Navigointi

Tapahtuman tiedot

Takaisin kalenteriin

Pvm
13.6.2019
Järjestäjä
SK Pohjantähti
Paikka
Tahkokangas
Opastus
Kiilakiventie 5, Oulu - Näytä kartalla
Lisätiedot
radat: A, B, C, D, yhteyshenkilö: Hemmo Ahokoivu 040-5195624
Rastireitti
Ei
Pyöräsuunnistus
Ei
Suorituksia
316
Tulokset päivitetty
14.6.2019 07:57

Tulokset

A-Erikoisrata Miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Kosola VillePohjant46:58 -
2.Säkkinen Mika48:33+1:35-
3.Nummi JaniVaKa57:01+10:03-
4.Sillanpää TommiPohjant60:51+13:53-
5.Lempinen Hannu65:19+18:21-
6.Mertaniemi Tuomovarvarin lepsaus70:19+23:21-
7.Lukkari Junnu84:15+37:17-
8.Luodonpää Risto86:27+39:29-
A-Rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Leskelä KatriYlikNM58:55 -
2.Karppinen Kukka-MaariaLaiVe63:43+4:48-
3.Kubin MinnaTeam hiihtokonsultti64:54+5:59-
4.Ruotsalainen HannaSiSe65:17+6:22-
5.Simola LottaOYS/Vapari71:00+12:05-
6.Kaarlela Mari-Pauliina74:36+15:41-
7.Pakonen Saana74:38+15:43-
8.Mutka HannaOYS/Vapari77:56+19:01-
9.Vääräniemi Katri99:39+40:44-
10.Rankinen Ella105:09+46:14-
11.Säilynoja Anu126:21+67:26-
A-Rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Tauriainen TeemuKEV40:17 -
2.Peltoniemi Lauri43:39+3:22-
3.Keskitalo MattiRasTiimi44:52+4:35-
4.Laitinen AnttiKoskRi45:06+4:49-
5.Rankka Eelis46:53+6:36-
6.Maaninka MikaOsVa47:23+7:06-
7.Tolonen Juhani49:33+9:16-
8.Keränen TeemuKaSu50:21+10:04-
9.Oravakangas Rami50:30+10:13-
10.Isokoski Erkki50:32+10:15-
11.Huurinainen KimmoTeam Hyrske52:43+12:26-
12.Kumpula Aleksi52:53+12:36-
13.Pitkänen Henri54:27+14:10-
14.Hyvönen PanuPohjant54:40+14:23-
15.Aho MikaPohjant54:59+14:42-
16.Rauhala Antti55:38+15:21-
17.Karhu JanneVaKa56:49+16:32-
18.Silveri Matti56:58+16:41-
19.Saari Aki57:08+16:51-
20.Härmä AnttiOYS/Vapari58:16+17:59-
21.Moilanen EeroSK-Pohjant58:45+18:28-
22.Kanniainen Tomi59:24+19:07-
23.Imponen Tuomas59:47+19:30-
24.Terho Janne60:59+20:42-
25.Mutka KaiSK-Pohjant63:00+22:43-
26.Kaukua Jaakko63:36+23:19-
27.Malm LauriOSAO64:06+23:49-
28.Riippa IlkkaOulRe65:06+24:49-
29.Ahonen ArtoKauHa65:33+25:16-
30.´Toiviainen Antti65:36+25:19-
31.Malinen Topi66:25+26:08-
32.Pietilä Ilkka66:45+26:28-
33.Tuohimaa EskoONMKY70:48+30:31-
34.Pyhtilä Veli72:18+32:01-
35.Nygård MarkkuOpu72:42+32:25-
36.Heikkinen EeliPohjant75:58+35:41-
37.Tuominen Ville76:31+36:14-
38.Saukko Janne76:41+36:24-
39.Hepokangas EdvinLaiVe77:46+37:29-
40.Pirttiaho Lauri80:29+40:12-
41.Vuoti Mikko80:44+40:27-
42.Mattila Juho83:12+42:55-
43.Kivinen Janne89:00+48:43-
44.Heinämaa Risto90:45+50:28-
45.Raino Valtanen96:50+56:33-
46.Vääräniemi AskoNOKIA99:33+59:16-
47.Korhonen Jesse105:13+64:56-
Harjula AleksiHiihtokonsultti64:52 -
Tuppurainen SimoPohjant55:01 -
Valtonen Rasmus64:52 -
