Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
26.4.2016
Järjestäjä
SK Pohjantähti
Paikka
Pikkarala, Oulu
Opastus
Oulujoen eteläpuolen tieltä vt 22, 18 km Oulusta - Näytä kartalla
Lisätiedot
radat: A, B, C ja D, yhteyshenkilö: Ulla Silventoinen 050-5855369
Rastireitti
Ei
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
225
Tulokset päivitetty
26.4.2016 20:59

Tulokset

A-rata, naiset 6.10 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kesälä NiinaLaive52:03 8:31
2.Piirto MarjoLänRa55:21+3:189:04
3.Väliheikki JuliaLaive56:06+4:039:11
4.Saartoala Merja62:01+9:5810:10
5.Iivanainen Anna71:10+19:0711:40
6.Niemelä Maarit78:12+26:0912:49
7.Hakola Jaana78:57+26:5412:56
Ahola Heikki/Minna64:14 10:31
Kettunen Sallamaaria50:42 8:18
A-rata, miehet 6.10 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kujala JouniPohjant36:56 6:03
2.Hannuksela Jari37:52+0:566:12
3.Maaninka Jukka38:07+1:116:14
4.Kosola VillePohjant38:28+1:326:18
5.Anttila Jussi-Pekka39:51+2:556:31
6.Savolainen JouniPohjant39:57+3:016:32
7.Päivarinta Juhani40:03+3:076:33
8.Nissi Markus40:31+3:356:38
9.Maaninka MikaOsVa41:02+4:066:43
10.Järvenpää EsaS-JKL41:22+4:266:46
11.Kemppainen Jukka-Pekka41:48+4:526:51
12.Kinnunen Jukka41:58+5:026:52
13.Isokoski ErkkiVePo42:06+5:106:54
14.Ekola JuhaAlahKi42:40+5:446:59
15.Peisa PanuSalRe42:41+5:456:59
16.Nikkari OlliOsVa43:29+6:337:07
17.Taskila Markku43:36+6:407:08
18.Yliluoma PaavoYlivKu43:42+6:467:09
19.Lempinen HannuFujitsu44:05+7:097:13
20.Tompuri TanuOH44:38+7:427:19
21.Kemppainen VesaIisu44:57+8:017:22
22.Heinikoski OlliKuIsku45:12+8:167:24
23.Pörsti Yrjö45:23+8:277:26
24.Fredriksson KajPohjant45:25+8:297:26
25.Tolonen Juhani45:51+8:557:30
26.Keränen TeemuKaSu46:00+9:047:32
27.Koutonen MikkoVePo46:06+9:107:33
28.Lohi Kalle46:31+9:357:37
29.Huhtala Juho47:58+11:027:51
30.Heinikoski KaukoKoskRi48:46+11:507:59
31.Norrkniivilä JaakkoOsVa49:25+12:298:06
32.Similä Jouni49:30+12:348:06
33.Rankka Eelis50:17+13:218:14
34.Laurila MikaKoskRi51:06+14:108:22
35.Lehtosaari JariHaHe51:29+14:338:26
36.Hepokangas EdvinLaiVe52:24+15:288:35
37.Sotaniemi Ville52:32+15:368:36
38.Parkkinen PekkaPohjant53:04+16:088:41
39.Nummi EinoVaKa55:09+18:139:02
40.Kananen Veli-MattiOsVa55:35+18:399:06
41.Kauppinen MattiHaHe57:17+20:219:23
42.Vuoti Mikko57:48+20:529:28
43.Verronen Mika58:39+21:439:36
44.Härkönen Jussi59:02+22:069:40
45.Kela MarkoOulRe59:04+22:089:40
46.Inget Mikko59:21+22:259:43
47.Karppinen JoukoLaive59:52+22:569:48
48.Lindholm Ville60:12+23:169:52
49.Peltokangas Tarmo60:45+23:499:57
50.Leppänen Joni62:32+25:3610:15
51.Neuvonen JussiOuTa63:48+26:5210:27
52.Heikkinen TimoOpu65:34+28:3810:44
53.Lähdekorpi Janne67:22+30:2611:02
54.Pulju Oula68:09+31:1311:10
55.Kari Erkki69:42+32:4611:25
56.Saukko Janne77:50+40:5412:45
57.Sirviö Petri79:27+42:3113:01
58.Puurunen ReijoOuTa82:54+45:5813:35
59.Alhainen PetriOI84:40+47:4413:52
Korhonen Antti47:02 7:42
Andsten Marko62:32 10:15
Kinnunen Matti84:18 13:49
Nevalainen Jukka71:28 11:42
B-rata, naiset 4.10 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Näsi AurooraPohjant36:06 8:48
