Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
16.8.2018
Järjestäjä
Haukiputaan Heitto
Paikka
Suokkonen/ Pönnä
Opastus
tieltä 8471 Holstinmaantien risteyksestä sekä tieltä 847 Kellon Asematien risteyksestä - Näytä kartalla
Lisätiedot
radat: A, B, C, D, RR , yhteyshenkilö: Jari Tienhaara p. 0405482456
Rastireitti
Kyllä
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
277
Tulokset päivitetty
16.8.2018 20:51

Tulokset

A-rata. naiset 6.9 km#6.9
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Holma Juha69:53 -
2.Hyvärinen HennaPohjant70:12+0:19-
3.Voutilainen Anna-MaijaOYS/Vapari83:33+13:40-
4.Mutka HannaOYS/Vapari90:36+20:43-
5.Myllymäki AnuHaHe93:49+23:56-
6.Palmi SaraKoskRi94:39+24:46-
7.Aikio OutiOYS/Vapari95:59+26:06-
8.Mäkinen PäiviOsVa104:34+34:41-
A-rata. miehet 6.9 km#6.9
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Niemelä HannuPohjant44:56 -
2.Hannuksela JariPohjant47:42+2:46-
3.Nissi Markus50:39+5:43-
4.Kosola VillePohjant50:52+5:56-
5.Säkkinen Mika51:35+6:39-
6.Kinnunen JukkaPohjant51:48+6:52-
7.Heinonen Joni51:55+6:59-
8.Schroderus SanteriPohjant52:10+7:14-
9.Kotaniemi JuhaKoskRi52:33+7:37-
10.Taskila Markku53:17+8:21-
11.Lohi Mikko53:19+8:23-
12.Räisänen HarriKiimU53:22+8:26-
13.Suomala Ville54:32+9:36-
14.Palosaari MikkoKiimU57:49+12:53-
15.Kemppainen Jukka-Pekka57:51+12:55-
16.Hyyppä JarmoPohjant58:02+13:06-
17.Vänttilä Ari59:27+14:31-
18.Simola MikkoPohjant62:07+17:11-
19.Ahonen ArtoKauHa63:24+18:28-
20.Alaperä ArttuPohjant63:41+18:45-
21.Rauhala Antti63:44+18:48-
22.Sakko ArtoPihkan63:59+19:03-
23.Laurila MikaKoskRi66:35+21:39-
24.Kivinen Janne66:59+22:03-
25.Iivanainen Mikko67:12+22:16-
26.Pajari TommiPohjant68:46+23:50-
27.Rankinen JuhoOulRe70:26+25:30-
28.Mutka KaiPohjant70:48+25:52-
29.Mäkelä EsaIisu71:23+26:27-
30.Järvenpää RaimoIisu71:36+26:40-
31.Hepokangas EdvinLaiVe71:49+26:53-
32.Manninen AriNiS71:55+26:59-
33.Mikkonen AlpoOYS/Vapari71:59+27:03-
34.Kaukua JaakkoHaHe72:59+28:03-
35.Saari AkiHaHe73:22+28:26-
36.Pääkkönen Sami73:45+28:49-
37.Kähkölä JuhaPohjant74:21+29:25-
38.Klemetti ErnoDroit74:25+29:29-
39.Päivärinta MattiKiimU75:25+30:29-
40.Pyhtilä Veli75:50+30:54-
41.Verronen Mika76:42+31:46-
42.Saari Jukka76:48+31:52-
43.Holma ErkkiOulRe78:16+33:20-
44.Harjula AleksiHiihtokonsultti78:27+33:31-
45.Valtonen Rasmus78:34+33:38-
46.Leinonen Veikko79:27+34:31-
47.Latvakoski Juho83:10+38:14-
48.Salmela Ari85:53+40:57-
49.Peltokorpi Jorma91:45+46:49-
50.Kaasinen AulisPohjant92:18+47:22-
51.Pirttiaho Lauri94:41+49:45-
52.Kivikangas Paavo102:51+57:55-
53.Kumpula MikaSBT Martinniemi104:11+59:15-
54.Posti HarriKoskRi104:25+59:29-
55.Mäkinen TapaniOsVa104:39+59:43-
