< Takaisin kalenteriin

Virpiniemi 13.5.2011

Perämeren Rasti

Lähdöt klo 17-19, kartta 1:5000 Radat: [ul][li]D-rata 1,9 km 7 rastia[/li] [li]C-rata 2,7 km 10 rastia[/li] [li]B-rata 3,8 km 15 rastia[/li] [li]A-rata 4,7 km 18 rastia[/li] [li]Taito-rata 6,4 km 27 rastia[/li][/ul]

lisäksi on tarjolla käyräkartalla radat: [ul][li]Käyrä-C 2,6 km 10 rastia[/li] [li]Käyrä-B 3,8 km 14 rastia[/li] [li]Käyrä-A 4,7 km 20 rastia[/li] [li]Käyrä-T 6,4 km 25 rastia[/li][/ul]

Jos haluat juosta käyräkartalla, kerro ratasi 11.5 mennessä sähköpostilla: onni.ervasti ät gmail.com, jotta tiedämme varata käyräkarttoja.

Opastus
-
Leimaus
Emit
Rastireitti
Ei
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
187
Tulokset päivitetty
2.6.2014 21:22

Tulokset

Taito-rata, naiset 6.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Haajanen Satupohjant49:42 7:18
2.Maunu Susanna88:29+38:4713:00
Taito-rata, miehet 6.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kakko KimmoIisu40:11 5:54
2.Tuomaala JanneKoskRi40:56+0:456:01
3.Vehmas RistoViRuS41:09+0:586:03
4.Puttonen Jyrki42:38+2:276:16
5.Pukema Jarno46:42+6:316:52
6.Merilä SeppoOYUS48:07+7:567:04
7.Karhu JanneVaKa48:10+7:597:05
8.Moilanen EeroUranus48:13+8:027:05
9.Anttila JussipekkaHietakarin rynnistys48:22+8:117:06
10.Lintula TapaniKäKa49:52+9:417:20
11.Holappa TeuvoVePo50:56+10:457:29
12.Päkkilä Jukka55:43+15:328:11
13.Luodonpää Risto57:22+17:118:26
14.Hovila Jani58:19+18:088:34
15.Wuotila MikaPV58:37+18:268:37
16.Siirilä Jukka58:53+18:428:39
17.Mäntykenttä HannuOYUS60:59+20:488:58
18.Alitalo SamiOSVA61:34+21:239:03
19.Päkkilä Pertti64:18+24:079:27
20.Haataja Esa66:09+25:589:43
21.Valasma Harri70:34+30:2310:22
22.Leskelä JukkaPöyry Finland70:57+30:4610:26
23.Kurula JuhaniPohjant75:36+35:2511:07
24.Pirttiaho Lauri134:36+94:2519:47
25.Pirttiaho Tatu134:52+94:4119:50
A-rata, naiset 4.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Orava JohannaPeRa38:19 8:09
2.Holma KaisuOulRe49:43+11:2410:34
3.Kela MerjaOulRe57:07+18:4812:09
4.Kilpeläinen MarjaOys-Vapari68:44+30:2514:37
5.Jaatinen MarjoHaHe70:59+32:4015:06
A-rata, miehet 4.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Sorvari KerkkoSoJy33:37 7:09
2.Näsi JuhoPohjant34:18+0:417:17
3.Pesonen Sami34:58+1:217:26
4.Väänänen TeroKiimU35:05+1:287:27
5.Keinänen KimmoPohjant37:19+3:427:56
6.Holma ErkkiOulRe37:20+3:437:56
7.Mourujärvi PetriHaHe39:04+5:278:18
8.Korhonen Jukka39:07+5:308:19
9.Kemppainen Timo39:12+5:358:20
10.Suomio Pekka40:20+6:438:34
11.Myllymaa KaukoOulRe40:49+7:128:41
12.Herajärvi Mikko42:11+8:348:58
13.Hietala Aki42:22+8:459:00
14.Sauvola Tarmo43:07+9:309:10
15.Kela MarkoOulRe45:26+11:499:40
16.Liedes SakariIisu45:51+12:149:45
17.Torvinen Jarkko46:33+12:569:54
18.Saukko Sami48:03+14:2610:13
19.Neuvonen JussiOuTa49:17+15:4010:29
20.Sipola HeikkiOulRe49:37+16:0010:33
21.Sakko JanneOys-Vapari54:48+21:1111:39
22.Koivula IlkkaPohjant59:48+26:1112:43
23.Räsänen MikaOulu61:30+27:5313:05
B-rata, naiset 3.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Vierimaa Pinja44:42 11:45
2.Halonen TiiaKosRe44:46+0:0411:46
3.Piirto Marjo45:16+0:3411:54
4.Herronen TarjaOys-Vapari47:10+2:2812:24
5.Eilola PäiviOus-Vapari48:22+3:4012:43
6.Myllymaa PirkkoOulRe48:50+4:0812:51
7.Alitalo PäiviOSVA49:01+4:1912:53
8.Rantanen Maarit49:23+4:4112:59
9.Sirviö VenlaSK Pohjant50:40+5:5813:20
10.Parkkila SatuPudU50:55+6:1313:23
11.Mäkelä Inka52:05+7:2313:42
12.Puolakanaho Päivi57:53+13:1115:13
13.Juntunen Veera66:27+21:4517:29
14.Pirttilahti HelviHaHe80:20+35:3821:08
15.Ponto HelläHaHe81:07+36:2521:20
16.Juvani JohannaOI96:14+51:3225:19
17.Nuudi Katri96:48+52:0625:28
18.Kangas Hanna97:06+52:2425:33
B-rata, miehet 3.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rankinen JuhoKALEVA27:40 7:16
2.Mutka Kai32:37+4:578:35
3.Hytönen Kari32:46+5:068:37
4.Soini ToniRenesas Mobile32:59+5:198:40
5.Niva PasiLaiVe33:22+5:428:46
6.Kähkölä JuhaPohjant33:27+5:478:48
7.Sirviö PetriSK uranus34:23+6:439:02
8.Latva-Rasku Jukka34:46+7:069:08
9.Alalahti JaakkoONMKY34:50+7:109:10
10.Kinnula AhtiKEV35:02+7:229:13
11.Haapaniemi NiiloHaHe35:26+7:469:19
12.Kaimio Auvo36:24+8:449:34
13.Kiviniemi Roope39:30+11:5010:23
14.Jokela Petri39:52+12:1210:29
15.Jäntti MattiPohjant39:56+12:1610:30
16.Kokko Jarno40:07+12:2710:33
