Reittihärvelistä uudelleen...

MJ 18.6.2010 00:43
Joku on jo kysellytkin reittihärvelin perään, mutta vastauksia ei ole tullut. Tietääkö joku, miksi reittihärveliä ei ole tarjolla?
Pohjant 18.6.2010 09:36
Pohjantähdellä se poistettiin käytöstä vähäisen käytön takia.
H.ärvel 18.6.2010 15:10
Onko se maksullinen ohjelma seuralle vai mikä poiston peruste oli ?

Ymmärrän kyllä että sinne pitää kartta ja reitit ladata, mutta jos ei siitä kustannuksia ole seuralle, niin sama kai se on käyttääkö sitä 20 vai 200.

Toki sinne pitää se työ tehdä mutta niinhän liikunnan puolella kaikki muukin tehdään talkoilla
Santi 18.6.2010 15:46
Ainakin kahden muunkin suunnistusseuran sivuilta reittihärveli on kadonnut (Lave, OH). Harmi... on ollut kehittävää tehdä reittivalintaharjoituksia ja verrata niitä itse osallistujien tekemiin reittivalintoihin. Mutta onneksi muutamista kilpailuista on reittihärveli, joilla voi harjoitella (esim. rajarastit, PelPo).
AA 20.6.2010 22:07
Tuppaa vain yleensä jäämään nuo tietokonehommat yhden ihmisen harteille. Toisaalta toki silloin myös toiminnan tasalaatuisuus on varmempaa.

Oulurasteilla ehkä voisi vastuuta sälyttää seuroille härvelistä, mutta yksittäisen seuran jokaviikkoisilla rasteilla siinä on jo aika paljon hommaa yhdelle ihmiselle.

Toivottavasti reittihärveliinkin tulee vielä joku todella helppo käyttösysteemi, mikä helpottaisi sen käyttöönottoa.

Vastaa viestiketjuun

Roskapostin esto