Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
3.5.2018
Järjestäjä
Oulun NMKY
Paikka
Koskela / sprinttikartta 2018
Opastus
Opastus Emäpuuntien ja Niittyarontien risteyksestä - Näytä kartalla
Lisätiedot
radat: ABCD, yhteyshenkilö: Markku Heikka , p. 040 0683258
Rastireitti
Ei
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
280
Tulokset päivitetty
24.5.2018 22:36

Tulokset

A-rata, naiset 4.10 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Hyvärinen HennaPohjant30:12 7:21
2.Kaijanen TyttiOSVA30:37+0:257:28
3.Lappalainen Sirpa31:08+0:567:35
4.Ruotsalainen Hanna31:54+1:427:46
5.Turtinen SatuYlikNM33:02+2:508:03
6.Kiviaho Wilma33:03+2:518:03
7.Hokkanen AnniOYS Vapari33:13+3:018:06
8.Aalto PirjoPohjant33:42+3:308:13
9.Widgren PaulaOYS Vapari34:14+4:028:20
10.Piirto MarjoLänRa34:33+4:218:25
11.Sankelo LottaPohjant34:56+4:448:31
12.Leskelä MaaritOSVA35:00+4:488:32
13.Väänänen Tuulia35:31+5:198:39
14.Siltala Anne36:18+6:068:51
15.Ylisiurua Tiina37:01+6:499:01
16.Kela MerjaOulRe37:51+7:399:13
17.Mattila OrvokkiPohjant38:10+7:589:18
18.Alitalo Sanna39:22+9:109:36
19.Maunu Susanna40:06+9:549:46
20.Kuusrainen Anni40:38+10:269:54
21.Palmi SaraKoskRi42:44+12:3210:25
22.Nissinen MariannePohjant42:57+12:4510:28
23.Holster-Hemmi MerviPohjant43:11+12:5910:31
24.Huisman Imke44:45+14:3310:54
25.Maaninka Suvi52:59+22:4712:55
26.Pyrrö Anni86:07+55:5521:00
Sillanpää ElinaPohjant44:59 10:58
A-rata, miehet 4.10 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Tornberg Juho23:53 5:49
2.Martikainen JuhaKeuKi24:19+0:265:55
3.Westerholm LasseVePo24:53+1:006:04
4.Kinnunen KallePohjant25:41+1:486:15
5.Huuha AleksiOuHu26:30+2:376:27
6.Pörsti Yrjö26:44+2:516:31
7.Lämsä JanneTeam 1-life26:50+2:576:32
8.Widgren VilleKaSu26:51+2:586:32
9.Mäkelä EsaIisu26:53+3:006:33
10.Nissi Markus27:19+3:266:39
11.Ukkola SakariPohjant27:53+4:006:48
12.Keränen TeemuKaSu28:00+4:076:49
13.Tahkola Mikko28:12+4:196:52
14.Heinikoski OlliKuIsku28:20+4:276:54
15.Hyyppä JarmoPohjant28:49+4:567:01
16.Malm Vesa28:56+5:037:03
17.Seppänen MikaVaKa28:59+5:067:04
18.Maikku Sakari29:00+5:077:04
19.Alaperä Arttu-PekkaPohjant29:13+5:207:07
20.Lempinen HannuFujitsu29:39+5:467:13
21.Karjalainen PasiPohjant30:05+6:127:20
22.Roivainen Pekka30:27+6:347:25
23.Hautala Ilkka30:51+6:587:31
24.Kinnunen Mikko30:54+7:017:32
25.Marjala VeijoPohjant30:56+7:037:32
26.Kuusrainen Antti30:59+7:067:33
27.Norrkniivilä JaakkoOSVA31:09+7:167:35
28.Heinonen Joni31:13+7:207:36
29.Eskola Jyrki31:24+7:317:39
30.Mehtälä JukkaOSVA31:52+7:597:46
31.Kananen Veli-MattiOSVA32:17+8:247:52
32.Rankinen JuhoOulRe32:33+8:407:56
33.Mutka KaiPohjant32:35+8:427:56
34.Saari Jukka32:38+8:457:57
35.Backman KariIinYr32:40+8:477:58
