Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
15.8.2017
Järjestäjä
Kiimingin Urheilijat
Paikka
Kurkiselkä, taitotreeni rastinotto
Lisätiedot
radat: A, B, C, D ja RR, yhteyshenkilö: Mika Jurvakainen 050 3853971
Rastireitti
Kyllä
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
341
Tulokset päivitetty
6.9.2017 20:57

Tulokset

A-rata, naiset 6.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Mattila OrvokkiPohjant76:52 11:18
2.Simola LottaOYS/Vapari85:20+8:2812:32
3.Dahlbacka Marjo86:21+9:2912:41
4.Impiö TiiaPohjant88:15+11:2312:58
5.Kokkoniemi Outi92:47+15:5513:38
A-rata, miehet 6.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kosola VillePohjant45:01 6:37
2.Schroderus JariPohjant45:17+0:166:39
3.Tornberg Juho47:49+2:487:01
4.Kariniemi RoopePohjant48:33+3:327:08
5.Puroila AnttiOYS/Vapari49:24+4:237:15
6.Keränen TeemuKaSu49:29+4:287:16
7.Arovainio PetteriRasTiimi49:53+4:527:20
8.Nikkari OlliOsVa51:04+6:037:30
9.Mäkäräinen JouniPohjant51:37+6:367:35
10.Suomala Ville53:11+8:107:49
11.Hyytinen Jari57:43+12:428:29
12.Mäntylä JuhaOulRe57:53+12:528:30
13.Hyyppä JarmoPohjant57:55+12:548:31
14.Hokkanen MattiTeam 1Life58:38+13:378:37
15.Tahkola Mikko59:02+14:018:40
16.Heinonen Joni59:15+14:148:42
17.Konttajärvi SeppoOYS/Vapari59:46+14:458:47
18.Järvenpää EsaS-JKL60:11+15:108:51
19.Kokko Jarno60:31+15:308:53
20.Heinikoski OlliKuIsku61:49+16:489:05
21.Kinnunen JukkaPohjant61:50+16:499:05
22.Holappa TeuvoVePo62:03+17:029:07
23.Fredriksson KajPohjant62:12+17:119:08
24.Similä JouniPohjant62:19+17:189:09
25.Kemppainen Jukka-Pekka62:47+17:469:13
26.Säkkinen Mika63:15+18:149:18
27.Vornanen Juha64:18+19:179:27
28.Mikkonen AlpoOYS/Vapari64:37+19:369:30
29.Isolahti MikaPohjant64:54+19:539:32
30.Mehtälä JukkaOTC65:05+20:049:34
31.Verronen Mika65:26+20:259:37
32.Niinimäki TuukkaOYS/Vapari65:32+20:319:38
33.Tuunanen Mikko65:37+20:369:38
34.Manninen AriNivU66:46+21:459:49
35.Junttola JaakkoLaive66:58+21:579:50
36.Holma ErkkiOulRe67:48+22:479:58
37.Saari Jukka68:39+23:3810:05
38.Hanhela MaunoHaHe68:46+23:4510:06
39.Laurila MikaKoskRi69:13+24:1210:10
40.Kaukua JaakkoHaHe69:15+24:1410:11
41.Pajari TommiPohjant69:45+24:4410:15
42.Heikkinen Markku71:27+26:2610:30
43.Alhainen Petri83:44+38:4312:18
44.Pulju Oula85:30+40:2912:34
45.Kivinen Janne90:15+45:1413:16
46.Turtinen Pauli92:36+47:3513:37
47.Pelkonen AlpoOsVa93:44+48:4313:47
48.Holma Juha99:33+54:3214:38
49.Pirttiaho Lauri100:39+55:3814:48
50.Kälkäjä Seppo102:01+57:0015:00
B-rata, naiset 5.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Aalto PirjoPohjant59:58 10:31
2.Niinimäki RiittaOYS/Vapari63:59+4:0111:13
3.Myllymäki Anu65:59+6:0111:34
4.Kela MerjaOulRe66:52+6:5411:43
5.Kesälä NiinaLaive70:43+10:4512:24