17.Lohela VäinöPohjant40:48+13:0810:44
18.Halonen MiikaKoskRi44:25+16:4511:41
19.Herronen Jouni47:02+19:2212:22
20.Rahkola Eino50:29+22:4913:17
21.Mitrofanoff Lasarus59:39+31:5915:41
22.Pentikäinen Heimo63:04+35:2416:35
23.Miettunen SamiIisu73:38+45:5819:22
Juuso HannuOYUS31:22 8:15
C-rata, naiset 2.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Hilli Tuija23:57 8:52
2.Junes-Kähkölä AnuPohjant30:35+6:3811:19
3.Parkkinen TainaOI32:39+8:4212:05
4.Tuomikoski Marika36:23+12:2613:28
5.Nal Heini36:49+12:5213:38
6.Sundelin PäiviHaHe39:40+15:4314:41
7.Yrjänheikki EijaOys-Vapari40:02+16:0514:49
8.Maansaari EmiliaHaHe40:48+16:5115:06
9.Parkkila TanjaOyus-Vapari45:35+21:3816:52
10.Hooli HeidiOys-Vapari45:45+21:4816:56
11.Niva HeiniLaiVe54:45+30:4820:16
12.Huuskonen AnneOys-Vapari66:13+42:1624:31
13.Korkeasalo VuokkoHaHe72:28+48:3126:50
14.Hjort Leila81:43+57:4630:15
C-rata, miehet 2.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Veijovaara JormaPohjant22:38 8:22
2.Annala TuomoHaHe28:02+5:2410:22
3.Pohjamo SamuliPeRa28:26+5:4810:31
4.Härkönen SamiOuTa28:48+6:1010:40
5.Välikangas PerttiIisu30:03+7:2511:07
6.Parkkinen TapioOI30:44+8:0611:22
7.Hoikkala TimoFC-Parta30:49+8:1111:24
8.Heikki KariniemiPeRa33:48+11:1012:31
9.Tolonen IikkaPeRa34:39+12:0112:50
10.Sundelin OnniHaHe39:25+16:4714:35
11.Niskanen TaunoPeRa40:02+17:2414:49
D-rata, naiset 1.90 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Keinänen OonaPohjant24:15 12:45
2.Holma Essi26:06+1:5113:44
3.Elme Annaleena27:48+3:3314:37
4.Örn-Miettunen MarjaIisu29:23+5:0815:27
5.Kokko Sini30:42+6:2716:09
6.Kokko Sonja30:52+6:3716:14
7.Vainikainen Sara31:20+7:0516:29
8.Sundelin AnniHaHe31:25+7:1016:32
9.Alitalo HeidiOSVA31:30+7:1516:34
10.Kyröläinen Anette33:42+9:2717:44
11.Häyrynen LeaOys-Vapari41:18+17:0321:44
12.Huuskonen AnneOys-Vapari45:14+20:5923:48
13.Soini+ Veera46:35+22:2024:31
14.Kenttälä ElliHaHe47:28+23:1324:58
15.Mäntykenttä Anja47:53+23:3825:12
16.Mustonen Minna53:51+29:3628:20
D-rata, miehet 1.90 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Alitalo JoonasOSVA25:38 13:29
2.Keinänen JuusoPohjant26:57+1:1914:11
3.Kokko Sami27:25+1:4714:25
4.Vartiainen Sulo27:40+2:0214:33
5.Holma Santeri28:21+2:4314:55
6.Kinnunen KallePohjant28:36+2:5815:03
7.Sirviö PyryPohjant29:29+3:5115:31
8.Sundelin LauriHaHe29:33+3:5515:33
9.Sundelin JuhaHaHe31:16+5:3816:27
10.Pietiläinen PatrikPeRa32:36+6:5817:09
11.Maansaari ValtteriHaHe46:32+20:5424:29
12.Pirttiaho Atte54:00+28:2228:25
Käyrä-T, naiset 6.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rahko Saana-MariaPohjant52:14 7:47
2.Räisänen MiraSalRe79:49+27:3511:54
3.Räisänen NooraSalRe98:28+46:1414:41
Käyrä-T, miehet 6.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kujala JouniPohjant37:46 5:38
2.Kriikkula IivoIkNV39:50+2:045:56
3.Harju JanneKoskRi40:18+2:326:00
4.Parkkinen JussiPohjant42:14+4:286:18
5.Saari ToniVaajTe43:36+5:506:30
6.Leskelä JyrkiHaHe46:09+8:236:53
7.Simola MikkoPohjant52:08+14:227:46
8.Salminen TeemuLänRa56:28+18:428:25
9.Halonen TeroKoskRi57:50+20:048:37
10.Ojala Kai75:55+38:0911:19
11.Järvenpää RaimoIisu84:04+46:1812:32
Käyrä-A, naiset 4.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kriikkula JohannaÄhtU38:23 8:10
2.Kangas Margit81:13+42:5017:16
Käyrä-A, miehet 4.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Pajari Tommi49:05 10:26
2.Ruotsalainen KeijoOYUS49:14+0:0910:28
3.Kangas OssiSalRe56:08+7:0311:56
4.Rauhala Antti80:52+31:4717:12
Käyrä-B, naiset 3.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Hakala HannaHaHe86:18 22:42
Käyrä-B, miehet 3.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Konttajärvi SeppoOys-Vapari41:43 10:58
Käyrä-C, miehet 2.60 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Karppinen JariOuTa40:06 15:25
Oma rata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
Rousu SeppoAlatPi24:13 -
Härkönen LauraOuTa53:52 -
Maikkola Mervi29:17 -
Keränen Vesa51:41 -
Miettunen HelenaIisu29:32 -
Ukkola EmmaHaHe67:25 -
Leskelä KatriYlikNM29:35 -
ja Sanni47:21 -
Jaatinen MiljaHaHe30:02 -
Mikkonen AlpoOys-Vapari53:18 -
Huhtalo Pasi33:01 -
Pirttilahti OrvokkiHaHe61:45 -
Viramo Petteri33:50 -
Leskelä JessikaHaHe89:52 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. Jarza, 2011-05-13 19:01:03

