Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
28.6.2005
Järjestäjä
Laitasaaren Veto
Paikka
Päivärinne
Opastus
Oulujoen pohjoispuolen tieltä nro 8300 25 km Oulusta Muhokselle
Rastireitti
Kyllä
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
233
Tulokset päivitetty
2.6.2014 21:22

Tulokset

A-rata, naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Krapu SariYlivKu68:34 -
2.Väyrynen Anna-KaisaLaiVe73:09+4:35-
3.Ruuska Anni 74:39+6:05-
4.Nurmikumpu MelinaKoskRi75:28+6:54-
5.Marttinen Minna 78:01+9:27-
6.Väyrynen SaaraLaiVe93:36+25:02-
7.Mattila PirkkoLaiVe94:53+26:19-
A-rata, miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Heikkilä TimoOuHu49:06 -
2.Viippola IlpoOuTa51:24+2:18-
3.Ruokamo VillePohjant51:42+2:36-
4.Maaninka JukkaOsVa52:15+3:09-
5.Hallila TuomasPohjant55:42+6:36-
6.Pukema JarnoOuTa55:52+6:46-
7.Holappa TeuvoRaPe55:59+6:53-
8.Palosaari Mikko 56:04+6:58-
9.Posti HarriKoskRi57:03+7:57-
10.Partanen Pekka 57:08+8:02-
11.Viman Janek 57:21+8:15-
12.Hihnala Tero 57:45+8:39-
13.Hepokangas EdvinLaiVe58:23+9:17-
14.Seppä TomiHimU58:24+9:18-
15.Pekkarinen JariPohjant60:08+11:02-
16.Kangas OssiSalRe60:13+11:07-
17.Kunnari Esa 60:43+11:37-
18.Järvenpää Raimo 61:11+12:05-
19.Malinen PenttiKaSu62:17+13:11-
20.Kinnunen Mikko 63:48+14:42-
21.Järvinen Marko 63:58+14:52-
22.Määttä Harri 64:40+15:34-
23.Lempinen Hannu 65:45+16:39-
24.Ronkainen MarkusLaiVe66:35+17:29-
25.Ruotsalainen KeijoOYUS66:42+17:36-
26.Halonen TeroKoskRi67:17+18:11-
27.Niemelä Urpo 68:57+19:51-
28.Martikainen ErkkiKoskRi70:21+21:15-
29.Luodonpää RistoAlatPi70:48+21:42-
30.Kaipala Rauno 70:59+21:53-
31.Pokela RistoPohjant73:12+24:06-
32.Herva Tuomas 73:52+24:46-
33.Riippa IlkkaOPU73:58+24:52-
34.Saariniemi Pekka 75:20+26:14-
35.Soppela Esa 77:11+28:05-
36.Savukoski Juha-Matti 79:24+30:18-
37.Pelkonen AlpoOsVa80:10+31:04-
38.Korkala Mikko 84:38+35:32-
39.Savukoski Markku 88:30+39:24-
40.Savukoski Matti 88:33+39:27-
41.Kesälä MikkoLaiVe93:22+44:16-
Leskelä JyrkiPohjant52:59 -
Saarela Ville-PetteriKemU58:51 -
Näppä Risto 70:03 -
Viitanen LauriRaN52:54 -
Paavola Olli-PekkaKiimU0:00 -
B-rata, naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Nummi MaaritLaiVe39:50 -
2.Lotvonen ArjaLaiVe41:20+1:30-
3.Lax SaraPohjant41:26+1:36-
4.Pakanen MarikaIisu41:59+2:09-
5.Rytilahti Mari 42:21+2:31-
6.Ruokamo RiikkaONMKY43:09+3:19-
7.Tohmola Maarit 44:31+4:41-
8.Jaako NiinaLänRa44:37+4:47-
9.Heikkala Ritva 44:53+5:03-
10.Myllykoski HannaPohjant51:10+11:20-
11.Myllykoski JenniPohjant51:16+11:26-
12.Lappalainen RiikkaKaSu52:11+12:21-
13.Jokikokko TarjaOuTa52:28+12:38-
14.Tirkkonen AnniOYS-vapari52:43+12:53-
15.Karjalainen ValmaPohjant53:29+13:39-
16.Jokela RiittaYlikNM55:16+15:26-
17.Lämsä SoiliYlikNM55:28+15:38-
18.Kurvi Minna 55:49+15:59-
19.Väänänen Mervi 56:07+16:17-
20.Sillanpää ElinaPohjant58:09+18:19-