36.Kaukua JaakkoHaHe32:43+8:507:58
37.Juntunen Pekka32:58+9:058:02
38.Luodonpää Risto33:02+9:098:03
39.Liinamaa OlliPohjant33:06+9:138:04
40.Ahokas PeetuIitPy33:11+9:188:05
41.Kiviaho Antti33:16+9:238:06
42.Lappalainen Ville33:40+9:478:12
43.Pasma LeinoOYS Vapari33:44+9:518:13
44.Sotaniemi Ville34:05+10:128:18
45.Jylhä Tuomas34:12+10:198:20
46.Iivanainen 34:14+10:218:20
47.Jurvakainen MikaKiimU34:42+10:498:27
48.Lipponen Juha34:51+10:588:30
49.Kähkölä JuhaPohjant35:03+11:108:32
50.Härkönen TaneliPudU35:32+11:398:40
51.Kaasinen AulisPohjant35:49+11:568:44
52.With Mikko35:56+12:038:45
53.Ahola Heikki35:59+12:068:46
54.Schroderus JariPohjant36:11+12:188:49
55.Ryytty EeroPohjant36:25+12:328:52
56.Juuso KeinänenPohjant36:39+12:468:56
57.Andsten Marko37:36+13:439:10
58.Sirviö Petri37:57+14:049:15
59.Kivinen Janne38:13+14:209:19
60.Paaso-Rantala PerttiIinYr39:39+15:469:40
61.Pietilä AnttiPaksumahat41:11+17:1810:02
62.Alitalo Markus42:37+18:4410:23
63.Järvelin MarkoPeRa44:15+20:2210:47
64.Paularanta KimmoOLK44:26+20:3310:50
65.Pelkonen Hannu44:31+20:3810:51
66.Raino Valtanen47:50+23:5711:40
67.Ahokoivu HemmoPohjant54:47+30:5413:21
68.Mattila Juho55:09+31:1613:27
Hokkanen Matti0:35 0:08
Holappa RaimoTaloHelmi Oy49:07 11:58
Häyrynen Roope43:50 10:41
Keinänen KimmoPohjant0:39 0:09
Kela MarkoOulRe33:29 8:10
Klemetti Erno33:03 8:03
Konttajärvi SeppoVePo28:47 7:01
Mikkonen Pasi47:44 11:38
Riippa IlkkaOulRe41:46 10:11
Sillanpää TommiPohjant34:36 8:26
Similä Jouni31:34 7:41
Taskila Markku27:34 6:43
B-rata, naiset 3.60 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Martinmäki KaisuPohjant27:09 7:32
2.Goman AnnukkaVePo28:27+1:187:54
3.Hyvärinen Kaisa30:35+3:268:29
4.Eade Kristiina32:36+5:279:03
5.Välitalo Maarit32:58+5:499:09
6.Korppinen LauraKoskRi34:07+6:589:28
7.Hyvärinen Merja35:29+8:209:51
8.Jämsä KirsiHaHe35:40+8:319:54
9.Halme RitvaKiimU35:42+8:339:55
10.Salminen KaisaLänRa36:02+8:5310:00
11.Haataja Miia39:23+12:1410:56
12.Erkkilä PäiviOYS Vapari40:49+13:4011:20
13.Karjalainen SeijaLaiVe41:28+14:1911:31
14.Pirttijärvi Tanja43:06+15:5711:58
15.Kinnula IrmaOYS Vapari44:52+17:4312:27
16.Kouva JohannaKoskRi45:33+18:2412:39
17.Herronen TarjaOYS Vapari46:42+19:3312:58
18.Lapinkangas HeidiPeRa47:34+20:2513:12
19.Sassi Paula49:10+22:0113:39
20.Leppänen TiinaOYS Vapari50:18+23:0913:58
21.Varis Kaisa51:04+23:5514:11
22.Heikkinen Teija53:54+26:4514:58
23.Pirttilahti HelviHaHe75:00+47:5120:50
24.Ponto HelläHaHe75:03+47:5420:50
B-rata, miehet 3.60 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Airaksinen RistoOuTa25:57 7:12
2.Parkkinen PekkaPohjant27:19+1:227:35
3.Hautala MattiONMKY27:24+1:277:36
4.Aho MikaPohjant28:17+2:207:51
5.Tervonen Jari28:19+2:227:51