B-rata. naiset 5.4 km#5.4
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kosola ElliPohjant56:10 -
2.Mattila OrvokkiPohjant56:50+0:40-
3.Vänttilä Heidi59:10+3:00-
4.Turkka Laura60:39+4:29-
5.Kuusrainen AnniKoskRi62:33+6:23-
6.Sankelo LottaPohjant63:14+7:04-
7.Nikula Essi64:54+8:44-
8.Holma KaisuOulRe66:51+10:41-
9.Holster-Hemmi MerviPohjant66:57+10:47-
10.Eskeli JohannaPeRa68:26+12:16-
11.Hyvärinen Kaisa68:53+12:43-
12.Lithovius Aino-EevaOsVa68:58+12:48-
13.Välitalo MaaretOYS/Vapari69:40+13:30-
14.Barsk Saana70:16+14:06-
15.Riikola RiinaYlikNM72:19+16:09-
16.Ala-Sankila TuuliEräp72:21+16:11-
17.Riikola SirpaYlikNM72:25+16:15-
18.Tuunanen Marja74:40+18:30-
19.Kallunki Anna78:47+22:37-
20.Karhumaa Anna-Mari80:06+23:56-
21.Sillanpää ElinaPohjant84:02+27:52-
22.Kela MerjaOulRe86:59+30:49-
23.Saastamoinen Riikka96:14+40:04-
24.Höyhtyä Marja109:43+53:33-
25.Huotari Emilia110:19+54:09-
B-rata. miehet 5.4 km#5.4
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Hiltunen JuhoONMKY41:00 -
2.Kujala Jarmo44:12+3:12-
3.Räisänen KariKiimU47:18+6:18-
4.Huhtala JuhoOYS/Vapari48:24+7:24-
5.Schroderus JariPohjant48:55+7:55-
6.Fredriksson KajPohjant50:08+9:08-
7.Kela MarkoOulRe50:12+9:12-
8.Jeskanen JuhaHaHe50:30+9:30-
9.Vänttilä Tero50:45+9:45-
10.Hautala Ilkka51:20+10:20-
11.Hautala MattiONMKY51:49+10:49-
12.Wilen Juhani52:23+11:23-
13.Sillanpää TommiPohjant52:46+11:46-
14.Talonen Eero53:39+12:39-
15.Alatalo MikkoYlikNM54:09+13:09-
16.Ilmonen MatiasLNM54:57+13:57-
17.Grekelä AnttiHaHe55:11+14:11-
18.Niemelä UrpoPohjant55:23+14:23-
19.Niskanen Antti56:06+15:06-
20.Hanhela MaunoHaHe57:22+16:22-
21.Tuohimaa EskoONMKY57:49+16:49-
22.Pyky AriKiimU59:01+18:01-
23.Kestilä AleksiDroit59:07+18:07-
24.Huhtanen RaimoKiimU59:10+18:10-
25.Mertaniemi Tuomo61:40+20:40-
26.With Mikko62:16+21:16-
27.Virta VilleOYS/Vapari62:21+21:21-
28.Kellokumpu SeppoTuTu62:46+21:46-
29.Kauma HeikkiOYS/Vapari64:46+23:46-
30.Alaraasakka EeroIisu65:39+24:39-
31.Jussila JaniHaHe65:42+24:42-
32.Liedes SakariIisu66:20+25:20-
33.Tolonen MarkkuOulu67:05+26:05-
34.Paaso-Rantala PerttiIiY67:15+26:15-
35.Saloranta Seppo68:41+27:41-
36.Runtti Esko70:27+29:27-
37.Simonen TuomasPohjant75:40+34:40-
38.Mattila Juho76:39+35:39-
39.Tanskanen Jouni77:05+36:05-
40.Raino Valtanen77:44+36:44-
41.Paularanta KimmoOLK78:24+37:24-
42.Sundelin LauriHaHe81:24+40:24-
43.Peltola Timo93:55+52:55-
44.Huotari Arto110:10+69:10-
45.Pulkkinen Eero110:25+69:25-
C-rata. naiset 3.4 km#3.4
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Hirvikoski Helmi35:01 -
2.Jämsä KirsiHaHe38:31+3:30-
3.Kukkonen Tiina43:37+8:36-
4.Haataja Maarit45:45+10:44-