6.Vänttilä Heidi70:52+10:5412:25
7.Laitala Marja-LiisaNiS73:45+13:4712:56
8.Haikara Anna-Maija76:42+16:4413:27
9.Maunu Susanna79:07+19:0913:52
10.Leinonen Anna81:55+21:5714:22
11.Pikarainen Oona86:00+26:0215:05
12.Kinnula IrmaOYS/Vapari90:36+30:3815:53
13.Moilanen Riina90:50+30:5215:56
14.Kuusrainen Anni95:41+35:4316:47
15.Leppänen TiiaOYS/Vapari98:52+38:5417:20
16.Pelkonen MaijaOsVa100:12+40:1417:34
17.Jurvelin Reetta101:02+41:0417:43
18.Huttunen RiikkaPohjant103:24+43:2618:08
Telsta Hanna-Leena58:45 10:18
B-rata, miehet 5.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rantapelkonen TuomoONMKY47:01 8:14
2.Parkkinen PekkaPohjant47:44+0:438:22
3.Suorsa PekkaKoskRi48:08+1:078:26
4.Räisänen KariKiimU49:11+2:108:37
5.Siira Marko50:24+3:238:50
6.Lehtonen DanielLänRa51:07+4:068:58
7.Kangaskokko Juha52:16+5:159:10
8.Kela MarkoOulRe52:40+5:399:14
9.Schroderus JariPohjant53:57+6:569:27
10.Kinnunen Mikko54:04+7:039:29
11.Grekelä AnttiHaHe54:11+7:109:30
12.Turkka Pentti54:37+7:369:34
13.Mutka KaiPohjant54:54+7:539:37
14.Sevon NiiloSalRe54:57+7:569:38
15.Halonen VesaPohjant55:04+8:039:39
16.Kaasinen AulisPohjant55:06+8:059:40
17.Malm LauriOSAO55:13+8:129:41
18.Kariniemi MarkkuPohjant55:26+8:259:43
19.Maliniemi Ville56:06+9:059:50
20.Aho Mika56:35+9:349:55
21.Kuivalainen MarkkuIisu56:52+9:519:58
22.Sillanpää TommiPohjant57:10+10:0910:01
23.Haajanen JuhaPohjant58:42+11:4110:17
24.Kananen Veli-MattiOsVa59:03+12:0210:21
25.Huhtanen RaimoKiimU59:19+12:1810:24
26.Pyky AriKiimU59:20+12:1910:24
27.Helttunen JanneKiimU59:31+12:3010:26
28.Tuohimaa EskoONMKY59:32+12:3110:26
29.Ahokoivu HemmoPohjant60:02+13:0110:31
30.Takkinen JukkaKiimU61:37+14:3610:48
31.Siirilä Jukka62:56+15:5511:02
32.Kähkölä JuhaPohjant63:11+16:1011:05
33.Kaikkonen Kari63:14+16:1311:05
34.Lukkarinen OlaviPohjant63:46+16:4511:11
35.Kukkonen IiroOuTa63:49+16:4811:11
36.Rankinen JuhoOulRe64:20+17:1911:17
37.Räisänen Jukka66:10+19:0911:36
38.Valkama Mikko68:08+21:0711:57
39.Hanhineva Tero68:27+21:2612:00
40.Räinä Markku68:55+21:5412:05
41.Kauma HeikkiOYS/Vapari68:57+21:5612:05
42.Kaipala RaunoOYS/Vapari68:59+21:5812:06
43.Alatalo Mikko69:10+22:0912:08
44.Taivaloja JormaHaHe69:19+22:1812:09
45.Tapio Luukinen69:35+22:3412:12
46.Vänttilä Tero70:13+23:1212:19
47.Kallioinen Ari70:54+23:5312:26
48.Räisänen Jukka70:57+23:5612:26
49.Aula Matti71:33+24:3212:33
50.Torppa Erkki71:56+24:5512:37
51.Kukkohovi ReinoOsVa72:02+25:0112:38
52.Kellokumpu Seppo72:07+25:0612:39
53.Runtti Esko73:06+26:0512:49
54.Sirviö PetriSK Uranus73:22+26:2112:52
55.Mänty Mika73:37+26:3612:54
56.Vehmas Mika75:12+28:1113:11
57.Mäkinen JuhaniSalRe75:25+28:2413:13
58.Raino Valtanen77:41+30:4013:37
59.Juuso Mettälä78:31+31:3013:46
