Voisko seurat nostaa ratojen vaikeusastetta ja ratojen pituutta mielellään jo tänä vuonna koska tietojen mukaan Rovaniemellä on normaalia pitemmät osuudet huomattavasti. Että kuntoilijatkin jotka ovat menossa Jukolaan tottuisivat suunnistaa pitempiä matkoja, ettei se tuu isona yllärinä eteen.
Voisihan olla lisänä yli 10 km pitkä J-rata, jonne olisi lähdettävä viimeistään klo 17.00 tai jotain. Muut radat kuitenkin oltava ennallaan A-D yms. Kaikki eivät Jukolaan kuitenkaan mene, eikä aina ole aikaa noin pitkään suunnistukseen. Joka maastoon pitkä rata ei ehkä edes sovi, mutta mikäli vapaaehtoispohjalta tätä kokeillaan, niin ei kai voi kuin kannattaa lämpimästi.
Rovaniemellä osuudet ovat pitempiä maaston nopeuden vuoksi. Ei niitä pituuksia hatusta vedetä, vaan niillä tähdätään kärjen osalta johonkin tavoiteaikaan. Tuo tavoiteaika heijastuu kyllä kuntoilijapuolellakin.
Toisinaan Oulurasteilla on ollut tarjolla pitkä ja haastava E-rata, ja eiköhän niitä tule jatkossakin. Jos sellaista ei ole tarjolla, suosittelen kiertämään useamman radan.
-Seppo Konttajärvi
Hei vaan. Minkä mittaisia epäilette napapiiri Jukolan matkojen olevan. Tänä vuonna oli noin 13 km pisimmät. Olisko 15 km lähellä totuutta.
Pisimmät radat noin 16- 17km
Minkähän pituisia radat Venloissa?
Tuskin kumminkaan venloissa yli kympin mennään.
Tämmöinen optio aina välillä.
Napapiiri-Jukolassa ei tule olemaan pyörärataa.
10 km pyörärata, sen pistelee jalan niin saa pituutta. Tai se perinteinen kahden radan yhdistelmä, esim c lämmittelyyn ja a perään
Helpommalla pääsee, kun lähtee peesaamaan meikää. Vauhtikin sopivan leppoisa, mutta kilometrejä piisaa....