5.Kela MirjaOulRe46:08+11:07-
6.Haataja MiiaPuumat46:23+11:22-
7.Palosaari MariKiimU46:40+11:39-
8.Pirttijärvi Tanja50:44+15:43-
9.Ojala Tanja51:21+16:20-
10.Aatsinki MirjaVePo51:45+16:44-
11.Leppänen TiinaOYS/Vapari54:13+19:12-
12.Ainassaari KaisuOsVa55:00+19:59-
13.Aatsinki Piritta55:18+20:17-
14.Katajamäki Noora58:18+23:17-
15.Suomala Suvi59:13+24:12-
16.Merilä KirstiOYUS61:19+26:18-
17.Nieminen SusannaHaHe62:43+27:42-
18.Hurskainen Tiina65:21+30:20-
19.Veijonen Terhi67:25+32:24-
20.Eskola Wilma67:46+32:45-
21.Toivoniemi ja71:45+36:44-
22.Alaraasakka Riitta-LiisaIisu71:48+36:47-
23.Ala-Varvin perhe78:19+43:18-
24.Hilllukkala Mervi89:35+54:34-
25.Pirttilahti HelviHaHe102:05+67:04-
26.Ponto HelläHaHe102:13+67:12-
27.Sahlman Hilja-Taika118:58+83:57-
C-rata. miehet 3.4 km#3.4
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Tammela SimoHaHe30:42 -
2.Suomala Klaus32:08+1:26-
3.Niemelä PaavoPohjant34:43+4:01-
4.Hohtola EsaYliopisto37:54+7:12-
5.Honkanen Esa38:40+7:58-
6.Niiniketo KullervoOul.Res.39:13+8:31-
7.Hauru Elias41:07+10:25-
8.Veijovaara JormaPohjant41:10+10:28-
9.Rahkola EeroOulRe46:44+16:02-
10.Kuukasjärvi JaniOsVa47:05+16:23-
11.Herronen Jouni48:11+17:29-
12.Jämsä JanneHaHe49:49+19:07-
13.Herzig Karl-Heinz52:08+21:26-
14.Jussila NiiloHaHe53:27+22:45-
15.Kaimio Auvo59:42+29:00-
16.Klemola JuhaniKPL60:20+29:38-
17.Lukkarinen MikkoPohjant60:30+29:48-
18.Pesälä Janne64:57+34:15-
19.Jokinen Kai67:32+36:50-
20.Muhonen Mauri84:07+53:25-
C-rata vaikea. naiset 3.5 km#3.5
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Tervo Hanna-MaijaPuunhallaajat46:35 -
2.Kosola MarjaPohjant47:00+0:25-
3.Jaatinen IlonaHaHe47:02+0:27-
4.Mäkinen MiiaPuunhallaajat47:58+1:23-
5.Hirvikoski KirsiHaHe48:47+2:12-
6.Lehtonen OliviaVePo49:18+2:43-
7.Lehtonen MirvaLänRa49:28+2:53-
8.Myllymaa PirkkoOulRe49:38+3:03-
9.Sassi Paula52:17+5:42-
10.Hyvärinen Merja53:04+6:29-
11.Kivelä ElinaPohjant54:02+7:27-
12.Kinnula IrmaOYS/Vapari54:31+7:56-
13.Keränen Maija-Helena58:48+12:13-
14.Väänänen MerviOYS/Vapari60:03+13:28-
15.Pasma ReetaPohjant61:27+14:52-
16.Hyvönen Outi64:05+17:30-
17.Väisänen Eija66:51+20:16-
18.Sundelin PäiviHaHe69:57+23:22-
19.Valento Anna-Maija70:25+23:50-
20.Kallinen Anna-Maija72:06+25:31-
21.Juntunen Laura115:04+68:29-
C-rata vaikea. miehet 3.5 km#3.5
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Merilä SeppoOYUS36:48 -
2.Udd Marko39:28+2:40-
3.Ahokoivu HemmoPohjant42:18+5:30-
4.Kivinen Juhani44:01+7:13-
5.Lohela JoonaYlikNM45:00+8:12-
6.Kilpeläinen VeikkoVaKa45:39+8:51-
7.Eronen Ville45:49+9:01-
8.Broström MattiKoskRi46:05+9:17-
9.Ruotsalainen KeijoOriCuneo46:41+9:53-
10.Lepistö Harri47:53+11:05-