    Kiitos järjestäjille käyräkarttaradoista. Olipas se haastavaa mutta hauskaa.

    Missäköhän muualla Oulun seudulla olisi mahdollisuuksia vastaaviin käyräkarttoihin? Kempeleen Köykkyrissä? Oulunsalossa?
  2. käyrä, 2011-05-13 20:06:23

    Kiitos myös täältä käyräkartoista. Mukavaa ja haastavaa oli, aivonystyrät sai aivan uutta mietittävää verrattuna normaali karttoihin.
  3. Late, 2011-05-14 10:52:51

    Nykyiset suunnistuskartat ovat niin tarkkoja, että jos pysyy kartalla niin voi hyvin suunnistaa ilman kompassia ja matkan mittausta. Ongelmia tulee kuitenkin tilanteissa, joissa näkyvyys on rajoitettu (esim. tiheät taimikot) tai maasto on muuten niin monimutkainen, että kartan ja maaston vastaavuuden tarkistaminen ei aina onnistu. Näissä tapauksissa suunnistus kompassin avulla ja reitin maaston muotojen huolellinen seuraaminen on erinomainen apu.

    Eilen suunnistin yhden käyräradan, kiitoksia Onni!, ja siinä palautui taas mieleen tarkka suunnistus levykompassilla. Muutamilla kerroilla viime kesänä menin pahasti hukkaan juuri tuollaisissa taimikoissa, kun luotin suurinpiirteiseen suuntatajuun, ja muutamilla kerroilla taas selvitin samanlaiset kompassin avulla ilman ongelmia.

    Monille kokeneemmille Oulurastilaisille monet näistä vakiomaastoista ovat jo niin tuttuja, että niissä ei välttämättä ole suunnistuksellisesti paljoa haastetta, kuten Umpimähkän kommenteista voi lukea.

    Ehdotankin, että laitetaan rastit, kuten kuntosuunnistuksille suositellaan, enimmäkseen kuoppien reunoille ja muuten selkeisiin kohteisiin, mutta tarjotaan kokeneemmille haasteita käyrä- ja muilla redusoiduilla kartoilla, valkeilla kartoilla, sekä väylä- ja donitsikartoilla (äärimmäisenä, että kartta näkyy vain kohdeympyrässä ja kaikki muu on valkeaa). Kokeneemmillekin riittää suunnistusta eikä vain maastojuoksua. :)
  4. PeRa 13.05.2011, 2011-05-14 15:03:29

    Tulokset ja väliajat löytyvät osoitteesta: www.peramerenrasti.com ja sieltä Kilpailut/2011

    Onni