6.Oksman JukkaPohjant29:06+3:098:05
7.Grekelä AnttiHaHe29:24+3:278:10
8.Hyvärinen Tatu30:01+4:048:20
9.Myllymäki Sami30:15+4:188:24
10.Ollanketo ToniOulun Insinöörit30:30+4:338:28
11.Siirilä Jukka30:54+4:578:35
12.Juutinen HannuPohjant30:58+5:018:36
13.Väisänen Ville31:33+5:368:45
14.Karppinen JoukoVaKa31:36+5:398:46
15.Argillander ErkkiVaKa32:00+6:038:53
16.Tapio Luukinen32:03+6:068:54
17.Pyky AriKiimU32:13+6:168:56
18.Laukkanen MarkoBittium32:38+6:419:03
19.Hurskainen PenttiOulRe32:45+6:489:05
20.Kalliokoski Ossi32:59+7:029:09
21.Kurula JuhaniPohjant33:01+7:049:10
22.Lukkarinen OlaviPohjant33:15+7:189:14
23.Kallioinen Ari33:48+7:519:23
24.Tuovinen Henry34:38+8:419:37
25.Paaso JoukoPeRa34:52+8:559:41
26.Pelkonen ToivoYlikNM34:53+8:569:41
27.Taivaloja JormaHaHe35:11+9:149:46
28.Wilen Juhani35:31+9:349:51
29.Mäkinen JuhaniSalRe36:29+10:3210:08
30.Marjala VerneriPohjant37:12+11:1510:20
31.Pentikäinen Heimo37:35+11:3810:26
32.Tolonen Markku38:27+12:3010:40
33.Vainio Aimo38:30+12:3310:41
34.Tanskanen Jouni38:55+12:5810:48
35.Terho Ossi41:14+15:1711:27
36.Puurunen ReijoOuTa41:15+15:1811:27
37.Jäntti MattiPohjant41:50+15:5311:37
38.Kinnula AhtiKEV44:49+18:5212:26
39.Herronen Jouni47:12+21:1513:06
40.Varis Antero51:04+25:0714:11
41.Tuutijärvi Mika52:35+26:3814:36
42.Korkala Veikko70:46+44:4919:39
Helttunen JanneKiimU33:49 9:23
Myllymaa KaukoOulRe36:21 10:05
Passoja Matti0:00 0:00
Ryynänen Toni13:43 3:48
Vänttilä S34:07 9:28
C-rata, naiset 2.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Mäkäräinen SelmaPohjant24:49 9:11
2.Rask Marjukka25:26+0:379:25
3.Vuolteenaho Jenni25:40+0:519:30
4.Maikku Mari28:12+3:2310:26
5.Kosola MarjaPohjant29:12+4:2310:48
6.Myllymaa PirkkoOulRe29:17+4:2810:50
7.Lippo Sari31:22+6:3311:37
8.Himanen Satu31:28+6:3911:39
9.Rytkönen Anne31:35+6:4611:41
10.Kela MirjaOulRe32:07+7:1811:53
11.Savilampi Krista32:51+8:0212:10
12.Savilampi Milla32:54+8:0512:11
13.Koski Marjo32:55+8:0612:11
14.Anttila IlonaPohjant33:32+8:4312:25
15.Keskinarkaus TuulaPeRa33:51+9:0212:32
16.Veijonen Terhi35:32+10:4313:09
17.Hynynen KatiOYS Vapari35:51+11:0213:16
18.Aatsinki MirjaVePo39:37+14:4814:40
19.Löytynoja Päivi39:46+14:5714:43
20.Haapaniemi Tuula39:58+15:0914:48
21.Similä HelmiinaPohjant42:43+17:5415:49
22.Heikkinen AadaPohjant43:15+18:2616:01
23.Lähetkangas-Heikkinen AlmaPohjant43:25+18:3616:04
24.Hämälä Sirkka-LiisaPohjant44:27+19:3816:27
25.Ryytty InkaPohjant45:26+20:3716:49
26.Inkala Heli53:23+28:3419:46
27.Ritokangas Niilo53:24+28:3519:46
28.Vainikainen Reea56:21+31:3220:52
29.Vuolukka Jaana63:19+38:3023:27
Välitalo Emili26:57 9:58
C-rata, miehet 2.70 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Aho MikaPohjant20:25 7:33