11.Paaso JoukoPeRa49:42+12:54-
12.Toropainen PauliONMKY51:39+14:51-
13.Haatainen MattiIisu52:04+15:16-
14.Piiroinen Ilkka52:05+15:17-
15.Mattila SeppoKoskRi52:33+15:45-
16.Myllymaa KaukoOulRe52:36+15:48-
17.Haikola Mauri53:37+16:49-
18.Kinnula AhtiKEV53:54+17:06-
19.Kurula JuhaniPohjant57:38+20:50-
20.Sundelin JuhaHaHe59:38+22:50-
21.Sakko Jorma63:30+26:42-
22.Ratilainen Reijo67:06+30:18-
23.Puurunen JormaONMKY67:07+30:19-
24.Lehtosaari JariHaHe71:46+34:58-
25.Anttonen VeikkoONMKY72:25+35:37-
26.Tervola HeimoVePo90:20+53:32-
27.Salminen KariOYUS91:10+54:22-
D-rata. naiset 1.8 km#1.8
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Palosaari MaijuKiimU20:01 -
2.Saari AnnalottaHaHe22:09+2:08-
3.Anttila IlonaPohjant27:15+7:14-
4.Halonen Mea56:15+36:14-
D-rata. miehet 1.8 km#1.8
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Haikala JaniOK kunto OK52:56 -
2.Kauppila JohannesOYUS53:58+1:02-
TR-pojat 1.6 km#1.6
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Palmi JohannesKoskRi18:52 -
2.Härkönen JariHaHe37:43+18:51-
3.Härkönen KalleHaHe38:31+19:39-
TR-tytöt 1.6 km#1.6
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Myllymäki AnuHaHe17:34 -
2.Heikkinen AadaPohjant20:13+2:39-
3.Saari AnnalottaHaHe22:19+4:45-
4.Saari AmandaHaHe22:20+4:46-
5.Kaukua AnuHaHe30:48+13:14-
6.Kaukua IisaHaHe30:50+13:16-
7.Tuomela VeeraHaHe31:21+13:47-
8.Härkönen SuviHaHe38:03+20:29-
9.Härkönen KaapoHaHe38:17+20:43-
RR-pojat 2.0 km#2.0
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Tammela VeetiHaHe18:50 -
2.Suomala Aarni29:54+11:04-
3.Suomala Valde29:54+11:04-
4.Aalto JormaHaHe31:00+12:10-
5.Timmerbacka Niila31:41+12:51-
6.Juuso Vainio33:15+14:25-
7.Lamminaho ArttuPyPo33:18+14:28-
8.Lukkarila Leo38:07+19:17-
RR-tytöt 2.0 km#2.0
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Heikkinen AadaPohjant12:53 -
2.Suomala Luminka16:28+3:35-
3.Pesonen OrvokkiHaHe19:06+6:13-
4.Nikula Salla20:14+7:21-
5.Saari AmandaHaHe22:35+9:42-
6.Anttila OonaSK-Pohjant23:35+10:42-
7.Jeskanen AnniHaHe28:02+15:09-
8.Jeskanen ElliHaHe38:09+25:16-
9.Heikkinen AamuPohjant41:57+29:04-
10.Lähetkangas-Heikkinen AlmaPohjant42:10+29:17-
Oma rata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Tuomela Aurora32:14 -
2.Päkkilä VenlaHaHe38:05+5:51-
3.Päkkilä SuviHaHe38:08+5:54-
4.Pitkänen Henri38:26+6:12-
5.Laine Tuomela39:58+7:44-
6.Rahkola Eino54:39+22:25-
7.Maunula TeuvoOYUS57:36+25:22-
8.Toiviainen Antti61:49+29:35-
9.Piiroinen Saara62:10+29:56-
10.Alamikkelä Heidi72:36+40:22-
11.Nieminen Veli-MattiHaHe100:39+68:25-
Tapio Pulkkinen0:00 -
Ylimaunu MattiEVP0:00 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. JT, 2018-08-06 18:41:08

