joutsensuolla/Sankivaarassa on tarjolla seuraavia ratoja:
    E-rata: 9,3km (23 rastia)
    A-rata: 6,9km (22 rastia)
    B-rata: 4,2km (14 rastia)
    C-rata: 3,0km (11 rastia)
    D-rata: 1,7km (6 rastia)

    E-, A- ja B-radat kulkevat Joutsensuokartan alueella, jonka lähtöpaikalle on matkaa parkkipaikalta n. 2km (viitoitus tietäpitkin).
    C- ja D-rata lähtee heti parkkipaikka alueen läheisyydestä.

    Pitkille radoille on pyritty lohtimaan muutamia reitinvalinta välejä ja vaihtelevaa rytmitystä. Muuten kaikilla radoilla rastin otossa saa olla tarkkana, koska liput eivät paista satojen metrien päähän.
  2. eSKo, 2014-08-27 10:16:49

    Pohjantähden Oulurasteilla käyvät maksuvälineinä liikuntasetelit sekä Smartumin verkkomaksu käteisen lisäksi.
  3. esko, 2014-08-28 08:34:43

    rtm on loihtinut mukavat , vaihtelevat radat tälle päivälle.
    E,A,B-Lähtö on poikkeuksellisesti hiukan etäällä , mutta monelle voi tulla yllätyksenä kuinka paljon helpompaa on sitten tämän alkuverryttelyn jälkeen suorittaa itse rataa.
  4. Late, 2014-08-28 19:53:37

    Kiitokset ratamestarille! Nyt oli kyllä tosi mahtava E-rata. Sopivasti yhdisteltynä kaikkia maastotyyppejä mitä tältä seudulta löytyy, paitsi kallioita, jota tuolla seudulla ei ole. Ja rohkea veto Joutsensuon silmäkkeen vierestä!
  5. Mira, 2014-08-28 20:34:17

    Kiitos elokuisista rasteista!Mukava kun rasteja järjestetään Sankivaaraan niin voidaan yhdistää kaksi lajia samalle illalle;ammunta ja suunnistus.Jatkossakin lisää näitä iltoja :)
  6. Laji-idea, 2014-08-28 21:02:02

    Olympialaisiin uusi laji: ampumasuunnistus! Perustetaan komitea laatimaan säännöt, sitten seuroja ja harrastajia ja liittoja ja SM-kisoja ja PM-kisoja (Suomi-Ruotsi -maaottelu!), EM-kisoja, MM-kisoja (dopingia), ja lopulta Olympialaiset! Mahtavaa Oulu, Mahtavaa! Olisko laserpistooli sopivan moderni ase, Oululaista teknologiaa tietenkin.
  7. Malm Lauri, 2014-08-28 21:43:39

    Tarkistatteko B-radan tulokset. Kaikki koodit löytyy Emit-tulostuksestani ja oikeassa järjestyksessä, vaikka kävinkin kaksi kertaa samalla rastilla 132 koodilla, otti ilmeisesti toisen ns etäleimalla. LM