B-Rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Hyvärinen HennaPohjant40:34 -
2.Vaarala Anja-LeenaSalRe47:45+7:11-
3.Jaako NiinaOYS/Vapari48:22+7:48-
4.Widgren PaulaOYS/Vapari48:44+8:10-
5.Korkalo Henna49:01+8:27-
6.Rahko JenniLaiVe51:06+10:32-
7.Karhunen AnniPohjant51:18+10:44-
8.Keskitalo LauraRasTiimi51:22+10:48-
9.Kosunen Hanna55:13+14:39-
10.Salonpää KaarinaOYS/Vapari55:54+15:20-
11.Tuunanen Marja57:29+16:55-
12.Kaukua SanniHaHe59:05+18:31-
13.Vesala Marjo59:37+19:03-
14.Nikula Elina60:30+19:56-
15.Vanninen Johanna63:58+23:24-
16.Kukkonen Tiina65:24+24:50-
17.Kouva JohannaKoskRi65:33+24:59-
18.Hokajärvi TuulaOYS/Vapari66:05+25:31-
19.Saastamoinen Riikka68:37+28:03-
20.Huovinen SatuOYS Vapari69:48+29:14-
21.Lohela PäiviOYS/Vapari71:01+30:27-
22.Keränen LeilaSalRe73:58+33:24-
23.Keränen KatjaSalRe74:00+33:26-
24.Luokkanen Anna74:37+34:03-
25.Huotari MaijaPohjant77:24+36:50-
26.Alitalo Sanna80:40+40:06-
27.Hyvärinen IidaLaive81:26+40:52-
28.Parviainen AnnamariOYS/Vapari82:56+42:22-
29.Ek Emmi83:04+42:30-
30.Kokkoniemi Outi83:22+42:48-
31.Siltala Anne86:22+45:48-
32.Rentola Matleena91:46+51:12-
Palosaari Niina97:59 -
B-Rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Mikkonen VilleKoskRi40:08 -
2.Pätsi Markus43:07+2:59-
3.Leukkunen Marko43:25+3:17-
4.Kariniemi MarkkuPohjant43:29+3:21-
5.Parkkinen PekkaPohjant44:32+4:24-
6.Haajanen JuhaPohjant44:50+4:42-
7.Kuivalainen MarkkuIisu45:25+5:17-
8.Ruokamo EeroOuTa45:34+5:26-
9.Anttila Jussi-PekkaPohjant46:04+5:56-
10.Udd Marko46:44+6:36-
11.Tervo ArhiONMKY48:07+7:59-
12.Kinnunen Juha48:44+8:36-
13.Hassinen JuhaPohjant48:56+8:48-
14.Anttila Marko49:10+9:02-
15.Helttunen JanneKiimU49:23+9:15-
16.Pesonen Lauri49:32+9:24-
17.Hanhineva Tero50:34+10:26-
18.Keinänen KimmoPohjant51:16+11:08-
19.Pöykkölä JoukoPohjant51:22+11:14-
20.Parttimaa Mika51:36+11:28-
21.Pyky AriKiimU52:02+11:54-
22.Wilen Juhani52:09+12:01-
23.With Mikko52:19+12:11-
24.Räisänen Jukka52:35+12:27-
25.Simonen TuomasPohjant53:18+13:10-
26.Ruokonen Timo53:56+13:48-
27.Pinola TimoKaSu54:33+14:25-
28.Puurunen ReijoOuTa54:39+14:31-
29.Vainio AimoKiimU56:42+16:34-
30.Nieminen Tommi56:50+16:42-
31.Lahdenkauppi MIka57:10+17:02-
32.Karhumaa Jouni57:52+17:44-
33.Eskelinen Janne60:11+20:03-
34.Posti HarriKoskRi60:48+20:40-
35.Tolonen MarkkuOulu61:19+21:11-
36.Kaikkonen Kari62:05+21:57-
37.Törmänen PetriOuHu62:53+22:45-
38.Kukkonen IiroOuTa63:33+23:25-
39.Heikkinen Jani63:39+23:31-
40.Peltola Timo64:28+24:20-
41.Kallioinen Ari64:42+24:34-
42.Tuunanen Jari64:47+24:39-
43.Kestilä Aleksi66:07+25:59-
44.Räsänen Mika68:39+28:31-
45.Heikkinen Jani69:20+29:12-
46.Kukkohovi ReinoOsVa73:35+33:27-
47.Heikkinen Ville86:22+46:14-
48.Korhonen Aki90:48+50:40-
49.Martiskainen Risto91:29+51:21-
