Yö-cuppi

Timpe 23.8.2010 10:37
Milloinkas yö-cuppi pyörähtää käyntiin?
Santi 23.8.2010 14:45
Niin ja... , minkälainen lamppu olisi asiallinen, jolla yösuunnistusta voisi aloitella/kokeilla? Netissä lamppujen hintahaarukka on todella laaja, muutamasta kympistä aina 800 euroon.
Aki Aunola 23.8.2010 18:16
Yö-cupin oletettavasti ensimmäinen osakilpailu järjestetään Siikajoella Saloisten Reippaan toimesta keskiviikkona 1.9. Samana iltana suunnistetaan myös Reippaan normaalit kuntorastit (lähtö 17.00-18.30). Koko kalenteri ja tulokset osoitteesta www.saloistenreipas.fi.

Kilpailukutsu

Aika ja paikka: Ke 1.9.2010 Papinkangas, Siikajoki
Lähtö: Yhteislähtö klo 22:00.
Opastus: 8-tieltä Revonlahdelta, josta pohjoisen puolen tietä Siikajoenkylän suuntaan reilut 10 km.
Maksu: 4e
Kartta: Ajantasaistettu, mittakaava 1:7500
Radat: Yö-cup 40 min ja Lyhyt. Maasto on pääosin nopeakulkuista kangasta, toki suotakin löytyy.
Ilmoittautumiset: Viimeistään tiistaina 31.8. osoitteeseen aki.aunola(at)saloistenreipas.fi, mainitse emit-numero ja rata.
Muuta: Oma karttamuovi A4.
Jukka Oikarinen 23.8.2010 19:42
YÃ??-CUP 2010 lähestyy!!! Ensimmäinen osakilpailu juostaan jo keskiviikkona 25. elokuuta AM-yön yhteydessä. Ohjelma ei ole vielä täysin valmis, mutta tilannetta kannattaa seurata osoitteessa: www.skpohjantahti.fi/YO-CUPPI/

Tämänkin vuoden cupissa on mukana myös helpompia ratoja, joita voi tulla kokeleimaan vähemmälläkin kokemuksella. Lamppu tosin täytyy löytyä omasta takaa tai lainata kaverilta tai voi niitä kysellä aina järjestävältä taholtakin (järjestäjän lamppu pitäs ainakin olla vapaana).
Aki Aunola 23.8.2010 20:08
Ei ollutkaan sitten meillä ensimmäinen osakisa. Enpä arvannut ylempää kirjoittaessani, että jo ylihuomenna olisi jotain :)
Santi 26.8.2010 12:35
Kiitoksia vinkeistä. "Kiinanihme" on tulossa. Nyt sitten vain lamppu käyttöön kun sen sitten aikanaan saa.
Aki Aunola 2.9.2010 00:49
Siikajoen Yö-Cupin tulokset löytyvät Saloisten Reippaan sivuilta kuntorastikalenterista osoitteesta http://www.saloistenreipas.fi/44. Ne löytyvät varmasti piakkoin myös Yö-Cupin sivuilta.
AA 2.9.2010 00:51
Tämän sivuston softa linkitti sitten tuon lauseen päättävän pisteenkin, joten yllä oleva linkki ohjaa Reippaan etusivulle. Tässä linkki ilman pistettä:

http://www.saloistenreipas.fi/44
panu h 2.9.2010 20:23
pahis-yöcup Pikkaralassa ensi keskiviikkona, saa ilmoittautua.-Panu
---------
Yöcup 3. osakilpailu Pikkaralassa ke 8.9.
Lähtö: Porrastettu yhteislähtö (emit-leimauksin) klo 20.45 pitkälle ja keskipitkälle, omaan tahtiin klo 21 mennessä tämän jälkeen lyhyelle.
Paikka: Pikkarala, kts kansalaisen karttapaikka: http://kansalaisen.kartta...amp;x=442211&lang=fi, ei opastusta (ajo luoteen suunnasta, parkkeeraus autojonon perään tien varteen).
Maksu: 4e
Kartta: Pikkarala, luettavuuden vuoksi 1:7500. Kuvauksessa vanhoilla soramonttualueilla paikoin epätarkkuuksia (rastiympyrät tarkennettu).
Radat: Yö-cup pitkä (miehet) n. 8km, keskipitkä (naiset) n. 6km ja lyhyt n. 3km. Pitkä ja keskipitkä vaativia (aluksi hajontalenkit käyräkartalla). Lyhyt vastaa Oulurastien vaikeahkoa C-rataa.
Maasto: Kangasta ja umpeenkasvaneita soramonttuja, joissa paikoin tiheiköitä. Miesten km-vauhti 5.5min/km (+pummit).
Ilmoittautumiset: viimeistään tiistaina 7.9. panu.hyvonen(at)gmail.com, mainitse Emit ja rata.
Muuta: Oma karttamuovi A4. Rastien keruu alkaa 1h lähdöstä.
Aloittelija 10.9.2010 10:58
Hei!

Vieläkö yösuunnistuksia on tälle vuodelle Oulun seudulla? Hankkisin lampun jos sille olisi käyttöä.
Yö-cup sivut 10.9.2010 12:22
Pääseekö Yö-cup sivulle (tulokset ym.) muuten kuin Pohjantähden tapahtuu tapahtumien kautta?
Jouni 10.9.2010 13:08
Onhan tuossa ylempänä Jukin viestissä suora osoite, tosin ilman linkkiä. Ja sieltä voi nähdä, että lisää yösuunnistusta on tarjolla aina ensi kuun puoliväliin saakka.
Kuka kertois? 11.9.2010 20:49
Miksi oikiasti on nii vaikia löytää nuo yö-cuppi -jutut?
Aloittelija 13.9.2010 14:18
Kiitokset! Kyllähn se tieto olisi löytynyt, kun olisi malttanut tarkasti lukea.

Se aloittelija
Linkki lisätty 14.9.2010 11:02
Nyt löytyy myös linkki yö-cuppi sivuille pohjantähden sivuilta.

Vastaa viestiketjuun

Roskapostin esto