2.Lehto OonaLaive41:20+5:1410:04
3.Holster-Hemmi MerviPohjant41:59+5:5310:14
4.Lotvonen ArjaLaiVe42:41+6:3510:24
5.Mattila OrvokkiPohjant43:09+7:0310:31
6.Haapasalo HeidiPohjant43:12+7:0610:32
7.Mäkinen PäiviOsVa43:15+7:0910:32
8.Pekkinen Jenna43:43+7:3710:39
9.Kosola EveliinaPohjant44:19+8:1310:48
10.Tuunanen Marja44:50+8:4410:56
11.Putkonen LeaPohjant46:58+10:5211:27
12.Kela MerjaOulRe51:01+14:5512:26
13.Pellikka SusannaOYS/Vapari51:07+15:0112:28
14.Rask Marjukka51:19+15:1312:30
15.Palmer KatariinaPohjant51:55+15:4912:39
16.Palmi SaraKoskRi52:45+16:3912:51
17.Myllymaa PirkkoOulRe53:49+17:4313:07
18.Rouhiainen SiniOYS/Vapari54:50+18:4413:22
19.Herronen TarjaOYS/Vapari57:04+20:5813:55
20.Manninen Johanna61:03+24:5714:53
21.Yrjänheikki EijaOYS/Vapari63:12+27:0615:24
22.Kinnula IrmaOYS/Vapari71:40+35:3417:28
23.Kela MirjaOulRe72:28+36:2217:40
24.Mattila Tiina76:57+40:5118:46
25.Kyntömaa Annukka77:11+41:0518:49
26.Mertala Tarja79:17+43:1119:20
27.Pihlajaniemi AnuOYS/Vapari83:01+46:5520:14
28.Erkkilä PäiviOYS/Vapari83:01+46:5520:14
29.Sassi Paula90:08+54:0221:59
B-rata, miehet 4.10 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Räisänen KariKiimU31:05 7:34
2.Niemelä UrpoPohjant32:00+0:557:48
3.Hautala MattiONMKY32:35+1:307:56
4.Viita Antti32:37+1:327:57
5.Pietiläinen SamuLänRa33:40+2:358:12
6.Vasala Jussi33:51+2:468:15
7.Kokko Jarno35:34+4:298:40
8.Rantapelkonen TuomoONMKY35:44+4:398:42
9.Haapaniemi NiiloHaHe37:09+6:049:03
10.Hautala Aatu40:49+9:449:57
11.Ollanketo ToniOulun Ins.41:21+10:1610:05
12.Backman KariIiY41:56+10:5110:13
13.Mäkinen JuhaniSalRe42:21+11:1610:19
14.Salmela Janne42:47+11:4210:26
15.Talonen Eero43:10+12:0510:31
16.Mäkinen TapaniOsVa43:14+12:0910:32
17.Rahkola EeroOulRe43:29+12:2410:36
18.Toropainen PauliONMKY45:45+14:4011:09
19.Heinikoski KaleviKoskRi45:46+14:4111:09
20.Myllymaa KaukoOulRe46:05+15:0011:14
21.Paaso JoukoPeRa47:38+16:3311:37
22.Mäläskä Harri48:06+17:0111:43
23.Vaitiniemi Jari50:56+19:5112:25
24.Ruotsala AarneKittU52:40+21:3512:50
25.With Mikko53:27+22:2213:02
26.Takkinen EskoKiimU54:07+23:0213:11
27.Kukkohovi ReinoOsVa54:46+23:4113:21
28.Väänänen Ari56:10+25:0513:41
29.Herronen Jouni57:05+26:0013:55
30.Tuunanen Jari58:53+27:4814:21
31.Korvenheimo Petteri59:26+28:2114:29
32.Pyky AriKiimU60:43+29:3814:48
33.Pyhäluoto ArttuHeHe62:43+31:3815:17
34.Patana Timo64:49+33:4415:48
35.Kinnula AhtiKEV71:03+39:5817:19
36.Korkala VeikkoRTG82:40+51:3520:09
37.Rahja OsmoONMKY93:33+62:2822:49
Tuononen Joona31:56 7:47
C-rata, naiset 2.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Koivuniemi JennyKiikKi26:22 9:25
2.Kokko Sonja28:47+2:2510:16
3.Kosola Marja31:07+4:4511:06
4.Mutka Aino37:36+11:1413:25
5.Itkonen TiinaHaHe40:55+14:3314:36
6.Pietilä Katariina43:29+17:0715:31
7.Väliheikki Satu44:01+17:3915:43
8.Korhonen Rosette44:28+18:0615:52
9.Mattila UllaPohjant45:01+18:3916:04
10.Askeli Eija45:32+19:1016:15
11.Kari Seela47:35+21:1316:59
12.Malm PirkkoOYS/Vapari48:33+22:1117:20
13.Järvenpää Miia50:04+23:4217:52
