Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
20.7.2017
Järjestäjä
SK Pohjantähti
Paikka
Sankivaara Joutsensuo
Opastus
Ampumastadion, Oulujoen pohjoispuolen tieltä nro 8300, 11 km Oulusta - Näytä kartalla
Lisätiedot
radat: A, B, C ja D, yhteyshenkilö: Ilkka Koivula 045-2752276
Rastireitti
Ei
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
341
Tulokset päivitetty
21.7.2017 21:22

Tulokset

A-rata, naiset 7.00 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Leskelä MaaritOsVa63:10 9:01
2.Mattila OrvokkiPohjant64:05+0:559:09
3.Klasila SatuOYS/Vapari65:49+2:399:24
4.Peltokangas Päivi67:48+4:389:41
5.Palmi SaraKoskRi68:30+5:209:47
6.Limingoja JohannaOSVA68:54+5:449:50
7.Hyvärinen HennaPohjant70:04+6:5410:00
8.Mikkonen Marja75:19+12:0910:45
9.Lohela PäiviOYS/Vapari81:01+17:5111:34
10.Dahlbacka Marjo81:28+18:1811:38
11.Mäkinen PäiviOsVa84:06+20:5612:00
12.Räinä Susanna87:41+24:3112:31
13.Mutka HannaOYS/Vapari93:23+30:1313:20
14.Huovinen SatuVapari102:37+39:2714:39
A-rata, miehet 7.00 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Schroderus SanteriPohjant43:14 6:10
2.Rahko SampoPohjant45:32+2:186:30
3.Pörsti Yrjö46:22+3:086:37
4.Nissi Markus46:39+3:256:39
5.Kosola VillePohjant46:55+3:416:42
6.Härkönen TaneliPudU47:17+4:036:45
7.Rauhala Antti48:32+5:186:56
8.Kotaniemi JuhaKoskRi49:33+6:197:04
9.Hyyppä JarmoPohjant51:29+8:157:21
10.Huotari MattiPohjant51:29+8:157:21
11.Keränen TeemuKaSu51:39+8:257:22
12.Kangas Hannu51:47+8:337:23
13.Rankka EelisVePo52:00+8:467:25
14.Kariniemi RoopePohjant52:21+9:077:28
15.Tolonen Juhani52:22+9:087:28
16.Ropponen MikaRasPi52:34+9:207:30
17.Säkkinen Mika52:39+9:257:31
18.Kinnunen JukkaPohjant52:49+9:357:32
19.Nikkari OlliOsVa53:05+9:517:35
20.Heinikoski KaukoKoskRi53:47+10:337:41
21.Huuhka KaiKiimU53:50+10:367:41
22.Isokoski ErkkiVePo54:14+11:007:44
23.Sevon TuomoSalRe54:15+11:017:45
24.Lämsä JanneTeam 1Life54:26+11:127:46
25.Heinonen Joni54:31+11:177:47
26.Iivanainen Mikko55:08+11:547:52
27.Virta VilleOYS/Vapari55:54+12:407:59
28.Verronen Mika56:07+12:538:01
29.Mäntylä JuhaOulRe56:24+13:108:03
30.Tahkola Mikko56:26+13:128:03
31.Vihavainen Miika57:31+14:178:13
32.Hyytinen Jari57:37+14:238:13
33.Hökkä Jarmo58:27+15:138:21
34.Saarela AriKemU58:56+15:428:25
35.Grekelä AnttiHaHe60:07+16:538:35
36.Ollanketo Toni60:21+17:078:37
37.Antinmaa Eemeli62:07+18:538:52
38.Väyrynen JarnoKoskRi62:40+19:268:57
39.Annunen PetteriPohjant63:30+20:169:04
40.Niinimäki TuukkaOYS/Vapari63:41+20:279:05
41.Teerikangas Matti63:54+20:409:07
42.Jussila JaniHaHe64:20+21:069:11
43.Mutka KaiPohjant64:36+21:229:13
44.Hanhela MaunoHaHe64:44+21:309:14
45.Nissinen Jussi65:06+21:529:18