    Ratamestarilta loppui tietotekninen osaaminen ja hermot, että saisi rastipaikan linkin karttapaikan kautta toimimaan, joten...

    https://drive.google.com/...vII8Jd02/view?usp=sharing

  2. Karttalinkki, 2018-08-07 14:38:39

    Tossa parempaa linkkiä. karttalinkki
    https://asiointi.maanmitt...%22opacity%22%3A100%7D%5D

    Navigaattoriin voi laittaa osoitteeksi Lintumaansuontie 198
  3. JT, 2018-08-12 14:47:30

    Tervetuloa Haukiputaan Heiton Oulurasteille 16.8.2018!

    Maastoon pääsee Oulurastiaikataulun mukaisesti klo 16:30 - 19:00 ja lisäksi klo 17.45 tarjolla opastusta, jolloin kokeneemman suunnistajan johdolla käydään suunnistuksen perustaitoja läpi.
    Parkkipaikat ja Oulurastikeskus sijaitsevat pellolla.

    Radat ja matkat (rastimäärät):
    A-rata 6,9 km (13 rastia)
    B-rata 5,4 km (13 rastia)
    C-rata 3,4 km (9 rastia)
    C-Rata (vaikea) 3.5 km (8 rastia)
    D-Rata 1,8 km (6 rastia)
    RR-Rata
    TR-Rata

    Hippo kokoontuminen klo 17.45 kartanmyynnissä. Heiton kortilla Hippo tapahtumaan lapset ilmaiseksi ja aikuiset 3e.

    Maasto on pääosin hyvällä näkyväisyydellä varustettua polkurikasta ja helppokulkuista kuivaa (tänäkin kesänä) kangasmaastoa. Radoilla pääpaino reitinvalinnassa, osin tarkkoine rastipisteineen.

    Maksuvälineiksi käyvät kaikki muut paitsi pankkikortti ja Mobiilimaksu. Otathan verkkomaksusta tulostetun kuitin mukaan.

    Opasteet:
    Etelästä tuleville Kellonväylän/Holstinmaantien risteyksestä – Takkurannantien/Lintumaansuontien risteyksestä.
    Pohjoisesta tuleville Haukiputaantien/Takkurannantien - Takkurannantien/Lintumaansuontien risteyksestä.
    Karttaosoite on Lintumaansuontie 198


    Tervetuloa!
  4. Kilpailu Heiton Oulurasteilla 16.8.2018, 2018-08-12 14:49:45

    Kunkin radan linnuntietä mitatun pisimmän rastivälin nopeimpaan aikaan suorittanut henkilö palkitaan ilmaisella osallistumisoikeudella Haukiputaan Heiton Oulurastitapahtumiin kauden 2019 loppuun asti.
    - Edellyttää radan loppuun asti hyväksytysti suorittamista
    - Yksi palkinto/henkilö/Oulurastitapahtuma
  5. Rastiväli-raketti, 2018-08-12 16:40:57

    Mukava lisä tuo palkinto nopeimmasta rastiväliajasta. Näyttää tänä vuonna hahe järjestävän kolmet rastit joten 18 ekeä olisi ollut palkinto kolmesta kisasta.
  6. Heko, 2018-08-15 00:09:34

    ... tänä vuonna vielä yhdet ja ensi vuonna samaiset kolmet, vaiko useammat...

