Lämpöisesti Onnitellen ! Kiitos kaikesta ja varsinki mahtavista vuosista jotka olet meille Lajimme parissa antanut ! Olet lahjakas ja "runojen ja tuntojen tulkkikin jotka ovat Sinuakin omillaan ja osaat myös ne säveltää Persoonan mukaan .Hyviä ja onnellisia tulevia vuosia SINULLE suunnistajaYstäväni..!Tuula Keskinarkaus
Mikäpä se on mies tämä Antsu, kun Tuulakin noin muistaa synttärisankaria ?
Itse aloitin suunnistuksen vasta v. 1968, kun Antsu jo voitti pääsarjassa parina vuonna kaikki P-Suomen alueen kisat.
1970-luvulla Antsu esiintyi Riennon kovissa viestijoukkueissa.
Harrastajia oli mm. suurten ikäluokkien ansiosta niin että Pellon P-SM-kisoissa karsittiin pääsarjaan rankin perusteella 60 parasta ! Tänä päivänä saa yhdistää monta sarjaa ennenkuin vastaavaan päästään.
Jos katsotte tänään Virossa juostavia ikäihmisten MM-tuloslistoja, löytyy sieltä nykyisistä 65-75 ikäluokista maailman parhaita suunnistajia, joissa on monia noita Pellossakin suunnistaneita Pohjois-suomalaisia.
Kapteenin uralta eläkkeelle jäätyään Antsu on ollut Riennon suunnistuksen sielu. Kaikki Riennon ja Pohjan Viestikomppanian järjestämät tapahtumat ovat pääosin Antsun käsialaa, karttojen täydennykset aikaa säästämättä jne. Monesti nykyisin Antsun Marita-vaimokin on mukana tukemassa toimintaa.
Antsu on maanläheinen persoona, matkaopas ja runonlausuja, suunnistuksen lisäksi. Itse aina Antsun nähdessäni otan lakin pois päästä, vai mitä sanoo Toropaisen Pauli ?
Hieno mies! Ja ratamestarina huippu! Koskrin rasteilla yleensä kirjaamassa lähtijöitä ja niiden ratoja ylös, tulee turvallinen olo!
Suunnistaja-lehdessä on artikkeli, lehden voi lukea esim. kirjastossa.
Erinomaisen hienoa, että tällaisia pitkäjänteisiä ihmisiä löytyy nyky-some-sekuntti-pelleilyn keskelläkin!
Yhdyn täysin Raimo Holapan lausuntoihin Antsusta.Kävimme kovia kisoja ja vuorotellen voitettiin toisia itse aloitin suunnistuksen v1961 ja tutustuin Anteroon kun yhteistoimnta alkoi muistaakseni v 1966 siitä lähtien ollaan oltu hyviä ystäviä kaikin puolin läpimät onnittelut.