60.Honkala SamiOYS Vapari81:50+34:4914:21
61.Ruotsalainen KeijoOYUS89:19+42:1815:40
C-rata, naiset 4.00 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Viippola VenlaOuTa36:45 9:11
2.Hyönen Johanna49:34+12:4912:23
3.Kokko Sonja49:52+13:0712:28
4.Haapakorva KatiTKK50:10+13:2512:32
5.Tervo Hanna-Maija53:19+16:3413:19
6.Patronen Nina55:59+19:1413:59
7.Lalli TarjaPeRa57:55+21:1014:28
8.Sillanpää ElinaPohjant58:02+21:1714:30
9.Mattila UllaPohjant60:07+23:2215:01
10.Myllymaa PirkkoOulRe61:31+24:4615:22
11.Hyvärinen Merja62:02+25:1715:30
12.Niku Kaisa64:55+28:1016:13
13.Niemlä Riikka64:55+28:1016:13
14.Leinonen Leena67:14+30:2916:48
15.Kela MirjaOulRe68:16+31:3117:04
16.Mutka AinoPohjant70:31+33:4617:37
17.Lumila Emma73:38+36:5318:24
18.Varis Kaisa75:51+39:0618:57
19.Valkama Anita76:02+39:1719:00
20.Pasma LottaYllRa76:06+39:2119:01
21.Virsunen Päivikki79:57+43:1219:59
22.Liikamaa-Pasma KatiYllRa80:04+43:1920:01
23.Kortetjärvi Saija81:30+44:4520:22
24.Lippo Sari83:32+46:4720:53
25.Hankonen SointuSalRe84:32+47:4721:08
26.Jurvakainen HeliKiimU85:45+49:0021:26
27.Tanskanen PäiviOYS/Vapari93:50+57:0523:27
28.Kouva JohannaKoskRi93:56+57:1123:29
29.Aatsinki MirjaVePo94:49+58:0423:42
30.Parviainen AnnamariOYS/Vapari101:19+64:3425:19
31.Ek Emmi101:24+64:3925:21
32.Merilä KirstiOYUS106:14+69:2926:33
Kälkäjä Elina83:55 20:58
C-rata, miehet 4.00 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kanste PekkaSoJy36:13 9:03
2.Viippola IlpoOuTa36:43+0:309:10
3.Aho Mika37:57+1:449:29
4.Pyhtilä Veli41:57+5:4410:29
5.Juuso KinnunenPohjant44:10+7:5711:02
6.Hohtola EsaYliopisto44:43+8:3011:10
7.Broström MattiKoskRi49:11+12:5812:17
8.Kilpeläinen VeikkoVaKa49:23+13:1012:20
9.Juutinen HannuPohjant49:29+13:1612:22
10.Vainio Timo49:30+13:1712:22
11.Pentikäinen Heimo52:19+16:0613:04
12.Hinkula VäinöPudU53:19+17:0613:19
13.Puurunen JormaONMKY54:20+18:0713:35
14.Väänänen Ari55:20+19:0713:50
15.Haapasalo PerttiPohjant55:29+19:1613:52
16.Lepistö Harri56:00+19:4714:00
17.Kokko Sami56:11+19:5814:02
18.Vänttilä Jaakko56:11+19:5814:02
19.Pinola TimoKaSu57:17+21:0414:19
20.Udd Marko57:19+21:0614:19
21.Myllymaa KaukoOulRe57:30+21:1714:22
22.Mattila SeppoKoskRi57:39+21:2614:24
23.Saarikettu JarkkoOYS/Vapari57:40+21:2714:25
24.Häyrynen Roope58:05+21:5214:31
25.Honkanen Esa58:58+22:4514:44
26.Toropainen PauliONMKY59:57+23:4414:59
27.Rahkola Eino61:20+25:0715:20
28.Tolonen MarkkuOulu62:05+25:5215:31
29.Pelkonen HeimoKiimU62:35+26:2215:38
30.Ylimaunu MattiEVP63:07+26:5415:46
31.Okkonen JaakkoKempele63:16+27:0315:49
32.Lohela VäinöPohjant64:20+28:0716:05
33.Simonen TuomasPohjant65:11+28:5816:17
34.Haatainen MattiIisu65:26+29:1316:21
35.Tenhunen Pauli65:28+29:1516:22
36.Korhonen AkiOulun Taj67:17+31:0416:49