46.Kaasinen AulisPohjant65:28+22:149:21
47.Järvenpää RaimoIisu65:29+22:159:21
48.Heinonen Mikko66:18+23:049:28
49.Peltokangas TarmoORUK67:47+24:339:41
50.Eskola Jyrki67:53+24:399:41
51.Mehtälä JukkaOTC68:29+25:159:47
52.Rämö Jouko69:26+26:129:55
53.Mikkonen AlpoOYS/Vapari71:18+28:0410:11
54.Pesonen Lauri74:19+31:0510:37
55.Nygård Markku75:09+31:5510:44
56.Herva TuomasPohjant75:25+32:1110:46
57.Luodonpää RistoAlatPi75:38+32:2410:48
58.Hanhineva Tero75:51+32:3710:50
59.Savolainen JormaSaSu76:59+33:4510:59
60.Mäki-Pollari PauliLynx77:03+33:4911:00
61.Kinnunen Matti77:08+33:5411:01
62.Riippa IlkkaOulRe78:24+35:1011:12
63.Kivinen Janne79:22+36:0811:20
64.Tonttila PanuOYS/Vapari80:37+37:2311:31
65.Keränen VesaHaHe80:38+37:2411:31
66.Jämsä Joona82:08+38:5411:44
67.Riekki Jari93:03+49:4913:17
68.Kivikannas Matti104:42+61:2814:57
69.Heikkinen AnttiKajKu113:39+70:2516:14
Huhtakangas Henri140:54 20:07
Kvist PerttiKemsKi53:20 7:37
Mänty Mika71:56 10:16
B-rata, naiset 6.20 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Maikku MariLänRa55:51 9:00
2.Marjala Pia-RiittaPohjant59:19+3:289:34
3.Lampela Elina61:36+5:459:56
4.Piirto MarjoLänRa62:39+6:4810:06
5.Välimäki Tanja67:59+12:0810:57
6.Liinamaa JohannaPohjant68:48+12:5711:05
7.Heikkinen Leena69:00+13:0911:07
8.Minkkinen SannaRR70:04+14:1311:18
9.Mattila UllaPohjant73:20+17:2911:49
10.Liinamaa EllaPohjant73:38+17:4711:52
11.Kallunki HannaJyry74:28+18:3712:00
12.Kangas-Kerkelä AnneliOYS/Vapari74:33+18:4212:01
13.Immonen KaijaOYS/Vapari75:32+19:4112:10
14.Saartoala PäiviOYS/Vapari77:57+22:0612:34
15.Saartoala Merja79:00+23:0912:44
16.Pesonen Terhi79:25+23:3412:48
17.Niinimäki Katriina79:30+23:3912:49
18.Kantola Outi80:25+24:3412:58
19.Hantula Eliisa83:06+27:1513:24
20.Kinnula IrmaOYS/Vapari83:22+27:3113:26
21.Holma LiisaOYS/Vapari83:40+27:4913:29
22.Talsta Hanna-Leena84:28+28:3713:37
23.Kinnunen Noora85:49+29:5813:50
24.Moilanen Riina89:41+33:5014:27
25.Vänttilä Piia90:42+34:5114:37
26.Kyösti Aino98:02+42:1115:48
27.Kivipää Anu100:12+44:2116:09
28.Heinonen Anna-Kaisa108:22+52:3117:28
29.Hyvönen Susanna124:09+68:1820:01
30.Laitinen Miia124:15+68:2420:02
B-rata, miehet 6.20 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Routsala Ilkka40:58 6:36
2.Vänttilä Ari47:29+6:317:39
3.Marjala VeijoPohjant47:50+6:527:42
4.Talonen Eero49:12+8:147:56
5.Lampela Ville49:44+8:468:01
6.Parkkinen PekkaPohjant50:09+9:118:05
7.Aho Mika51:11+10:138:15
8.Reiniharju JuhoVaKa53:08+12:108:34
9.Salmela Ari53:21+12:238:36
10.Savilampi Ville53:26+12:288:37
11.Lappalainen AnteroPuolRy53:34+12:368:38
12.Marjala ViljamiPohjant53:51+12:538:41
13.Vänttilä Jyrki54:12+13:148:44
