Ensimmäinen osakilpailu juostaan päivitetyllä Kaijonharjun kartalla.
Kaijonharjun kartassa on käytetty uutta symbolia ( 533 Esteellinen alue ). Alueella on useita pieniä kohteita, jotka vaikuttavat etenemiseen esim. leikkivälineitä, hiekkalaatikoita, pyykkitelineitä. Symbolin pohjalla voi olla joku muu kulkukelpoisuutta kuvaava symboli. Esteellisen alueen symbolia käytettäessä kartasta tulee selkeämmin luettava. Kaikkia pikkukohteita, jotka eivät vaikuta suunnistussuoritukseen, ei tarvitse kuvata.
Tapahtumapaikka on Normaalikoulun pihalla ositteessa Yliopistokatu 48, 90570 Oulu. Pysäköintitilaa löytyy runsaasti viereisiltä yliopiston pysäköintialueilta. Tapahtumassa on käytössä Livelox.
Ratatiedot:
Kartta: 1/4000 sprinttikartta
Lisätiedot ja ilmoittautumiset Ennakkoon ilmoittautuneille osallistumismaksu on 8 euroa, paikan päällä 10 euroa.
Väliajat
Ladataan väliaikoja...
Väliajat
Ilmoittaudu
Sinun täytyy olla kirjautuneena sisään, jotta voit ilmoittautua tähän tapahtumaan. Kirjaudu sisään tai luo käyttäjätili.
Tämä on rehellisten hommaa ja isommissa kisoissa noissa kohti olisi valvojat.
Matkaa tuli minulla 2.9 km radalla 3.9!
Tuskin tuli ihan optimireittiä mentyä..
Kun muistelen niin itselläkin kävi sellainen tilanne et siitä aukosta meni edes takasin väkeä ja menin sen toiselle puolelle ja piti ihan koodi katsoa rastilla että mikä piste tämä on. Eli iso aukko sekoitti pasmat! Varmaan monellakin käynyt sama homma! Muualla ne kielletyt aukot oli merkitty kielletyksi alueeksi ja tuossa näkyy olevan vaan yhtenäinen aita mitä se ei sitten ollut.. Eli kartta ei tuossa kohti vastannut maastoa.
Tuo 2-3 välin kuvaus taas on minusta ihan ok. Kilpailussakin monesti kuvataan ylitsepääsemättömässä aidassa olevat suljetut portit ja/tai kielletyt aukot noin, eli piirretään vaan normaalisti aita siihen. Toki kilpailuissa siinä sitten olisi kielletyn alueen nauha ja valvoja vieressä, mutta toisaalta reitinvalinta pitäisi joka tapauksessa tehdä kartan perusteella, joten ehkä sitä on ihan hyvä harjoitella näin. Joka tapauksessa siihen ei voi luottaa mitä muistaa aikaisemmalta kerralta samasta maastosta tai kartasta, vaan aina pitää varmistaa kartasta mistä saa mennä. SM-sprintissäkin on ollut tilanne että karsinnassa aidan portit oli kuvattu karttaan ja niistä sai mennä, ja finaaliin taas portit suljettiin ja aita oli kartassa kuvattu yhtenäisenä ylitsepääsemättömänä aitana.