50.Nevanperä Jukka101:29+61:21-
Pietilä MarkkuOsVa62:45 -
C-Rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Aalto PirjoPohjant32:07 -
2.Marjala Pia-RiittaPohjant37:56+5:49-
3.Hyvärinen Merja42:59+10:52-
4.Väisänen MarttaLaive43:07+11:00-
5.Myllymaa PirkkoOulRe44:48+12:41-
6.Rasmus Suvi44:58+12:51-
7.Herronen TarjaOYS/Vapari45:59+13:52-
8.Seppänen Marja47:38+15:31-
9.Sillanpää ElinaPohjant48:48+16:41-
10.Savilampi Krista48:58+16:51-
11.Savilampi Milla48:59+16:52-
12.Jokela RiittaYlikNM49:14+17:07-
13.Klaavo Mari49:25+17:18-
14.Lämsä SoiliYlikNM49:25+17:18-
15.Hurskainen Tiina50:45+18:38-
16.Kauppila KaTRI50:45+18:38-
17.HArjuautti Arja50:52+18:45-
18.Niemelä Hanna51:16+19:09-
19.Leinonen Anna52:07+20:00-
20.Ukkola Mervi52:29+20:22-
21.Haataja Maarit53:24+21:17-
22.Mertaniemi Kirsi54:35+22:28-
23.Pelkonen MaijaOsVa54:51+22:44-
24.Kinnula IrmaOYS/Vapari54:56+22:49-
25.Niemi Maija58:13+26:06-
26.Puolakanaho PäiviOYS Vapari58:20+26:13-
27.Mahlakaarto Suvi59:00+26:53-
28.Aatsinki MirjaVePo59:14+27:07-
29.Koivusaari Kirsi61:35+29:28-
30.Tervo Hanna-MaijaPuunhallaajat62:00+29:53-
31.Talonen Anna62:29+30:22-
32.Pihlajaniemi AnuOYS/Vapari62:56+30:49-
33.Erkkilä PäiviOYS/Vapari62:58+30:51-
34.Fyrsten Eeva63:56+31:49-
35.Mattila UllaPohjant64:00+31:53-
36.Heikkinen Heini64:34+32:27-
37.Valento Anna-Maija64:38+32:31-
38.Karjalainen Johanna64:40+32:33-
39.Castren Jutta65:21+33:14-
40.Tiainen Anne66:01+33:54-
41.Liisanantti Outi66:50+34:43-
42.Mutka KerttuPohjant67:04+34:57-
43.Nurmiranta Anne67:49+35:42-
44.Virkkula MarjaPohjant68:03+35:56-
45.Väänänen MerviOYS/Vapari68:04+35:57-
46.Mourujärvi Johanna68:14+36:07-
47.Salomaa Emilia72:25+40:18-
48.Jouhten Virve72:26+40:19-
49.Korkeakoski ArjaOsVa72:39+40:32-
50.Pöykkölä HannelePohjant77:17+45:10-
51.Veijonen Terhi78:04+45:57-
52.Saarijärvi Mari79:18+47:11-
53.Hentilä Hanna80:42+48:35-
54.Nuortimo Elina80:52+48:45-
55.Löytynoja Päivi81:13+49:06-
56.Haapaniemi Tuula81:24+49:17-
57.Lukkarila NiinaOYS/Vapari81:45+49:38-
58.Ristimäki HannaOYS Vapari81:47+49:40-
59.Kangas Noora83:52+51:45-
60.Lantiainen Katja87:01+54:54-
61.Paavola Sari87:38+55:31-
62.Räsänen Aila87:53+55:46-
63.Illikainen Ritva90:21+58:14-
64.Eskola Wilma90:23+58:16-
65.Kivikmäki SannaOYS/Vapari98:47+66:40-
66.Juntunen JonnaOYS/Vapari98:54+66:47-
67.Määttä Anne105:51+73:44-
C-Rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Suomio PekkaPohjant36:04 -
2.Kauppila Jukka36:22+0:18-
3.Oja Sami38:42+2:38-
4.Kurula JohannesPohjant38:56+2:52-
5.Kopakka Jukka39:03+2:59-
6.Takkinen EskoKiimU39:05+3:01-
7.Eronen Ville39:24+3:20-
8.Honkanen Esa39:53+3:49-
9.Mannila Janne41:15+5:11-
10.Mattila SeppoKoskRi42:01+5:57-
11.Myllymaa KaukoOulRe42:24+6:20-
12.Haapasalo PerttiPohjant43:02+6:58-