21.Paso Kerttu 60:23+20:33-
22.Kinnula IrmaOYS/Vapari60:39+20:49-
23.Korhonen KatjaKiimU61:11+21:21-
24.Parkkinen Teija 64:04+24:14-
25.Yrjänäinen Hanna 68:20+28:30-
B-rata, miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rahko SampoPohjant33:00 -
2.Väänänen Vesa-VillePohjant33:22+0:22-
3.Lumme Eero 35:07+2:07-
4.Lehto EsaHS35:41+2:41-
5.Tapaninaho KaleviONMKY35:55+2:55-
6.Haajanen JuhaPohjant36:24+3:24-
7.Kuusela TeppoPohjant36:26+3:26-
8.Konttajärvi Seppo 36:47+3:47-
9.Sillanpää Pertti 37:16+4:16-
10.Kankaala Janne 37:35+4:35-
11.Parkkinen PekkaPohjant38:32+5:32-
12.Merilä SeppoOYUS38:34+5:34-
13.Tuohimaa EskoONMKY38:57+5:57-
14.Juuso HannuOYUS39:38+6:38-
15.Nousiainen Risto 39:41+6:41-
16.Laatikainen Matti 39:44+6:44-
17.Väänänen ArttuPohjant39:44+6:44-
18.Alahuhtala MikkoTahkis40:07+7:07-
19.Haverinen Eero 40:25+7:25-
20.Lukkarinen MikkoPohjant41:29+8:29-
21.Rahko MattiPohjant41:32+8:32-
22.Haverinen Erkki 41:41+8:41-
23.Saloranta SeppoKelopojat42:19+9:19-
24.Siirilä Jukka 42:23+9:23-
25.Alapuranen Tapani 42:49+9:49-
26.Lax ErkkiPohjant42:51+9:51-
27.Kinnula AhtiKEV43:32+10:32-
28.Uusimaa Markku 43:35+10:35-
29.Hokkanen Matti 43:47+10:47-
30.Suorajärvi MauriPohjant43:50+10:50-
31.Sillanpää TommiPohjant43:56+10:56-
32.Fredriksson Kai 43:57+10:57-
33.Juutinen HannuPohjant44:02+11:02-
34.Luomajoki Jukka 44:48+11:48-
35.Saastamoinen Hannu 45:21+12:21-
36.Hekkala Urpo 45:48+12:48-
37.Jokela Timo 46:06+13:06-
38.Kettunen Olli 46:11+13:11-
39.Lassi JanneHuPS46:35+13:35-
40.Manninen Markku 47:07+14:07-
41.Ponkala Jaakko 47:10+14:10-
42.Wuotila Mika 47:11+14:11-
43.Kujala Kimmo 47:27+14:27-
44.Kallio VeikkoONMKY47:48+14:48-
45.Tahkokorpi Jukka 47:54+14:54-
46.Lappalainen JormaKaSu48:03+15:03-
47.Jaako MikkoPPyK48:25+15:25-
48.Kuivalainen Markku 48:36+15:36-
49.Sirviö Petri 48:46+15:46-
50.Lampi Matti 49:10+16:10-
51.Ehovuo Veijo 49:22+16:22-
52.Mähönen SeppoPeRa49:38+16:38-
53.Paananen Jarmo 49:41+16:41-
54.Martikainen SampsaKoskRi50:31+17:31-
55.Pakanen Heino 50:35+17:35-
56.Martikainen PerttuKoskRi50:50+17:50-
57.Suhonen Kauko 53:27+20:27-
58.Holappa RaimoOuTa53:36+20:36-
59.Järnfors Janne 54:09+21:09-
60.Määttä Jaakko 57:36+24:36-
61.Mettovaara Pekka 61:11+28:11-
62.Korhonen Hannu 61:20+28:20-
63.Salmela OlliLaiVe61:40+28:40-
64.Pätsi Juha 63:44+30:44-
65.Nissinen Niko 73:56+40:56-
66.Sallinen ReijoPohjant79:10+46:10-
Haapasalo PerttiMuhU45:43 -
Pääkkö Juhani 51:25 -
Hautala MattiPohjant34:16 -
C-rata, naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Rahko Saana-MariaPohjant29:37 -
2.Keltamäki TiiaPohjant32:41+3:04-
3.Kesälä PirjoLaiVe33:52+4:15-
4.Nehvonen Jaana 36:07+6:30-
5.Holappa PirjoYlikNM37:00+7:23-
6.Karppinen Kukka-MaariaLaiVe37:24+7:47-
7.Kortetjärvi SaijaKiimU38:10+8:33-
8.Tervo Minna 38:30+8:53-
9.Pesonen TiinaLaiVe41:13+11:36-
10.Korkalo Henna 41:24+11:47-
11.Aikio Outi 42:06+12:29-