14.Rankinen JuhoOulRe54:12+13:148:44
15.Kankainen Aleksi55:34+14:368:57
16.Oksman Jukka55:38+14:408:58
17.Turkka Pentti55:49+14:519:00
18.Sevon NiiloSalRe55:51+14:539:00
19.Nuolioja VesaPohjant55:53+14:559:00
20.Haverinen Eero57:01+16:039:11
21.Haajanen JuhaPohjant57:04+16:069:12
22.Malm LauriOSAO57:06+16:089:12
23.Rahko MattiPohjant57:11+16:139:13
24.Timonen Pasi57:11+16:139:13
25.Maunula TeuvoOYUS57:18+16:209:14
26.Lukkarinen AaroPohjant57:27+16:299:15
27.Hepokangas EdvinLaiVe57:35+16:379:17
28.Karsikas Jouni58:02+17:049:21
29.Vainikainen Niilo58:04+17:069:21
30.Kariniemi MarkkuPohjant58:47+17:499:28
31.Sillanpää JoonasPyPo58:58+18:009:30
32.Schroderus JariPohjant59:30+18:329:35
33.Karhumaa Jouni59:55+18:579:39
34.Laaksonen LasseSuSi60:42+19:449:47
35.Kaprio Henri61:30+20:329:55
36.Takalo Tero61:36+20:389:56
37.Mertaniemi Tuomo61:52+20:549:58
38.Haverinen ErkkiLNM61:56+20:589:59
39.Kummala Eero62:16+21:1810:02
40.Piirainen RaimoKajKu63:08+22:1010:10
41.Kauma HeikkiOYS/Vapari63:12+22:1410:11
42.Kangas Seppo63:32+22:3410:14
43.Marjala SakariPohjant65:04+24:0610:29
44.Räinä Markku65:58+25:0010:38
45.Koivuneva Juha68:03+27:0510:58
46.Pyky AriKiimU68:16+27:1811:00
47.Saloranta Seppo68:39+27:4111:04
48.Pirkkalainen JuhaKonnU69:07+28:0911:08
49.Kaipala RaunoOYS/Vapari69:50+28:5211:15
50.Runtti Esko70:35+29:3711:23
51.Mattila SeppoKoskRi72:17+31:1911:39
52.Saastamoinen Pekka72:39+31:4111:43
53.Alatalo Mikko74:34+33:3612:01
54.Paularanta KimmoOLK75:23+34:2512:09
55.Niinimäki Jouko76:46+35:4812:22
56.Honkala SamiOYS Vapari77:22+36:2412:28
57.Penttilä Joona80:03+39:0512:54
58.Kinnula AhtiKEV81:41+40:4313:10
59.Talsta Ismo83:11+42:1313:25
60.Simonen TuomasPohjant86:13+45:1513:54
61.Hiltunen Kalervo93:02+52:0415:00
62.Herronen Jouni95:59+55:0115:28
63.Jokiluomala Hannu104:18+63:2016:49
64.Niskanen Ossi107:38+66:4017:21
65.Lassila Toni124:06+83:0820:00
Kallunki JuhaJyry61:16 9:52
Karppinen JoukoLaive65:15 10:31
C-rata, naiset 3.00 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Pökkä Tia31:33 10:31
2.Putkonen LeaPohjant35:07+3:3411:42
3.Huotari SariPohjant35:08+3:3511:42
4.Sankelo EmmaSK-Pohjant35:48+4:1511:56
5.Aikio OutiOYS/Vapari36:04+4:3112:01
6.Hemmi KiaPohjant36:17+4:4412:05
7.Rahkola IrmaOYS/Vapari36:18+4:4512:06
8.Hemmi MaiPohjant36:26+4:5312:08
9.Kallankari SannaKoskRi36:50+5:1712:16
10.Harjuautti ArjaPosPy38:58+7:2512:59
11.Patrikka Nina38:59+7:2612:59
12.Eade Kristiina39:09+7:3613:03
13.Hyvärinen Merja39:36+8:0313:12
14.Lippo Sari39:48+8:1513:16
15.Liinamaa VenlaPohjant40:15+8:4213:25
16.Lehtiranta Reetta40:19+8:4613:26
17.Myllymäki Anu41:20+9:4713:46
18.Rantala Mirja42:27+10:5414:09