14.Paaso LeenaPeRa50:33+24:1118:03
15.Löytynoja Päivi53:26+27:0419:05
16.Haapaniemi Tuula53:34+27:1219:07
17.Kari Reetta53:58+27:3619:16
18.Anttila MineaPohjant54:52+28:3019:35
19.Juntunen Katriina69:30+43:0824:49
20.Peteri Pia71:14+44:5225:26
21.wessels elise76:37+50:1527:21
C-rata, miehet 2.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Holmi Lauri23:34 8:25
2.Näsi JuhoPohjant28:13+4:3910:04
3.Pinola TimoKaSu28:25+4:5110:08
4.Juutinen HannuPohjant30:37+7:0310:56
5.Puurunen JormaONMKY31:13+7:3911:08
6.Veijovaara JormaPohjant32:00+8:2611:25
7.Pelkonen ToivoYlikNM33:22+9:4811:55
8.Kokko Sami35:17+11:4312:36
9.Kinnunen RaimoPohjant37:00+13:2613:12
10.Saarikettu JarkkoOYS/Vapari38:46+15:1213:50
11.Kivinen Juhani39:32+15:5814:07
12.Pentikäinen Heimo40:46+17:1214:33
13.Juola EskoOH40:58+17:2414:37
14.Mattila SeppoKoskRi42:15+18:4115:05
15.Luukinen Tuomo44:38+21:0415:56
16.Mäntyniemi JuhaniOul.Res.48:53+25:1917:27
17.Jokinen Kai54:32+30:5819:28
18.Pyky EskoKiimU69:58+46:2424:59
Similä SeveriPohjant49:43 17:45
Kinnunen KallePohjant38:29 13:44
Hakilin Johannes68:15 24:22
Wessels Axel61:55 22:06
Manninen EeroOsVa74:51 26:43
D-rata, naiset 1.40 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Similä HelmiinaPohjant22:46 16:15
D-rata, miehet 1.40 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Vartiainen SuloKiimU18:19 13:05
2.Niemelä EinoOul.Res.25:26+7:0718:10
Taito-rata, naiset 4.10 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Haataja AnnaPohjant37:27 9:08
2.Hokkanen AnniOYS/Vapari54:44+17:1713:20
3.Kangas MargitOsVa57:15+19:4813:57
4.Sankelo LottaPohjant59:33+22:0614:31
5.Marjakangas ElinaOsVa64:36+27:0915:45
6.Karhunen Helli68:43+31:1616:45
7.Aspegren Annika86:04+48:3720:59
8.Sorvisto MariOYS/Vapari86:06+48:3921:00
9.Jaako NiinaOYS/Vapari86:13+48:4621:01
Hankonen JohannaPohjant50:38 12:20
Aikio OutiOYS/Vapari60:58 14:52
Törmikoski Tiina50:42 12:21
Hokajärvi RailiPohjant54:01 13:10
Taito-rata, miehet 4.10 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rahko Sampo28:55 7:03
2.Nissinen NikoPohjant37:13+8:189:04
3.Leinonen LauriPohjant37:32+8:379:09
4.Hokkanen MattiTeam 1Life41:05+12:1010:01
5.Laitinen AnttiKauHa43:06+14:1110:30
6.Tuohimaa EskoONMKY48:01+19:0611:42
7.Seppänen MikaVaKa50:14+21:1912:15
8.Riippa IlkkaOulRe52:17+23:2212:45
9.Ahokoivu HemmoPohjant55:02+26:0713:25
10.Haajanen JuhaPohjant56:10+27:1513:41
11.Mutka KaiPohjant59:18+30:2314:27
12.Juuso Kinnunen67:03+38:0816:21
13.Lukkarinen MikkoPohjant72:11+43:1617:36
14.Kurula JuhaniPohjant79:42+50:4719:26
Vainio Aimo54:05 13:11
Konttajärvi SeppoOYS/Vapari39:12 9:33
Räisänen Jani63:52 15:34
Salminen TeemuLänRa30:10 7:21
Vainio TimoPohjant69:36 16:58
Räisänen HarriKiimU32:12 7:51
Kujala JouniPohjant25:58 6:20
Oma rata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
Haapasalo JarmoPohjant40:28 -
Rankinen JuhoOulRe52:33 -
Kinnunen EerikPohjant35:26 -
Hämälä Sirkka-LiisaPohjant72:43 -
Kesälä MikkoPohjant43:03 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. Heikki, 2016-04-18 13:07:15