2.Kotila HarriYlikNM20:59+0:347:46
3.Halonen VesaPohjant23:29+3:048:41
4.Udd Marko23:43+3:188:47
5.Veijovaara JormaPohjant29:08+8:4310:47
6.Suomio PekkaPohjant29:11+8:4610:48
7.Mattila SeppoKoskRi30:44+10:1911:22
8.Mäntyniemi JuhaniOulRes30:54+10:2911:26
9.Viippola VeetiOuTa30:55+10:3011:27
10.Juola Eetu30:57+10:3211:27
11.Ukkola SanteriPohjant31:31+11:0611:40
12.Patana Teuvo31:50+11:2511:47
13.Puurunen JoonaOuTa37:22+16:5713:50
14.Salminen KariOYUS38:53+18:2814:24
15.Jutila Sami43:18+22:5316:02
16.Ryytty EinoPohjant45:35+25:1016:52
17.Jokinen Kai48:08+27:4317:49
18.Juola ArttuOHS51:38+31:1319:07
19.Manninen EeroOSVA52:08+31:4319:18
20.Erkkilä Pekka56:18+35:5320:51
21.Meriläinen Seppo64:21+43:5623:50
D-rata, naiset 1.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Haaranen HannaOulRes14:23 7:59
2.Vesaluoma Alisia20:41+6:1811:29
3.Länsitie PinjaOSVA22:50+8:2712:41
4.Ryytty ElenaPohjant23:57+9:3413:18
5.Jämsä Katri24:51+10:2813:48
6.Leppäsaajo Petra24:55+10:3213:50
7.Jeskanen Anni28:01+13:3815:33
8.Krapu Ella28:09+13:4615:38
9.Eilola JennaYlikNM28:59+14:3616:06
10.Tuunanen Ellen29:02+14:3916:07
11.Lappalainen Anni32:16+17:5317:55
12.Jeskanen Elli32:25+18:0218:00
13.Tahkokorpi Sofia35:41+21:1819:49
14.Aho Peppi35:52+21:2919:55
15.Koivunen Raakel36:01+21:3820:00
16.Luukinen 36:28+22:0520:15
17.Juuso Maikku37:11+22:4820:39
18.Ikonen Usva39:22+24:5921:52
19.Taskila Elviira39:33+25:1021:58
20.Saario Silja39:52+25:2922:08
21.Lebeitsu Anni41:17+26:5422:56
22.Pääkkö Pihla41:20+26:5722:57
23.Tilja Rask41:38+27:1523:07
24.Leinonen Ronja42:13+27:5023:27
25.Lohilahti Saha42:19+27:5623:30
26.Tikkanen Pieta42:21+27:5823:31
27.Majava Eeva49:41+35:1827:36
28.Huotari Iiris49:46+35:2327:38
29.Moran Sky49:47+35:2427:39
D-rata, miehet 1.80 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Niinimäki OlliPohjant16:10 8:58
2.Seppänen Juho21:59+5:4912:12
3.Tuunanen Antton23:10+7:0012:52
4.Passoja Kalle24:05+7:5513:22
5.Niemelä EinoOulRes30:40+14:3017:02
6.Torvinen Reko31:17+15:0717:22
7.Korhonen Mika33:37+17:2718:40
8.Länsitie LukaOSVA35:04+18:5419:28
9.Mällinen Severi35:44+19:3419:51
10.Korhonen Lauri36:47+20:3720:26
11.Korhonen Jaakko37:23+21:1320:46
12.Korhonen Juhana40:40+24:3022:35
13.Maaninka Joel43:12+27:0224:00
14.Puurunen Peetu47:00+30:5026:06
Palmi JohannesKoskRi19:51 11:01
Taitorata naiset 3.6 km#3.6 3.60 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Haapasalo HeidiPohjant30:53 8:34
2.Jaatinen IlonaHaHe37:37+6:4410:26
Anttila MineaPohjant29:28 8:11
Eade Emilia32:02 8:53
Goman MaijaVePo30:50 8:33
Hemmi MaiPohjant36:46 10:12
Taitorata miehet 3.6 km#3.6 3.60 km
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Juuso KinnunenPohjant35:27 9:50