19.Ruotsala KristiinaOH42:48+11:1514:16
20.Parviainen AnnamariOYS/Vapari43:01+11:2814:20
21.Saarimaa SannaOsVa43:56+12:2314:38
22.Keskinarkaus TuulaPeRa44:25+12:5214:48
23.Leppänen TiinaOYS Vapari46:24+14:5115:28
24.Turkka Laura46:39+15:0615:33
25.Karhumaa Annamari47:17+15:4415:45
26.Niku Kaisa47:23+15:5015:47
27.Nygård TuulaOulu48:52+17:1916:17
28.Kujala Teija48:54+17:2116:18
29.Aatsinki MirjaVePo49:18+17:4516:26
30.Veijonen Terhi50:13+18:4016:44
31.Hökkä Lea51:38+20:0517:12
32.Hillukkala Mervi52:09+20:3617:23
33.Karjalainen Johanna52:17+20:4417:25
34.Pohjola Heini53:14+21:4117:44
35.Hanhela RailiKiimU53:49+22:1617:56
36.Jurvakainen HeliKiimU55:03+23:3018:21
37.Anttila Tarja55:07+23:3418:22
38.Hankonen SointuSalRe55:19+23:4618:26
39.Tanskanen PäiviOYS/Vapari55:37+24:0418:32
40.Toska-Tervola Jaana56:13+24:4018:44
41.Pasma ReetaPohjant56:22+24:4918:47
42.Haaranen Hanna57:59+26:2619:19
43.Jurvakainen EijaABC58:27+26:5419:29
44.Toljamo Tytti58:29+26:5619:29
45.Kaila Elisabet58:40+27:0719:33
46.Malm PirkkoOYS/Vapari61:58+30:2520:39
47.Ponto HelläHaHe69:34+38:0123:11
48.Pirttilahti HelviHaHe69:49+38:1623:16
49.Herronen TarjaOYS/Vapari70:38+39:0523:32
50.Sivonen KyllikkiSalRe70:48+39:1523:36
51.Viljakainen Lumi71:48+40:1523:56
52.Salminen Pälvi72:08+40:3524:02
53.Eskola Piia78:57+47:2426:19
54.Kangas Teija79:00+47:2726:20
55.Hokajärvi TuulaOYS/Vapari119:25+87:5239:48
Korkeasalo VuokkoHaHe89:58 29:59
Rahko LeenaPohjant38:40 12:53
C-rata, miehet 3.00 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Ukkola SakariPohjant24:20 8:06
2.Kinnunen EerikPohjant25:20+1:008:26
3.Kotila HarriYlikNM25:39+1:198:33
4.Pukari Erkki26:15+1:558:45
5.Räinä IlkkaIisu28:35+4:159:31
6.Oksman Jukka29:59+5:399:59
7.Aho Mika30:02+5:4210:00
8.Haapasalo PerttiMuhU30:11+5:5110:03
9.Suomio PekkaPohjant30:48+6:2810:16
10.Udd Marko30:52+6:3210:17
11.Hohtola EsaYliopisto31:03+6:4310:21
12.Ranta UulaToiska32:17+7:5710:45
13.Tolonen MarkkuOulu32:54+8:3410:58
14.Kokko Sami32:56+8:3610:58
15.Kinnunen RaimoPohjant33:53+9:3311:17
16.Hyvönen PanuPohjant33:58+9:3811:19
17.Vainio Aimo34:03+9:4311:21
18.Kalliokoski Ossi34:49+10:2911:36
19.Myllymaa KaukoOulRe34:55+10:3511:38
20.Veijovaara JormaPohjant35:52+11:3211:57
21.Hyvärinen Tatu36:00+11:4012:00
22.Ylimaunu MattiEVP36:15+11:5512:05
23.Jarva Jan-IiroTeam Uros36:26+12:0612:08
24.Peisa PaavoSalRe36:41+12:2112:13
25.Heinikoski KaleviKoskRi37:06+12:4612:22
26.Välikangas AnttiIisu37:14+12:5412:24
27.Pietilä MarkkuOsVa38:54+14:3412:58
28.Rahkola Eino38:55+14:3512:58
29.Mäntyniemi JuhaniOul.Res.39:02+14:4213:00
30.Lohela VäinöPohjant41:26+17:0613:48
31.Klemola JuhaniKPL42:10+17:5014:03
