Pyörärastit kesällä 2015

Heli 23.4.2015 13:00
Nyt kun iltarastikausi on korkattu ja upeasti heti ensimmäisillä rasteilla (21.4.) oli pyörärastit, niin onkohan jatkoa luvassa?
matti 23.4.2015 16:17
3.6.2015 KiimU Laivakangas myös pyöräradat.
Maastomönkijä 24.4.2015 10:43
Pyörärasteja näyttäis ennakkotietojen mukaan olevan vain tuolloin 3.6:ta ja 12.8:ta. No ennakkotiedot ei aina pidä paikkaansa ja rasteja saattaa ilmestyä yllättäviin paikkoihin :-)
No, kuitenkin ao. listan maastoissa olisi ehkä mahdollista järjestää pyörärastejakin eli sijoittaa muutamat rastit sellaisiin paikkoihin joihin pääsee pyörälläkin hyppäämättä pyörän selästä pois (vinkki). Tietty, jos katsoo osallistujamääriä, niin aika vähän on harhailijoita. Ehkei oo niin kovin tunnettua että rasteja voi kiertää pyörälläkin. Ã??kkiäkatsottuna listan maastoissa vois olla pyöräoptiokin.
12.5 Köykkyri
27.5 Tahkokangas
2.6 Auranmaja
4.6 Laivakangas
16-17.6 Kiekonmaja
2.7 Rantakylä (ehkä)
30.7 Viitajärvi
18-19.8 Sankivaara
3.9 Laivakangas
8.9 Ideapark
15.9 Köykkyri
17.9 Vitsakangas (ehkä)
26.9 Heikinharju (es. yörastina)
otb 21.6.2015 10:53
Onko tietoa mahdollisuudesta pyöräsuunnistukseen 2015 Oulurasteilla? Onko esim. jotkut edellisen listan tapahtumista toteutumassa?
Juha 21.6.2015 18:37
Lisäys listaan: KoskRi:n rasteilla 12.8 on pyörärata tarjolla
Kaisa H 22.6.2015 12:46
Rantakylässä 2.7. todennäköisesti myös pyörärata. Siellähän on runsas polkuverkosto, joten pyörällä voi ajaa melkein minkä tahansa radan.
matti 17.7.2015 10:37
Olisko pyöräratojen puute ratamestareiden asenteessa ja oman harrastusmuodon fanattisuudessa johon ei mahdu poikkeavuutta? Maastoja kyllä olis eikä muutaman rastin sijoittaminen polun varteen ole suurikaan lisärasite ihmiselle joka nauttii luonnossa liikkumisesta.Auttaisko asiaa esim.toivomus laatikko johon voisi jättää lappusen ylensäkkin oulurastien toivomuksista.
MTB 20.7.2015 17:48
Pyörärastien vähäisyys aiempiin vuosiin verrattuna saattaa johtua siitä, ettei fillarirasteja pidetä suunnistuksena (eräillä rasteilla kuultu kommentti), kun rastit sijaitsevat poluilla. No noissa rastikommenteissa on erityisesti tänä vuonna valitettu ratojen liiallisesta helppoudesta ja rastien sijaitsemisesta juurikin polkujen varrella. Oma käsitykseni suunnistuksesta on se ettei se ole vain rastien etsimistä, vaan myös parhaimman reitin valintaa rastille. Tuo reitinvalinta korostuu pyörärasteilla erityisesti vauhdin ollessa kova. Jos tykkää etsimisestä niin geokätköily on silloin oiva laji.
Toisaalta osallistujamäärä on pyörärasteille ollut kovin vähäistä, joten voi olla silläkin merkityksensä, ettei niitä järjestetä. Ehkä laji ei ole kovin tunnettu kuitenkaan.
Jussi 21.7.2015 08:22
Eipä se oikein kasva täällä meidän seuduilla kun kaikki kansalliset ja arvokisat etelässä. Eikä iltarasteillakaan tarjontaa näytä olevan edes aiempien vuosien malliin.
Ratasuunnittelulla välttää nuo vaaratilanteet, Pysy rataa ei tarvitse viedä D - ja C .radan samaoille rasteille. Niin saavat nuo radat kiertää polkuja pitkin, ettei tule heille liian vaikiaa.
Heli 13.8.2015 09:36
Kiitoksia KoskRi:lle eilisistä pyörärasteista, rata oli todella hyvä! Samoin LaiVe:n pyöräradasta viime viikolla, vaikka metsässä joutuikin jalkautumaan, oli rata silti hyvä kartan luvun treenaamiseen.

Elo-syyskuussa näyttäisi vielä olevan paljon hyviä iltarastimaastoja pyöräsuunnistajillekin, toivottavasti järjestävillä seuroilla riittää virtaa tehdä myös meille ratoja!
Riento 22.8.2015 12:28
Pysua tarjolla 8.9. Tapahtumainfossa lisätiedot ja tarkemmat tiedot lähempänä tapahtumaa. Tervetuloa uudet ja kokeneet harrastajat ja kisaajat!
Heli 25.8.2015 21:08
Ja näköjään myös 1.9. ONMKY:n rasteilla Koskelassa on pysua tarjolla! Vieläpä sprinttiä!
Camilla 10.9.2015 12:21
Tahkokankaalla on tarjolla pyörärata tiistaina 29.9. Pituus linnuntietä 8,1 km, lyhintä mutta tuskin nopeinta reittiä noin 13 km (karhunlangalla mitattu). Suurin osa rasteista on yhteisiä juoksijoiden kanssa, joten jalkautumaankin joutuu. Lähtö syksyn malliin 16.30-18.00.
Keijo H 13.10.2015 14:08
Välivainiolla 17.10. myös pyörärata!
Välivainio pyörärata 14.10.2015 12:44
millaisella fillarilla voipi mennä että sujuu ajaminen?
Keijo H 15.10.2015 13:42
Maastopyörä tietenkin paras, mutta koska rata on pääasiassa urbaanilla alueella, jossa suurin osa ajosta on pyöräteillä, soveltunee ajoon myös vetkutin myös kapeammillakin renkailla. Hankalampaahan se ajo tosin osin on. Polkuja on jonkin verran pakosta, mutta kokonaisuutta ajatellen suhteelliseen vähän.

Elikkäs, uskoisin, että kiertämään pystyy myös city- ja cyclocross -pyörälläkin, varautuu vaan polkuosuuksilla varovaisuuteen ja tarvittaessa talutukseen.

Vastaa viestiketjuun

Roskapostin esto