Lisää kommentti

Kommentit

  1. Ratamestari, 2018-04-26 22:06:31

    Tervetuloa Ynnin Oulurasteille to 3.5.2018 Koskelan koululle.

    HUOM! Opastuspaikka on muuttunut. Ohjaus parkkipaikalle Emäpuuntien ja Niittyarontien risteyksestä, karttalinkki

    https://asiointi.maanmitt...%22opacity%22%3A100%7D%5D

    Maastoon pääsee klo 16.30-19.
    Kartta: Huhtikuussa 2018 päivitetty sprinttisuunnistuskartta 1:5000
    Radat:
    A 4,1 km 19 rastia
    B 3,4 km 15 rastia
    C 2,7 km 13 rastia
    D 1,8 km 6 rastia
    Taitoharjoitus 3,6 km 15 rastia

    Radoilla on puistoa, metsää, polkuja ja asfalttia. Suunnistusnastari tai nappulakenkä on sopivin jalkine.

    Taitoharjoitus on suunnattu juniorisuunnistajille, mutta muutkin voivat halutessaan juosta taitoradan. Taitoharjoituksen teemana on sprinttivedot. Sprinttivedon jälkeen on siirtymäväli (palautus 3-5 min) seuraavalle K-pisteelle. Nollaleimasin on lähdössä, K-välipisteillä on normaali rastileimasin. Taitoharjoitus alkaa alkuverryttelyllä klo 18:30.

    HUOM! Olkaa varovaisia pyöräteillä ja teiden ylityksissä.

    Sprinttikartan kielletyt alueet ja kohteet:

    http://www.suunnistusliit...uksenKielletytKohteet.pdf
  2. Suunnitteleva, 2018-04-28 15:30:37

    Käykö Smartum-maksu?
  3. B-radan suunnistaja, 2018-05-03 21:03:25

    Ynni järjesti taas hyvät Oulurastit, kaikki toimi hyvin. Kiitos ynniläisille.
  4. Aamuvirku, 2018-05-05 07:17:46

    Ratamestari muistutti aika montaa A- ja B-raturia siitä, että luetaanko sitä karttaa vai ei? Rasti-kaksikot 138 ja 130 sekä 103 ja 136 olivat hyvin lähellä toisiaan, mutta kuuluivat eri ratoihin. Jos otti vain suunnan sinne päin ja leimasi eteen tulevan rastin, niin sepäs saattoi olla väärän radan. Kartassa oli noille rasteille aivan eri karttamerkki, josta olisi pitänyt hälytyskellot soida. Suunnistus on edelleenkin eri laji kuin maastojuoksu ja A- ja B-radoilla voi lähtökohtaisesti odottaa, että hereillä on oltava.