32.Paavola Sari42:31+18:1114:10
33.Rantakokko Timo42:51+18:3114:17
34.Juola EskoORUK43:05+18:4514:21
35.Pelli Lauri46:09+21:4915:23
36.Pyykkö TomiOsVa46:11+21:5115:23
37.Karhumaa Benjamin47:01+22:4115:40
38.Pietilä Jorma47:04+22:4415:41
39.Huotari MattiPohjant47:22+23:0215:47
40.Luukinen Tuomo48:33+24:1316:11
41.Honkanen Esa48:44+24:2416:14
42.Heikkinen OtsoSoJy48:54+24:3416:18
43.Westerholm LauriVePo49:53+25:3316:37
44.Karjalainen EliasVePo49:59+25:3916:39
45.Manninen EeroOsVa50:41+26:2116:53
46.Ojakoski Janne51:47+27:2717:15
47.Illikainen Juha54:39+30:1918:13
48.Jarvelä Kalevi55:20+31:0018:26
49.Tapio Mylly57:19+32:5919:06
50.Häyrynen Roope58:00+33:4019:20
51.Puurunen JormaONMKY61:06+36:4620:22
52.Ratilainen Reijo61:09+36:4920:23
53.Puurunen JoonaOuTa63:52+39:3221:17
54.Jokinen Kai65:02+40:4221:40
55.Korkala VeikkoRTG66:01+41:4122:00
56.Leinonen Jarmo69:08+44:4823:02
57.Pyky EskoKiimU69:58+45:3823:19
58.Viljakainen Eemu72:14+47:5424:04
59.Viljakainen Matti72:24+48:0424:08
60.Kananen Martti78:31+54:1126:10
Broström MattiKoskRi37:09 12:23
Rahkola EeroOulRe37:06 12:22
D-rata, naiset 1.90 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Anttila MineaPohjant18:23 9:40
2.Liinamaa HelmiPohjant27:10+8:4714:17
3.Anttila IlonaPohjant27:28+9:0514:27
4.Marjala SaagaPohjant32:38+14:1517:10
5.Väisänen MarttaLaive34:37+16:1418:13
6.Räsänen Pia42:10+23:4722:11
7.Nissinen Pinja46:01+27:3824:13
8.Nissinen Inka46:12+27:4924:18
9.Pelkonen Essi51:05+32:4226:53
10.Kankainen Essi57:41+39:1830:21
11.Saarimaa EnniOsVa58:12+39:4930:37
12.Hallikainen Eerika58:45+40:2230:55
13.Ahola Heini62:02+43:3932:38
D-rata, miehet 1.90 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Ukkola SanteriPohjant28:20 14:54
2.Jurvakainen ElmeriKiimU31:43+3:2316:41
3.Jurvakainen MikaKiimU31:55+3:3516:47
4.Palmi JohannesKoskRi32:24+4:0417:03
5.Jutila Sami35:19+6:5918:35
6.Eskola Julius36:18+7:5819:06
7.Eskola Anton36:23+8:0319:08
8.Pulska Peetu41:33+13:1321:52
9.Pulska Sammu41:35+13:1521:53
10.Räsänen Juhani42:13+13:5322:13
11.Westerholm Peetu42:18+13:5822:15
12.Iivari Oikarinen43:07+14:4722:41
13.Pelkonen Risto-Matti50:00+21:4026:18
14.Hanhineva Eetu55:23+27:0329:08
15.Löfgren Albert64:07+35:4733:44
Oma rata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
Heikkinen AaroSoJy49:13 -
Jaako MikkoPohjant0:00 -
Jäntti MattiPohjant62:27 -
Keränen EeroKoskRi22:18 -
Kokko Sonja0:00 -
Luukkonen Eerika35:22 -
Peteri PiaOYS/Vapari72:36 -
Pirkkalainen Vilho49:10 -
Salminen KariOYUS138:59 -
Sergejeff LeoIisu37:31 -
Sivonen UrhoSalRe22:41 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. Ratamestari, 2017-07-17 18:50:35