12.Timonen SaijaYlikNM43:32+13:55-
13.Nikula IrmaOuTa45:28+15:51-
14.Immonen MaijaOsVa46:28+16:51-
15.Herronen Tarja 47:39+18:02-
16.Ponkala Pirkko 48:07+18:30-
17.Autio Kaija 49:09+19:32-
18.Välimäki Marja 49:17+19:40-
19.Marttinen Irja 51:12+21:35-
20.Lotvonen EssiLaiVe51:31+21:54-
21.Herva RiittaOYS/Vapari73:12+43:35-
C-rata, miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Nuolioja VesaPohjant27:16 -
2.Kotila Harri 27:23+0:07-
3.Nikula ReinoOuTa27:45+0:29-
4.Rahko JuhoLaiVe30:44+3:28-
5.Kivinen Juhani 32:53+5:37-
6.Halonen PauliOulRe33:17+6:01-
7.Jansson OlliPohjant33:34+6:18-
8.Parkkinen JussiPohjant34:07+6:51-
9.Tolkkinen Mikko 34:46+7:30-
10.Korkalo JormaPohjant35:03+7:47-
11.Kivinen Janne 35:56+8:40-
12.Tapio MattiKiimU36:31+9:15-
13.Nikula Veli 37:14+9:58-
14.Jähtti MattiPohjant37:26+10:10-
15.Kuure MarkkuONMKY38:55+11:39-
16.Kukkola Markku 40:10+12:54-
17.Kankainen IlmariORuk40:47+13:31-
18.Heikkinen Ville 41:42+14:26-
19.Kaimio AuvoHope42:00+14:44-
20.Kerola PenttiKiimU42:46+15:30-
21.Vartiainen SuloKiimU43:26+16:10-
22.Moilanen AnttiOYS-Vapari46:28+19:12-
23.Herronen Jouni 47:40+20:24-
24.Turkka JussiIisu48:50+21:34-
25.Laakkonen Sauli 50:58+23:42-
26.Pyky EskoKiimU51:31+24:15-
27.Sipola Tauno 53:02+25:46-
28.Pernu Esko 53:04+25:48-
29.Havas MarttiOYUS55:39+28:23-
30.Lanteri JaakkoPohjant60:28+33:12-
31.Tyhtilä Mauno 63:41+36:25-
D-rata, naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Jalkanen Martta 17:27 -
2.Timonen MarjoYlikNM18:15+0:48-
3.Karjalainen Riitta 24:59+7:32-
4.Hautala TuulaPohjant25:44+8:17-
5.Höglund VilmaHaHe26:34+9:07-
6.Laakkonen Elli 35:21+17:54-
D-rata, miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Parkkinen VillePohjant19:51 -
2.Suurinkeroinen Manu 22:14+2:23-
3.Pirinen Raimo 22:57+3:06-
4.Pietilä Ossi 60:17+40:26-
RR-rata, tytöt
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Karjalainen KaisaLaiVe5:34 -
2.Fredriksson CaritaPohjant6:19+0:45-
3.Karjalainen NooraPohjant7:30+1:56-
4.Herronen Ida 8:37+3:03-
5.Fredriksson ErikaPohjant8:38+3:04-
6.Karjalainen EssiPohjant9:20+3:46-
7.Jaatinen Milja 9:20+3:46-
8.Säävälä Anna-Elina 10:26+4:52-
9.Jaatinen Venla 11:14+5:40-
10.Nikula Juuso 12:19+6:45-
11.Jokela Lotta 12:50+7:16-
12.Sirviö VenlaPohjant13:09+7:35-
13.Pietilä Olga 13:31+7:57-
14.Pietilä Sanni 13:36+8:02-
15.Siira JohannaLaiVe13:39+8:05-
RR-rata, pojat
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Karppinen AleksiLaiVe5:32 -
2.Martikainen VilleKoskRi6:49+1:17-
3.Lassi Eetu 10:33+5:01-
4.Alapuranen Robert 11:14+5:42-
5.Kolehmainen Janne 12:34+7:02-
6.Suurinkeroinen Miro 12:45+7:13-
7.Ronkainen Jere 15:02+9:30-
Jussinniemi Aleksi 8:59 -
Oma rata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Holappa Arja 38:26 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. Ihmettelevä äiti, 2005-06-29 19:10:58