13.Väänänen Ari43:35+7:31-
14.Grekelä Jaakko44:25+8:21-
15.Pelkonen ToivoYlikNM44:33+8:29-
16.Taivaloja JormaHaHe45:48+9:44-
17.Rahkola Eino45:52+9:48-
18.Herronen Jouni46:05+10:01-
19.Toropainen PauliONMKY46:17+10:13-
20.Pitkänen Jussi46:24+10:20-
21.Kilpeläinen VeikkoVaKa46:24+10:20-
22.Holappa RaimoTaloHelmi Oy46:33+10:29-
23.Veijovaara JormaPohjant47:32+11:28-
24.Suorajärvi MauriPohjant49:09+13:05-
25.Ukkola SanteriSK-Pohjant49:11+13:07-
26.Pesälä Janne50:08+14:04-
27.Sarpola Simo50:15+14:11-
28.Kurula JuhaniPohjant52:38+16:34-
29.Saujanya Karki52:39+16:35-
30.Vähänikkilä Hannu52:46+16:42-
31.Kivinen Juhani55:04+19:00-
32.Jutila Vesa55:39+19:35-
33.Kyntömaa Jarmo56:09+20:05-
34.Pyykkö TomiOsVa57:21+21:17-
35.Paularanta KimmoOLK58:15+22:11-
36.Juutinen Eemeli66:07+30:03-
37.Parttimaa Tuomas67:17+31:13-
38.Klemola JuhaniKPL67:32+31:28-
39.Luukinen Tuomo67:39+31:35-
40.Rantakokko Timo67:48+31:44-
41.Jaako MikkoPohjant68:05+32:01-
42.Lind Matti70:57+34:53-
43.Juola EskoORUK73:03+36:59-
44.Pyky EskoKiimU76:33+40:29-
45.Hyvärinen Antti77:26+41:22-
46.Tanskanen Jouni78:01+41:57-
47.Järvinen Joni82:42+46:38-
48.Korhonen Aku105:38+69:34-
49.Manninen EeroOsVa109:25+73:21-
D-Rata naiset
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Heikkinen AadaPohjant31:58 -
2.Lähetkangas-Heikkinen AlmaPohjant33:03+1:05-
3.Karsikas Pilke40:35+8:37-
4.Tokola Kerttu40:41+8:43-
5.Pelli Iini41:37+9:39-
6.Niinimäki NelliPohjant42:52+10:54-
7.Pelkonen Paula43:11+11:13-
8.Autio Veera44:38+12:40-
9.Nikula IrmaOuTa53:17+21:19-
10.Keinänen Malla53:20+21:22-
11.Katajamäki Salla54:26+22:28-
12.Rantala Alma54:32+22:34-
13.Katajamäki Minna54:36+22:38-
14.Liisanantti Inari56:01+24:03-
15.Kukkonen ReettaOYS/Vapari56:04+24:06-
16.Rask Jenni84:46+52:48-
17.Haapamäki Maija84:52+52:54-
18.Rahko Kaisu88:57+56:59-
Hast KatriOYS/Vapari58:58 -
Karjalainen JuttaHaLu58:49 -
Kolehmainen Rhea47:24 -
Selin PäiviKiimU58:40 -
Wallenius Mia66:52 -
D-Rata miehet
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Westerholm LauriVePo26:37 -
2.Hintikka Huugo29:03+2:26-
3.Hintikka Mikko29:11+2:34-
4.Pelttari Heikki33:22+6:45-
5.Ängeslevä Markus36:16+9:39-
6.Mäkinen TapaniOsVa39:38+13:01-
7.Niemelä EinoOul.Res.41:42+15:05-
8.Väisänen Viljami46:36+19:59-
9.Kurki Veijo50:26+23:49-
10.MAnnela Otso57:15+30:38-
11.Vuoppola Juho58:43+32:06-
12.Juuso Mettälä59:04+32:27-
13.Mannila Sisu59:51+33:14-
14.Rankka Johannes74:01+47:24-
15.Haapamäki Eino84:51+58:14-
Kolehmainen Jason47:58 -
Oma-Rata
 NimiSeuraAikaEroMin/km
1.Pätsi Juha32:28 -
Harju Markku136:10 -
Heikkinen Sanna100:16 -
Juuso KeinänenPohjant75:50 -
Näsi JuliaanaKuoSu60:42 -
Salminen KariOYUS187:17 -
Sirviö PyryPohjant40:24 -
Viljamaa Maija42:54 -