37.Herronen Jouni67:51+31:3816:57
38.Koivula IlkkaPohjant72:06+35:5318:01
39.Huuskonen Harri73:41+37:2818:25
40.Limingoja Jarmo74:43+38:3018:40
41.Varis Antero75:42+39:2918:55
42.Luukinen Tuomo75:58+39:4518:59
43.Klemola JuhaniKPL76:00+39:4719:00
44.Nissinen Kari77:19+41:0619:19
45.Vuokra77 81:43+45:3020:25
46.Anttonen VeikkoONMKY83:03+46:5020:45
47.Jokinen Kai88:07+51:5422:01
48.Korkala VeikkoRTG90:55+54:4222:43
49.Tervola Heimo97:00+60:4724:15
50.Pitkänen Esko103:51+67:3825:57
51.Pyky EskoKiimU105:02+68:4926:15
52.Järvelä Kalevi106:40+70:2726:40
Tenhunen Olli91:57 22:59
D-rata, naiset 1.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Lehtonen OliviaVePo20:22 11:18
2.Antila Susanna38:18+17:5621:16
3.Päkkilä VenlaHaHe41:36+21:1423:06
4.Päkkilä SuviHaHe41:52+21:3023:15
5.Vuolukka Jaana42:07+21:4523:23
6.Suomala Suvi42:29+22:0723:36
7.Herronen TarjaOYS/Vapari43:54+23:3224:23
8.Halonen Mea92:27+72:0551:21
9.Vazmitsel Milena107:20+86:5859:37
Hirvaskoski Hannele85:20 47:24
Järvelä Sanna80:37 44:47
D-rata, miehet 1.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Jutila Sami37:17 20:42
2.Tenhunen Eetu66:19+29:0236:50
Järvelä Ilkka80:45 44:51
Rastinotto, naiset 4.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Näsi JuliaanaPohjant34:58 7:26
2.Lotvonen EssiLaiVe41:39+6:418:51
3.Hankonen JohannaPohjant44:06+9:089:22
4.Haataja Mirka46:37+11:399:55
5.Haapasalo WilmaaPohjant52:18+17:2011:07
6.Anttila MineaPohjant52:40+17:4211:12
7.Korppinen LauraKoskRi54:53+19:5511:40
8.Isolahti Annakaisa56:47+21:4912:04
9.Palmi SaraKoskRi57:20+22:2212:11
10.Holster-Hemmi MerviPohjant58:55+23:5712:32
11.Aikio OutiOYS/Vapari60:20+25:2212:50
12.Sankelo LottaPohjant60:45+25:4712:55
13.Hokajärvi RailiPohjant61:52+26:5413:09
14.Holma KaisuOulRe63:56+28:5813:36
15.Nissinen MariannePohjant64:39+29:4113:45
16.Kokkonen Hanna68:11+33:1314:30
17.Päkkilä SuviHaHe70:11+35:1314:55
18.Hyvönen Outi86:16+51:1818:21
Rastinotto, miehet 4.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Haapasalo HarriPohjant33:53 7:12
2.Nissinen JerePohjant35:01+1:087:27
3.Hyvönen PanuPohjant39:41+5:488:26
4.Niemelä UrpoPohjant43:35+9:429:16
5.Norrkniivilä JaakkoOsVa44:26+10:339:27
6.Tervo ArhiONMKY45:13+11:209:37
7.Nuolioja VesaPohjant45:36+11:439:42
8.Pöyry RoopeKiimU48:14+14:2110:15
9.Lempinen HannuFujitsu49:25+15:3210:30
10.Sillanpää JoonasPyPo49:41+15:4810:34
11.Eskola PasiSK-Mortis51:38+17:4510:59
12.Vainio MattiSK-Mortis53:37+19:4411:24
13.Herva TuomasPohjant53:47+19:5411:26
14.Merilä SeppoOYUS55:19+21:2611:46
15.Kurula JohannesPohjant55:23+21:3011:47
16.Mäntykenttä HannuOYUS55:56+22:0311:54
17.Vainio AimoKiimU56:30+22:3712:01
18.Kurula JuhaniPohjant58:09+24:1612:22
19.Ahvenlampi Henri58:15+24:2212:23