    Piristävää markkinointia!
  7. JT, 2018-08-15 22:24:48

    Pisimmät rastivälit radoittain:
    A-rata, väli 8 - 9
    B-rata, väli 4 - 5
    C-rata, väli 6 - 7
    C vaikea, väli 3 - 4
    D-rata, väli L - 1
    RR, väli L - 1
    TR, väli 3 - 4

    Tervetuloa "kisailemaan"!
  8. KA, 2018-08-16 20:33:16

    Todella mukava maasto ja mielenkiintoinen A-rata. Kiitos!
  9. Kellon kuusikot, 2018-08-16 22:19:45

    Oli hyvä maasto ja A-rata.
  10. JT, 2018-08-16 23:44:41

    Suorituksillaan Heiton Oulurasteille ilmaisen osallistumisen kauden 2019 loppuun ansaitsivat:

    A-Rata Naiset Hyvärinen Henna 14:38
    A-Rata Miehet Niemelä Hannu 10:26
    B-Rata Naiset Sankelo Lotta 6:58
    B-Rata Miehet Hiltunen Juho 5:25
    C-Rata Naiset Hirvikoski Helmi 5:36
    C-Rata Miehet Suomala Klaus 4:02
    C Vaikea Naiset Mäkinen Miia 10:16
    C Vaikea Miehet Merilä Seppo 8:53
    D-Rata Naiset Palosaari Maiju 4:45
    D-Rata Miehet Haikala Jani 11:49
    RR-Rata Naiset Heikkinen Aada 2:43
    RR-Rata Miehet Tammela Veeti 6:04
    TR-Rata Naiset Heikkinen Aada 2:43
    TR-Rata Miehet Palmi Johannes 4:01

    Onneksi olkoon!
  11. JT, 2018-08-17 00:10:47

    Allekirjoitaneen ja säännöt laatineen pitänee myöntää, että tuli pikku moka.

    Sääntöjen mukaan vain yksi palkinto/hlö, joten arvanheiton tuloksena tyttöjen RR ilmaiset Oulurastit Heiton rasteilla menevätkin Suomala Luminkalle!

    Onnea myös Luminkalle!

  12. Suunnistajan äiti, 2018-08-17 00:30:48

    Kiitos kivasta kisasta! Miten palkinto todennetaan tulevilla rasteilla? Onko niin että voittajat vaan ilmoittavat HaHen rasteilla että ovat tällaisen palkinnon saaneet ja pääsevät ilmaiseksi? Lapsi jo odottaa että pääsee palkintoa lunastamaan...
  13. Pummailija, 2018-08-17 07:11:05

    Onneksi kukaan aakkosempien ratojen menijä ei alentunut jahtaamaan palkintoa helpommasta ratavaihtoehdosta.
  14. Pauli Toropainen, 2018-08-17 10:15:51

    Mukava kiva C- vaikea rata näin se pitää olla. Kiitokset ratamestarille.
  15. Palkituille, 2018-08-17 20:36:50

    Kartanmyynnissämme on lista, josta ilmenee voittajien nimet.

    Tullessasi Oulurasteillemme riittää, että ilmoitat nimesi ja voittaneesi ilmaiset osallistumiset Heiton Oulurasteille.

    Tervetuloa 19.9.18 Oulurasteillemme joko päivä- tai yössuunnistuksen merkeissä tai vaikka molempiin!