    A-Rata 6,1km
    B-Rata 4,1km
    C-Rata 2,8km
    D-Rata 1,4km
    Taito rata 4,3km (viiva,-väylä ja normi suunnistus)
  2. Haastetta kehiin, 2016-04-18 14:19:03

    Vuosi sitten taitorataa kokeiltaessa vain yksi onnistui läpäisemään radan ja hylsyt tuli monelle taitavimmistakin suunnistajista. Osaksi kyse oli hieman puutteellisesti ilmoitetuista ohjeista, jotka jäivät ymmärtämättä radalle lähteneillä yrittäjillä. Erityisesti väyläsuunnistuksen idea oli hakusessa. Kun normisuunnistuksessa mennään lujaa pisteestä a pisteesen b, niin väyläsuunnistuksessa pitää pysyä kartassa ilmoitetulla väylällä ja siinä pysyminen osoitetaan leimaamalla väylälle sijoitetut, mutta karttaan merkitsemättömät rastit. Eli vaatii toisenlaista lähestymistapaa suunnistus-tehtävään.
  3. Kaupunkilais poika, 2016-04-18 20:17:26

    Mihin asti pääse klo? Metsään
  4. Oulurasti-info, 2016-04-18 21:14:11

    Infosivuilta luettavissa seuraavaa:
    Tiistai- ja torstai-iltaisin maastoon pääsee klo 16.30-19.00. Karttojen myynti alkaa klo 16.30. Rastien poistaminen aloitetaan (ratojen alkupäästä) klo 20 alkaen.
  5. Suunnistaja, 2016-04-19 18:33:20

    Voisiko ohjeet taitosuunnistukseen saada vaikka tähän ketjuun niin niihin voisi tutustua etukäteen ja miettiä lähteekö radalle koittamaan? 8)
  6. google, 2016-04-19 20:46:04

  7. eSKo, 2016-04-24 07:35:43

    Nyt päästään maastoon ! Kisa-alueena yksi Oulun alueen helmimaasto, usein kansallisissakin käytetty Pikkaralan kangas.
  8. Kuntoilija, 2016-04-25 09:35:36

    Suunnistetaanko rautatien pohjois- vai eteläpuolella?
  9. eSKo, 2016-04-25 12:48:20

    Rautatien pohjoispuolella...
  10. Sport In Muhos, 2016-04-26 13:31:00

    Sport in Muhoksen myymälä auto vierailee Oulunrasteilla.
    Tervetuloa Moikkaamaan Markus Ronkainen.
  11. upeeta mahtavaa!, 2016-04-26 18:46:13

    Olipa mahtava maasto ja radat, kiitos!
  12. Kuntoilija, 2016-04-26 19:31:52

    Juu mukava a-rata oli. Tuli kavuttua se iso jyrkkä hiekkarinne kolmeen kertaan ylös. Hyvää kuntoilua. Näihin maastoihin ei kyllästy vaikka on tullut useaan kertaan koluttua.
  13. SK, 2016-04-26 20:23:52

    Rastileimasin 161 patteri loppumassa.
    C-rata 6 rasti ja B-rata 12 rasti. D radalla oli kaikilla leimaus tallentunut.
    Näytti uudemmat emitit paremmin tallentavan tuon leimauksen.
    Noin puolella leimaus tallentunut ja puolella ei.
    Kaikille hyväksytty suoritus ja 161 leimasin poistetaan ratatiedoista, joten tuolta väliltä ei tule rastiväliaikaa kenellekkään.