20.Pelkonen ToivoYlikNM62:53+29:0013:22
21.Tanskanen Jouni67:52+33:5914:26
22.Kokkonen TimoOLK68:13+34:2014:30
23.Rämö Jouko69:09+35:1614:42
24.Eronen Ville74:29+40:3615:50
25.Argillander ErkkiVaKa74:50+40:5715:55
26.Kivinen Juhani77:30+43:3716:29
27.Lukkarinen MikkoPohjant81:17+47:2417:17
28.Salminen KariOYUS135:11+101:1828:45
Similä SeveriPohjant48:25 10:18
TR-rata, tytöt 1.40 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Mäkäräinen SelmaPohjant15:03 10:45
2.Mutka KerttuPohjant19:00+3:5713:34
3.Holappa PilviYlikNM20:43+5:4014:47
4.Vuloukka Jaana21:56+6:5315:40
5.Ryytty Inka24:43+9:4017:39
6.Holappa Lumi-Helmi30:02+14:5921:27
7.Ryytty Elena33:30+18:2723:55
8.Hietajärvi Sofia55:22+40:1939:32
TR-rata, pojat 1.40 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Niinimäki OlliPohjant17:59 12:50
2.Palmi Johannes21:13+3:1415:09
3.Ryytty Eino44:14+26:1531:35
4.Kaikkonen Kaius52:59+35:0037:50
RR-rata, tytöt 2.00 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Niinimäki NelliPohjant16:38 8:19
2.Ryytty Inka19:09+2:319:34
3.Ryytty Elena24:08+7:3012:04
4.Anttila Ilona26:39+10:0113:19
5.Niemelä Pihla28:02+11:2414:01
6.Niemelä Inka28:10+11:3214:05
7.Suomala Luminka29:34+12:5614:47
8.Mäkelä Maria35:44+19:0617:52
9.Tiensuu Ada38:16+21:3819:08
10.Eilola JennaYlikNM38:57+22:1919:28
11.Mutka Tuuli39:13+22:3519:36
12.Anttila OonaSK-Pohjant42:39+26:0121:19
13.Leinonen Lyyti54:03+37:2527:01
14.Hyytinen Valma56:21+39:4328:10
15.Eskola Tytti59:48+43:1029:54
16.Halunen Veera87:59+71:2143:59
Hyytinen Venla18:42 9:21
RR-rata, pojat 2.00 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Westerholm LauriVePo15:40 7:50
2.Viippola VeetiOuTa17:28+1:488:44
3.Puurunen JoonaOuTa21:43+6:0310:51
4.Jurvakainen ElmeriKiimU21:51+6:1110:55
5.Rajakangas Aleksi22:45+7:0511:22
6.Mäkäräinen EeliPohjant38:09+22:2919:04
7.Puurunen PeetuOuTa44:51+29:1122:25
8.Haverinen Väinö63:52+48:1231:56
9.Halunen Eino87:49+72:0943:54
Rata 15
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Huhtala Jari41:16 -
2.Hemmi MaiPohjant52:42+11:26-
3.Pikänen Soili80:45+39:29-
Hanhela PaavoKiimU81:26 -
Jaako MikkoPohjant71:39 -
Mikkonen VilleKoskRi29:34 -
Mäkelä Joona31:08 -
Niemelä HannuRasTiimi46:38 -
Niemelä PaavoIisu59:02 -
Patana TeuvoKoS74:01 -
Suomal Klaus96:33 -
Rata 16
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Jäntti MattiPohjant57:35 -
Eilola Jesse51:57 -
Hyvärinen Tatu66:50 -
Lämsä SoiliYlikNM75:12 -
Löfgren Albert54:48 -
Mourujärvi Johanna52:15 -
Mutka HannaOYS/Vapari86:43 -
Pasma Reeta58:58 -
Pitkänen Juno80:37 -
Rata 20
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.laitila markku96:32 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. KiimU, 2017-08-10 10:27:35