    Onkohan RR:n laadintaan kiinnitetty riittävästi huomiota, kun lähes kaikkien osallistujien aika on alle 15 minuutin? Mitähän matkan varrella ehti oppia? Meidän 8-vuotias ainakin juoksi "sukkana" reitin läpi eikä montaa kertaa karttaan vilkaissut. Harmitti, kun Haukiputaalta asti oli paikalle ajettu suunnistuksen saloja oppimaan.

    Muutoinkin RR-radoissa on ollut suuria eroja.
    Vasta harrastusta aloittaneina olemme ajatelleet, että RR on ainoa oikea reitti, mutta lienee jatkossa syytä vilkaista D-radallekin.
  2. markus setä, 2005-07-01 18:59:37

    rr on aloitelijalle ihan hyvä niin kuin minun tytölle 4v on turva kiertää narua pitkin sitten jos oikastaan siitä kuulee kokoviikon sen on lapsen extreme. itse pidän että lapsi kun itse haluaa oikialle radalle niin kyllä silloin antaisin mahdollisuuden opastuksella tietenkin .mutta itselleni kävi 12.v niin hassusti isäni ilmoitti kilpailuun oikealle radalla niin näytin mieleni ja keskeytin .siksi vissiin en ole oppinut suunistamaaan vieläkäään kun kiertelin tuki reittejä loppuun asti.

    t.pummari
  3. PK, 2005-07-01 22:06:17

    Se Laitasaaren rr-rata oli tosi hyvä. Selkeät oikomismahdollisuudet, eikä liian pitkä. 10-15 min rastireittiläiselle on aivan tarpeeksi. Muistakaa: Lasten suunnistusrata ei ole koskaan liian helppo.
  4. ratamestari, 2005-07-01 23:20:21

    RR on aloittelijoille (myös aikuisille) ihan hyvä vaihtoehto. Muutaman RR:n jälkeen kannattaa tähytä D-radalle. Mikäli se on riittävän helppo, kannattaa RR:n viitoituksesta irrottautua ja alkaa harrastaa "oikeaa suunnistusta". Näinhän ne kuulemma norjalaisetkin rakentavat alkeisharjoitukset eli ilman ohjailevaa viitoitusta (=RR).