Lisää kommentti

Kommentit

  1. Rtm, 2019-06-11 10:59:30

    Oulurastit 13.6.2019 Tahkokankaalla 

    A-rata 6.4 km / 18 rastia
    B-rata 4.8 km / 11 rastia
    C-rata 3.4 km / 10 rastia
    D-rata 2.3 km / 6 rastia

    Kisakeskus on tutussa paikassa Tahkokankaan palvelukeskuksella (Kiilakiventie 5). Lähtö ja maali ihan keskuksen tuntumassa.

    A-radalla käydään Oulunlahdentien itäpuolella. Tie on suhteellisen vilkas ja se on alitettava alikulkujen kautta. Tämä on huomioitu ratamerkinnöissä.

    Viimeiseltä rastilta maaliin ei ole viitoitusta.

    Tuttuun maastoon on pyritty tarjoamaan hieman reitinvalintaa ja lyhyitä säksätysvälejä tuomaan haastetta suunnistustehtäviin. A-radalle on tarjolla lisäksi pieni erä karttoja joista on poistettu polkuja ja kasvillisuuskuvausta rastien lähellä olevilta alueilta, jolloin suunnistustehtävät keskittyvät suunnassakulkuun sekä käyrien ja pistemäisten kohteiden tarkkaan lukemiseen. Jos tykkää näistä niin kyselkää kartanmyynnistä A-erikoista/Taitorataa.

    Tervetuloa rasteille!

    Rtm Lauri H
  2. ratamestarin apulainen, 2019-06-13 11:25:45

    Rastit on nyt maastossa. Reitinvalintaa ja tarkkoja pisteitä.
  3. Mikael Väliheikki, 2019-06-13 11:44:22

    Hulluna Hiihtoon myyntiauto paikalla. Vielä ehdit jukolaan hankkimaan kengät tai tarvikkeet.
  4. eSKo, 2019-06-13 13:19:15

    Tänään tahkiksella: Lähtö kilpailukeskuksessa, maali kilpailukeskuksessa, parkkialue kilpailukeskuksessa... Kilpailukeskukseen pääsee mainiosti myös pyöräilemällä tai julkisilla kulkuneuvoilla.
  5. eSKo, 2019-06-13 14:47:14

    Maksuvälineinä Pohjantähden Oulurasteilla kesällä käyvät:
    - käteinen
    - kortti
    - Smartum (seteli, verkko, mobiili,...)
    - Tyky (seteli)
    - Virikeseteli
    - easybreak (mobiili)
    - ePassi (mobiili)
  6. Kiitos, 2019-06-13 19:44:54

    Kiitos kivoista radoista. Oli mukava suunnitella reittejä ja noukkia rasteja metsästä.
  7. Kiitos myös, 2019-06-13 20:14:30

    Kiitokset Pohjantähdillä täältäkin. Mukavasti oli saatu haastetta polkurikkaaseen maastoon b-radalle. Kiva oli hakia taas rasteja.
  8. C-rata, 2019-06-13 20:19:52

    Oli sopivan haastava C-rata, näennäisesti helppo, mutta käytännössä kuitenkin teetti töitä. Kiitos ratamestarille.
  9. Kiitos, 2019-06-13 21:03:14

    Onnistumisen kokemuksia tänään B-radalta, kiitos ratamestarille ja järjestäjille!
  10. Nestori, 2019-06-13 23:02:41

    Erityiset kiitokset ratamestarille, joka ainakin C--radasta oli saanut todella hyvän , aivan yllättävän hyvän. Enemmän tällaisia!!!
  11. Kaj, 2019-06-13 23:13:45

    Tulokset löytyy täältä siihen saakka kunnes viralliset tulokset julkaistaan tällä sivustolla.
    Näissä tuloksissa on mukana myös vääriä suorituksia.
    Tulokset;
    http://www.skpohjantahti....tit/tulokset/t190613.html
    Väliajat;
    http://www.skpohjantahti....tit/tulokset/v190613.html
  12. Tulokset, 2019-06-13 23:15:39

    Edellisessä viestissä
  13. Knup, 2019-06-15 12:36:43

    Ensi kertaa iski punkki, no ei hätää mutta nähtävästi näitä alkaa olemaan vähän joka puolella.. pitänee ottaa tarkastus rutiiniksi

    Ps Rastit oli erinomaiset!