    Nyt on ratoja tarjolla jokaiselle. Tavallisten A,B,C ja D ratojen lisäksi on tehty Rastinottorata taitotreeniksi ja lapsille RR- ja TR-radat.

    Kaikki radat kiertelee kumpuilevassa kangasmaastossa, josta ei mustikat lopu. Rasteja radoilla ja maastossa on paljon, olkaa tarkkoina että leimaatte oikealla rastilla ja kierrätte rastit oikeassa järjestyksessä. A-, B- ja C-radat ylittävät kahteenkertaan Yli-Iin tien. Olkaa varovaisia tien ylityksessä, liikennettä ei pysäytetä näiden harjoitusten vuoksi.

    KiimUn Oulurasteilla maksuksi käyvät smartumin, tyky- ja virikesetelit sekä smartum verkkomaksu (kuitti mukaan).

    Ratatiedot:
    A-rata 6.7 km 18 rastia
    B-rata 5.8 km 14 rastia
    Rastinottorata 4.6 km 21 rastia
    C-rata 3.8 km 13 rastia
    D-rata 1.8 km 7 rastia
    TR-rata 1.5 km 6 rastia
    RR-rata 1.4/2.0 km 5 rastia

    Tervetuloa Kurkiselkään suunnistamaan.
  2. KiimU, 2017-08-10 10:31:29

  3. KiimU, 2017-08-13 14:07:32

    Sääennusteet lupailee hienoa keliä tiistaille. Niinpä laitetaan lapsille huipputarjous: RR-kartan ostajalle TR-kartta ilmaiseksi. Tervetuloa kokeilemaan tukireittisuunnistusta.
  4. Innostunut, 2017-08-15 18:55:39

    Aivan mahtava a-rata, kiitos!!
  5. kokenut, 2017-08-15 20:05:04

    oli loistava B rata, upeaa!! ei ollut lainkaan sitä suolla stetsausta kuten monen seuran radoilla tuoppaa olemaan. vihreätkin pystyi kiertämään.
    Isot kiitokset ratamestarille!
  6. Santi, 2017-08-15 20:28:31

    Olipa mukavaa napsia rasteja rastinotto radalta, kun oli hyvä kartta ja maasto.
  7. Laura Koo, 2017-08-15 20:33:09

    C-radan kartat oli ostohetkellä loppuunmyyty, joten otin sitten rastinotto-radan, kun B tuntui tällä kertaa liian pitkältä. Ja kyllä kannatti! Oli tosi hyvä rata!! Lisää tällaisia kiitos! Onnistunut suoritus ratamestarilta, kun menin kerran sekaisin rastien numeroiden kanssa ja kävin hakemassa vauhtia 11 ja 12 rastilta ennen 9 rastia ;)
  8. Hotti, 2017-08-15 21:45:47

    Kyllä kelpasi taas suunnistaa. Hieno rata ja maasto. Juomakin oli kaadettu valmiiksi! Ei voi enempää pyytää.
  9. juho näsi, 2017-08-16 08:02:13

    jotta sopu säilyy perheessä niin vois korjata Juho Näsi(miesten rastinotto)---> Juliaana Näsi(N rastinotto) :)
  10. suunta, 2017-08-16 08:07:16

    Oli kyllä taas viimeisen päälle järjestetyt rastit kuten KiimU:lla aina on, kiitos!
  11. OP, 2017-08-16 08:51:21

    Hieno maasto ja erinomaisen laadukas kartta. A-rata todella hyvä, valitettavasti vain oma tossu ei nouse niin kuin pitäisi.
  12. prp, 2017-08-16 18:48:37

    Kiimun paras kartta ja rastit. Ja kun oli Hemppa tekemässä coctaileja ei ollut mehu lirua...