    Radat:
    A-rata 7,0 km, 17 rastia
    B-rata 6,2 km, 14 rastia
    C-rata 3,0 km, 8 rastia
    D-rata 2,2 km, 6 rastia

    Huomioitavaa:
    - Maasto oli varsin kuiva rastipistetiedustelun aikana (su 16.7.), Joutsensuolla voi tossut kastua
    - A- ja B-radoilla on maantien ylitys; noudattakaa varovaisuutta tietä ylittäessänne!
    - Joutsensuon itäpuolella on ampumarata, joka on merkitty karttaan kiellettynä alueena ja maastoon keltaisella huomionauhalla. Ampumaradan alueelle meneminen on ehdottomasti kielletty.
    - Golf-kenttä on niin ikään merkitty karttaan kiellettynä alueena.
    - K-pisteelle on matkaa kartanmyynnistä n. 500 metriä, reitti on merkitty nauhaopastein.

    Tervetuloa suunnistamaan!
  2. eSKo, 2017-07-20 04:54:21

    Pohjantähden rasteilla käteisen lisäksi käyvät TYKYt ja Smartumit sekä Smartumin verkkomaksu.
  3. Sale, 2017-07-20 15:19:53

    Mihin asti pääsee maastoon?
  4. Ratamestari Hannu, 2017-07-20 16:09:13

    Siinä klo 19-19.15 välillä laitellaan lähtöä kiinni.
  5. eSKo, 2017-07-20 16:10:14

    vakioohjeiden aikataulu, eli metsään pääsee klo 19 asti
  6. Sitti sontiainen, 2017-07-20 18:33:33

    Olipa huikeen hyvä rata/maasto!👍
  7. Kerrankin, 2017-07-20 19:34:02

    Hyvä rata (A) oli saatu kyseiseen maastoon! Harvoin on tälläistä Oulussa.
  8. eSKo, 2017-07-20 21:03:16

    Järjestäjä ei osannut tällä kertaa varautua tapahtuman suosioon ja kartat loppuivat kesken. Tästä isot pahoittelut ja kiitokset kaikille karttansa kierrättäneille! Kaikki pääsivät metsään haluamalleen radalle. Laitamme tälle sivulle linkin, jonka takaa voitte ladata kartat.
  9. Olli P., 2017-07-20 21:30:40

    Pientä korjailua vielä tiedossa. Osalta suunnistajista puuttuu rastin 73 leimaus, joten lisään hatusta vedetyn väliajan heille manuaalisesti. Ilmeisesti siellä on leimasin ollut hieman kesäterässä.
  10. eSKo, 2017-07-20 21:52:31

  11. Kuntoilija, 2017-07-21 09:35:07

    Olen aloittanut suunnistuksen ja kunnon kohottamisen pitkän tauon jälkeen. C-radan jaksaa jo hyvin ja rastitkin on löytyneet helpohkosti ja ajatuksena olisi siirtyä B-radalle. Joutsensuolla C-rata oli 3 km, B-rata 6.2 km ja A 7 km. C-ja B-radan pituudessa merkittävä ero ja infon mukaan B-rata olisi 4-5 km. 3 km ja 8 rastin takia en kehdannut lähteä ajamaan, B olisi ollut minulle liian pitkä matka vaikkakin maasto oli hyväkulkuista. Toiveenani on ettei ratojen välillä olisi näin isoja pituuseroja (aina ei olekaan). Iso kiitos joka tapauksessa kaikille suunnistusnautintojen ja kunnon kohottamisen mahdollistaville vapaaehtoisille tekemästänne arvokkaasta työstä :)
  12. vinkki, 2017-07-21 15:24:08

    Jos jokin rata tuntuu liian pitkältä ja haluaa sille kuitenkin mennä, kannattaa oiskaista sopivassa kohdassa.
  13. A liian lyhyt, 2017-07-21 16:11:39

    Minulle taas A liian lyhyt linnuntietä, siksi "helpotan" pummaamalla tulee helposti muutama km lisää:) on se niin kivaa