Miksei Oulussa ole Firmaliiga? Kemissä sattuu ja tapahtuu kaikenlaista YouTube-rapsojen perusteella. Toisi varmasti mielenkiintoa rastiarkeen ja voisi avata kaupallisia yhteistöitä.
No Oulussa on oulurastit. Sellaisenaan hyvä paketti. Kiitos siitä!
Eläkeläiset voitti Kemin firmaliigan.
https://www.suunta2000.fi...nistus/suuntarastit-2021/
Firmaliika voi olla oulurastien kans yhdessä ilmoitetaan vain seuran sijaan työpaikka tai koulu. (voisko mennä näin)
Tämähän olis hyvä idea! Toisi varmasti eri tavalla mielenkiintoa ja aivan hyvin toimisi oulurastien yhteydessä ottamatta mitään pois oulurasteilta, päinvastoin. Yritykset/oppilaitokset/kaveriporukat saisivat uutta innostusta liigamuotoisesta toteutuksesta. Kannatetaan!
Kannatetaan ja seuranta vaikkapa esim. km (radan pituus), suorituksien (lkm) mukaan, vähän niinkuin kuntotapahtumien mukaan.
Tiedä sitten nostaisiko firmaliiga oulurastien mielenkiintoa, mutta ounasrastien yhteydessä myös oma firmaliigansa, ounasliiga.
https://oh.fi/suunnistus/...asrastit/ounasliiga-2021/
Onhan tuota firmaliigaa koetettu ainakin pariin otteeseen, olisiko vuonna 2016 viimeksi. Ei roihahtanut liekkiin ainakaan noilla kerroilla.
Jospa systeemin (ilmoittautuminen, pistelasku jne.) rakentaisi tälle sivustolle suoraan? Ei olisi teknisesti kovinkaan haastava homma ja olisi luultavasti näkyvyys parempi kun löytyy info samasta paikasta.
ja olisko jopa hgistä muualle levinnyt. Pitäisi saada tänne sopiva versio tuosta. Viime kerroilla loppui veto, muutama aktiivinen porukka oli.
Oulussa käytiin firmaliigaa jo 1970 -luvun loppupuolelle, ja silloin tulospalvelu pelasi ihan hyvin ilman tietokoneita Oululehden välityksellä. Jostain syystä se silloin kuitenkin loppui. Olisiko syynä ollut Yliopiston ylivoimaisuus, kun opiskelijatkin katsottiin firman edustajiksi? Ennen tuota opiskelijoiden tuomia vahvistuksia ja Yliopiston valtakautta, Oulun poliisilaitos voitti firmaliigan useana vuonna. Nyt tietokoneiden ajalla tulospalvelu ei liene mitenkä ylivoimaista, kuten Olli tuossa kertoi....
Ei mitään järkeä.
Nykyään olis hyvä kun kaikki heittää vaan frisbeetä.
Voisi saada lajille uutta nostetta kun firman suunnistusagitaattorit pakottavat lajin pariin :)
Hei,
innokkaat firmat voisivat ilmoittaa kiinnostuksensa osallistua firmaliigaan tässä keskusteluketjussa. Jos useampi kourallinen alustavasti kiinnostuneita löytyy, voisi asian pistää jalalle talven aikana - Ollikin tarvii aikaa mahdollisen tsydeemin tekemiseen tälle sivustolle.
ruvetaan puuhastaan ja kettuilijat pois linjoita konttajärven ajatus hyvä ja olli suunnittelleen jatkoa
Täältä ilmoittautuu porukka mukaan, mikäli Firmaliiga saataisiin myös Oulun alueella pystyyn oulurastien oheen!